Wpis z mikrobloga

Jako, że wielu młodych się teraz buduje, mam bardzo ważną radę, która nie pojawiła się w ostatnim poradniku dla budujących.
NIE BUDUJCIE DOMU Z PODDASZEM UŻYTKOWYM (ZE SKOSAMI).
90% osób które wybudowały ładny skośny dach żałuję swojego wyboru i tego, że mają pokoje ze skosami. Nie są one pełnowartościowe, często wali się też głową po tych skosach. Do tego dochodzi kwestia tego, że zimą na poddaszu jest zimnej o 2-4*C niż na parterze, w lato identycznie, z tym że może być nawet 8*C więcej niż na parterze. Żadna dobra izolacja tego nie załatwi, bo latem ciemna dachówka potrafi się nagrzać nawet do 60*C - więc nie oszukujmy się i nie ulegajmy marketingowemu bełkotowi, że dobra wełna 30cm da temu radę. To zbyt duża różnica temperatur nie do pokonania.

Jeżeli dach to tylko płaski (czyli tak naprawdę z małym skosem + ścianka "ogniowa"), wylany z betonu (lub porządnego deskowania) z dobrą izolacja styropapą lub wełną, z zachowaniem odpowiedniej wentylacji. No i nie ma na nim akumulującej ciepło dachówki, tylko cienka papa.

#budowadomu #budownictwo #budujesz #budowlanka #budowa #budujesie
  • 10
Ja mam skosy i nie jakoś nie żałuję, też dużo zależy od tego czy skos zaczyna się na wysokości 30cm, czy na ok 150cm od podłogi, koszty zrobienia skosów i wykończenia wnętrza to inna bajka.
Z kolei mam 3 balkony w domu i to bym nazwał totalnym bezsensem, mając dom nikt nie będzie korzystał z balkonu mając taras, oraz podwórko.
@Crow7422: Zapomniałem dodać, że wiele osób również wiedząc, że nie może cofnąć czasu wmawia sobie, że jest OK ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z tymi balkonami to faktycznie wybudowałeś wielki FAIL, z ogromem mostków cieplnych, pożeracz kasy przy ogrzewaniu. Tylko nie pisz jak wielu, że rachunki nie są wyższe niż 300zł/mc xDxD
@SebastianSynJanuszaIGrazyny: Nie mam powodu ściemniać, na wykopie raczej czuje się względnie anonimowy. Dodam jedynie że nie mam u siebie skosów na całej powierzchni pokoi, wciąż mam średnio 50% sufitu płaskiego, w każdym pokoju. Na górze jest jeszcze mały strych, i to zapewne też ma znaczenie, dlaczego nie jest jakoś nadzwyczaj gorąco czy coś takiego. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@SebastianSynJanuszaIGrazyny: Poddasze użytkowe jest passé. To było ominięcie nieaktualnych przepisów, w myśl których dom z poddaszem użytkowym wolno było budować tam, gdzie w planie był parterowy. Obecnie taki dom liczy się jako piętrowy, ale architekci dalej wciskają ludziom te projekty.

Ja mam płaski dach z 2% skosem ze styropianu i na to wylewka betonowa i 2 warstwy papy. Balkonów nie zrobiłem, bo to jest dobre do bloku. W domu jednorodzinnym
@glonstar: najgorsze jest tylko to, że w planach zagospodarowania zazwyczaj jest przepis że dach musi być ze spadkiem 20-45*. nie wiem czym kierują się urzędnicy, ale nie mają chyba pojęcia o budowaniu i komforcie użytkowania budynków.
@SebastianSynJanuszaIGrazyny: Sorki, nie doczytałem całego postu. Balkon jeden nad garażem, który jest w bryle domu, nad balkonem jest bezpośrednio dach, więc w sumie dużo strat nie ma, jedynie z jednej strony jest ściana ocieplona, nie nie ukrywam 2 raz w życiu bym się na niego nie zdecydował, bo zwyczajnie nikt nigdy z niego nie korzysta.
Pozostałe dwa w sumie to nie balkony a zwyczajnie kończą się wykusze na dole, a na
@SebastianSynJanuszaIGrazyny: Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie. Chyba nie ma osoby która mieszka w domu i by czegoś nie zmieniła.
Ja bym pozbył się balkonów, zrobił większy garaż, najlepiej 2 stanowiskowy, cały dom mógłby być troszkę mniejszy, do tego lepiej mieć na górze duże pokoje 2 pokoje niż mniejsze 3 czy więcej, niektórzy budując tłumaczą się dziećmi, ale one dorastają, wyjeżdżają, a potem dom stoi