Wpis z mikrobloga

Ani #suwalki ani #augustow nie leżą na żadnym #podlasie tylko stanowią odrębną krainę historyczną zwaną Suwalszczyzną, której zresztą większa część znajduje się obecnie poza terytorium Polski, na Litwie i Białorusi (Suwalszczyzna Sopoćkińska, gdzie 80% ludzi nawija po polsku). To mniej więcej taka pomyłka jak umieścić Sosnowiec na Śląsku, a nawet większa, bo Sosnowiec od Śląska dzieli jedna rzeczka, a z Suwałk na Podlasie ze 30 kilometrów.

#historia #polska #ciekawostkihistoryczne
loginnawykoppl - Ani #suwalki ani #augustow nie leżą na żadnym #podlasie tylko stanow...

źródło: comment_RoNGm29aK2fGCDvy7kkmwxe4Psj2LnF5.jpg

Pobierz
  • 17
@loginnawykoppl: Mapka do dupy, jak napisał kolega nie uwzględnia Rusi Czerwonej. Co do ustępu o odrębności Suwalszczyzny to się zgadzam, przy czym największe miasto tej krainy leży jednak w Polsce. Poza tym nie wiem czy odrębność od Podlasia to taki powód do dumy, chyba tylko w kontekście tej dziecinady ze szkalowaniem Podlasia. Często jestem w Suwałkach i dziadostwo straszne, taka czystsza Hajnówka bez nawijających po rusku Białorusinów. Nie wytrzymuje porównania z
J.....z - @loginnawykoppl: Mapka do dupy, jak napisał kolega nie uwzględnia Rusi Czer...

źródło: comment_Qin7JYJi1L8cbN3GbGzqvhXqULQ7IjxU.jpg

Pobierz
Jedna rzecz, a nie mogę już edytować. Nie dostrzegłem że na mapce jest cudo zwane Nową Marchią, gdybym w porę się zorientował wkleiłbym coś z nazwą "ziemia lubuska", co byłoby w moim odczuciu bardziej prawidłowe od sztucznych niemieckich nazw o konotacjach stricte polityczno-ideowych.

Ooo, poniżej powinno już lepiej w tej kwestii, chociaż są inne mankamenty, jak brak wyszczególnienia Warmii i Mazur. Chyba jedyne rozwiązanie to stworzyć własną mapę.
J.....z - Jedna rzecz, a nie mogę już edytować. Nie dostrzegłem że na mapce jest cudo...

źródło: comment_AP6dE67tHl6V2uCkfpChcrv408ikSPSb.jpg

Pobierz
@Justycjariusz: Zależy do którego okresu się odwołujemy, przecież każdy region ma swoją historię i zmieniał się wraz z rozwojem gospodarczym, napływem obcej kultury, decyzjami politycznymi. Najdobitniejszym przykładem jest chyba Łódź, która w niespełna sto lat rozwoju przyćmiła swoją wielkością wszelkie poprzednie stolice regionalne.