Wpis z mikrobloga

Cześć. Najnowszą podróż odbyłem na Islandię. Ultima Thule, mówi to coś panu panie Ferdku? Tak pisali o niej Grecy, choć pierwsi dotarli tu na chwilę Irlandzcy mnisi, to "kolonizatorami" zwie się nordyckich wyrzutków. Ale takich wyrzutków, że założyli pierwszy w Europie parlament. Spotykali się na granicy kontynentów, bo Islandia rozszerza się 2 cm rocznie. Czyli... od ich spotkania minęło ponad 1000 lat. Czyli, ponad 2000 cm. Czyli? 20 metrów. Dłużej niż mieszkanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na Islandii znajduje się największy lodowiec Europy (w liczbie m3 lodu) i największe pole lawowe świata, a także wulkan, który, wypchał najwięcej magmy z historii. Generalnie cała Islandia wyprodukowała więcej lawy niż... inne miejsca na świecie. Język islandzki jest prawie taki sam jak staronordycki, którym... inspirował się Tolkien w kreowaniu uniwersum Śródziemia. Krasnoludowie mają imiona, które do dziś w islandzkim są rozumiane i stosowane. Ciekawostek jest więcej, ale te, wraz z najpiękniejszymi ujęciami z baśniowymi widokami umieściłem w najnowszym filmie. Zapraszam do wykopu :)

https://www.wykop.pl/link/4432347/islandia-11-ciekawostek-i-najpiekniejsze-miejsca/

Zdjęcie przedstawia Czarną Plażę koło Vik. Grała ona również w #starwars - konkretnie planetę Eadu. Co roku ginie na niej kilka osób. Powód prozaiczny - fale zwane "sneaker waves" jak to przetłumaczyć?
#pannoramixtrip #motyliglobus #podroze #drony
Pobierz Pannoramix - Cześć. Najnowszą podróż odbyłem na Islandię. Ultima Thule, mówi to coś p...
źródło: comment_zG0ttDL8CYQ1KJqlrXbKQ2oHDN9QzgOQ.jpg
  • 1
sneaker waves


@Pannoramix: przyczajone fale?
inna nazwa, wg wiki to sleeping waves

Because they are much larger than preceding waves, sneaker waves can catch unwary swimmers, washing them out to sea. It is not uncommon for people walking or standing on beaches and ocean jetties to also be washed into the sea.