Wpis z mikrobloga

Mirki I Mirabelki robił ktoś z was #licowki ?
Mam zrotowaną dwójkę od dziecka i chyba przez całe życie trafiałam na gównianych ortodontów, bo nic w tym temacie nie wskórali. Trochę szajs bo przez taki jeden mały kompleks - prawie w ogóle się nie uśmiecham.
Mój ojciec kilkanaście lat temu zafundował sobie coś na kształt koron/licówek porcelanowych i jest super zadowolony (miał równe zęby ale odbarwione). Stąd pomysł zęby wybielić laserowo i tę dwójkę opiłować minimalnie i założyć porcelanę. O ile koszta mnie nie przerażają, to moja mama (XD) gada mi że "jak zemba upiłujo to ni ma odwrotu i bendziesz skazana na te licówkie na całe życie" czego jestem oczywiście świadoma. No i się cykam.
Jakieś opinie, za i przeciw?
#lekarz #dentysta #stomatologia #pomuszcie #lekarzezwykopu #help #zdrowie
  • 14
@LichoToWie jak co 15-20 lat miałabym wywalić 1.5k na ładny uśmiech to biere. Bałam się że mogłoby to być częściej eg. 3-5 lat wtedy to już wolę sama tego zęba drutem uwiązać i się męczyć znowu z aparatem. No i jeśli są jakieś skutki uboczne ()
@PaulStanley: z tego co się orientuję przy prawidłowym założeniu licówki nie ma mowy o skutkach ubocznych. Oczywiście należy stosować się do zaleceń lekarza. ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sam "męczę" się teraz z aparatem i chyba jestem jakiś dziwny, ale prócz paru dni, nie zdarzyło mi się jeszcze skarżyć na druty :D
@LichoToWie No ja po latach przygód (i kasy w błoto, kosmetycznie wyrwanych zębach też) jako dzieciak wróciłam się do innego, polecanego ortodonty w licbazie tylko że moje jedyne kryterium było "albo druty albo nic" bo osobiście uważałam że inaczej się nie da. Babka mnie nastraszyła że aparat stały to wg. niej ostateczność i że u mnie ruchomy wystarczy. No to mnie przekonała, hajs wybulony a po roku noszenia 24h/7 (zdejmowanie tylko do
@PaulStanley: Nie rób głupstwa! Porcelana będzie kłuła cie w oczy jeszcze bardziej, a jak trafisz na kiepskiego dentystę/ protetyka będziesz ją wyłamywać co chwila. Uśmiechnij się i po problemie
@PaulStanley
Ogólnie jeśli masz jeden jedyny ząb w łuku docelowo pod licówkę, to niestety jest to przeciwwskazanie- kolor porcelany będzie się różnił od zęba naturalnego, nie jakoś szczególnie ale dla wprawnego oka będzie różnica. Do tego dochodzi oszlifowanie zęba (utrata tkanek). Pół biedy, gdyby to był martwy i przebarwiony ząb ale żywego byłoby mi po prostu szkoda. Na Twoim miejscu zrobiłabym raczej licówkę z kompozytu, jeśli jest taka możliwość oczywiście.
Powodzenia
@tar33 no właśnie dlatego jestem ostrożna i na takich rzeczach nie będę jechać po kosztach.
To jest łatwo powiedzieć uśmiechnij się, ząb jest obrócony o 90 stopni więc nie wiem co gorsze

@rozowy_pasek czyli pod kompozytową nie trzeba piłować?
@PaulStanley to wszystko zależy od tego, jaki jest ząb. Napisałaś, że jest obrócony o 90 st - to trochę zmienia postać rzeczy. Licówki kompozytowe fajnie się robi na zębach mikro i przy małych rotacjach. Pogadaj ze swoim dentysta, znajdź fajnego protetyka, który nie boi się rozmawiać o ewentualnych powikłaniach. Jeśli ząb jest tak zrotowany jak napisałaś, to myślę, że ewentualna różnica w odcieniu między zębem naturalnym a licowka nie będzie Ci przeszkadzać
@PaulStanley: Mógłbym wrzuć zdjęcie swoich zębów 2 lata po takiej robocie, ale zraziłabyś się do dentystów na cale życie. Życzę dużo szczęścia, bo prawdopodobieństwo trafienia na dobrego i uczciwego dentystę lub protetyka nie jest duże.