Wpis z mikrobloga

Roześmiany Poroszenko uczcił pamięć Ukraińców i Polaków wymordowanych w czasie rzezi wołyńskiej

"Wybaczając i prosząc o wybaczenie, czcząc ofiary tragedii i sławiąc wspólnych bohaterów, potępiając przestępstwa i nie dopuszczając do powtórzenia się przyczyn, które je porodziły - Ukraina i Polska powinny tworzyć przyszłość nowej Europy" - tak o rzezi wołyńskiej mówił na Wołyniu prezydent Poroszenko, po czym roześmiany fotografował się z ukraińskimi uczestnikami obchodów "tragedii wołyńskiej".

O jakich wspólnych bohaterach mówi Poroszenko? Czy Bandera i Szuchewycz są naszymi wspólnymi bohaterami, czy może dzielą nasze narody?

Przy okazji Poroszenko stwierdził, że Ukraińcy "potępiają przestępstwa popełnione przeciwko Polakom i Ukraińcom, a także potępiają tech, kto je popełniał". Muszę przyznać, że się pogubiłem. To jak w końcu? Ukraina uznaje OUN-UPA za bohaterów czy też ich potępia? Czy może jednocześnie uznaje banderowców za bohaterów i przestępców?

Ciężko jest mi zrozumieć logikę Poroszenki. Możliwe, że wątpliwości mogliby rozwiać polscy dziennikarze, jeśli zadaliby ukraińskiemu prezydentowi kilka trudnych pytań. Problem w tym, że polscy dziennikarze takich pytań nie zadają.

#wolyn #ukraina #banderowcy #heheszki #maciejczuk
tomasz-maciejczuk - Roześmiany Poroszenko uczcił pamięć Ukraińców i Polaków wymordowa...

źródło: comment_DALNBlbZ17g3xGw3BZcJqSLlKmB7xcA8.jpg

Pobierz
  • 22
@lewa_reka_putina: Bandera przeprowadzał zamachy terrorystyczne w II RP i jest współtwórcą OUN-B, która jest właśnie odpowiedzialna za ludobójstwo na Wołyniu. Miał poglądy skrajnie nacjonalistyczne, a jego frakcja nie uznawała kompromisów, likwidowali także Ukraińców.
O jakich wspólnych bohaterach mówi Poroszenko? Czy Bandera i Szuchewycz są naszymi wspólnymi bohaterami,


@tomasz-maciejczuk: Z niecały rok temu też coś takiego mówił i wymsknał mu się wtedy Piłsudski i go Swobodowcy i podobni cisnęli za to.
@szurszur: Teraz znalazłem tekst Illenki o Piłsudskim, a tam robi zdaje się za "ideologa" partyjnego.
W skrócie: wy macie swoich bohaterów, my swoich, my się waszych nie czepiamy, odczepcie się od naszych. Mało to wyrafinowane, ale przynajmniej konsekwentne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaż pamiętam, że w jakimś mieście (Winnicy?) lokalna komórka Swobody protestowała przeciwko tablicy upamiętniającej sojusz Piłsudski-Petlura.