Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki :D mam problem, a mianowicie dostałam teleskopa w małej kuli, nigdy nie zajmowałam się akwarystyką i nie mam żadnego pojęcia o rybach :/ mógłby mi ktoś polecieć jakieś forum lub dać jakieś wskazówki jak zająć się tą rybką, jakie akwarium kupić, filtr, oświetlenie, roślinki, itd. budżet myślę, że tak do 300-400zł max
#kiciochpyta #akwarystyka #akwarium
  • 19
@Bedzieco: szkoda ze ludzie robią takie rzeczy, jestem pewien, że żaden akwarysta nie sprawił by nikomu takiego prezentu. Ale jeśli chcesz zapewnić biednej rybce dobre warunki, i żebyś się do tego nie zraziła, to dla niej akwa jest właśnie wymagane dość duże - te ok 100l, bo one rosną spore, i co najgorsze maja ogromną przemianą materii, przez co utrzymanie jakości wody nie będzie łatwe ani tanie, czyli spory filtr -
@Bedzieco @Taurus85 niestety do tego dojdzie start akwa i glony, wiec nie wiem czy nie lepiej oddać go do akwarystycznego niż żebyś się męczyła z akwarium z którego nie będziesz zadowolona, i ryba która pływala dojrzewajacej wodzie bez roślin które by mogły wchłaniać związki nie potrzebne w wodzie. Na szybko to taki sredni pomysl z akwarium, bo nigdy nie wyjdzie tak jak chesz. Skoda bo chesz dobrze a my Cie tu obrzygamy
@aniewiemjaki: dlatego niby chce pomóc, doradzić, ale wiem, że cokolwiek zrobi to to nie wyjdzie ze sztucznym tworem teleskopem, nie kupi kubła za 300 zl, nie będzie podmieniac 30% co tydzień, a i tak przy standardowym grubym żwirku to po 2 miesiacach cały będzie pełny odchodów i będą się działy cuda z wodą i wysypami glonów... no nie da się zrobić ładnego akwa z takimi rybami bo wszystko niszczą, przekopują. Na
w sklepie powiedzieli, że taka rybka to w kuli pożyje bez żadnego filtra czy napowietrzania :P więc nawet jeśli przekroczę budżet to jakoś przeżyję, a nie chce skazywać rybki na męczarnie :/
mam świadomość, że to bardzo bardzo zły prezent dla mnie, ale już się stało niestety () więc tak, jakie parametry powinien mięć filtr, jaki napowietrzacz kupić, jaką średnicę powinny mieć ziarenka żwirku, żeby się nim ryba czasem nie zakrztusiła
@Bedzieco przeżyć przeżyje, w oczku wodnym też by przeżyła bo jest z rodziny karaśowatych, więc nie przeszkadza jej zimno. A inną sprawą są sprzedawcy z zoologicznym co widzą że ktoś się nie zna wciskają wszystko.
@Taurus85 niewiem co tu można doradzać, ale akwarium ani nie bedzie sie jej podobać ani nie bedzie bez obsługowe. Ja bym chyba oddał i powiedział że jednak nie chce mieć rybków. A zastanowił sie nad jakąs kostką
@Bedzieco: w sklepie wszystko powiedzą aby tylko cos sprzedać, tym bardziej ze jak juz ktos kupi tą okropną kulę, to później będzie co dswa tygodnie dokupywał rybki bo te będą padać. Ale skoro chcesz założyć akwarium to super, ta padnie to sobie kupisz odpowiednie i będziesz mogła zrobić jakąś aranżację cieszącą oko. Szukaj tych używanych zestawów, moze jakies grupy na fejsie, olx, bo to jednaj szkło, więc mało kto chce wysyłać,więc
@Taurus85 @Bedzieco filtr kup tak żeby był przy najmniej o 30-50l wydajniejszy niż podaje producent. Czyli jak masz np 50l to do 100l. Żwirek jak niechesz przepłacać w zoologicznym to idz do składu kamienia powinni mieć bazalt o małej granulacji. Z roślinami bym nie szalał bo i tak zgniją bez oswietlenia itd. Chyba że jakiejś mchy czy coś skrajnie wymagającego. I zanim pójdziesz coś kupić poczytaj czy faktycznie jest potrzebne a nie
@aniewiemjaki: @Bedzieco dlatego najpierw poczekalbym na to co znajdzie w ogloszeniach, tam czesto sa cale zestawy z filtrem i innymi, wiec moze jak bedzie niezle swiatlo to jakas zabienice czy anubiasa spokojnie bedzie mozna wsadzic, jakis korzen, skałka - tez spokojnie mozna dostac fajne w skladzie za 10% ceny, i bedzie juz jakos to wygladac, a filtr - AQUAEL FZN-3, choc na tego syfiarza to i kubel 4l by nie byl
@Bedzieco: tam nawet już jest jakiś suchy pokarm, wiec na start starczy, pokarm to akurat najmniejszy problem, aby mieć kilka, mieszać, aby nie był ciągle ten sam, najlepiej nieco suchego (płatki, granulki), nieco mrożonek(serca wołowe, ochotka), jak ubijesz muchę i wrzucisz to też wciągnie ^^ najważniejsze to aby nie przekarmiać (tak aby wszystko zniknęło w ok minutę), bo o to najłatwiej u początkujących, tym bardziej takich ryb jak teleskop, on zje
@Bedzieco: to jest wręcz tak optymalnie, nawet i 3 razy dziennie małymi porcjami, wtedy i łatwiej dzielić pokarm na te różne rzeczy: rano lekkie płatki (wybór przeogromny, praktycznie wszytko się nada), tak aby wciągnął w kilka sekund, aby nic nie zdążyło opaść na dno, po południu cięższe mrożonki - zależnie od wielkości, ale koło 1/4 kostki na jedna rybę to i tak sporo, a wieczorem kilka granulek, coś roślinnego - spirulina,