Wpis z mikrobloga

Cześć mirki,
Niedawno zakupiłem sobie synte 750/150 i teraz chciałbym jakiś tani zestawik do focenia przy użyciu tego ustrojstwa.
Najlepiej żeby była to używana lustrzanka cyfrowa, i to jest pytanie do Was, co kupić?
Powiedzmy, że niechciałbym wykładać więcej niż 500-600 zł na coś co pozwoli mi:
a) wykonywać zdjęcia z rozdz przynajmniej 10mpx
b) zdalnie sterować przynajmniej czasem naświetlania i spustem migawki

Poza tym, wiem, że potrzebny będzie mi adapter T2, ale niewiele więcej wiem na temat samego połączenia teleskop/lustrzanka.
Czy możecie polecić jakieś dobre opisy, albo samemu napisać co jeszcze jest potrzebne..?


#astrofoto #astrofotografia #astronomia #technologia #lustrzanki
  • 16
@namrab: EQ3-2, na razie bez napędu, ale GOTO jakieś na pewno będzie.
Póki co, zdjęcia raczej planet, księżyca, może słońca jak się wreszcie wybiorę do sklepu po filtr razem z adapterem T2 ;) Niewiele więcej umiem trafić na niebie :D a i niebo mam dosyć jasne.
coś takiego byłoby całkiem wystarczające jak na początek, ale wiadomo, im lepiej tym lepiej ;)
@czyznaszmnie: Absolutnie nie pchaj sie w GOTO na eq3-2, maks dokup naped w jednej, ew. uzywany w dwuch osiach (ten da się przerobic na GUIDE, ale poki co nie istotne).
Montaz tej klasy pozwoli na fotki 30-60s z tym newtonem, ale lepiej uzyc go do posadzenia samej lustrzanki z o obiektywem (tu tez zasada, im krotsza ogniskowa, tym dluzsze czasy naswietlenia, raczej staraj sie uzywac jasnych stałek).
Zestaw ten do fotek
@czyznaszmnie, jesli odpuszczasz DS, to lustrzanka tylko sie przyda do księżyca... Poszukaj asi120 lub qhy5, w tej cenie ogarniesz planety, ksiezyc, slonce ;)
Jesli jednak myslisz pozniej o DS, to np Canon 350D mod, 450D mod itp. Mod czyli usuniety lub wymieniony filtr UV przed matryca, pozwoli to na rejestracje partii wodorowych.
@flamezz
Tak, da się, jednak jest to znacznie droższe rozwiązanie niżeli kupic redukcje T2/body_aparatu z gwintem filtrowym 2".

Zalety filtrow CLIP in:
- Mozna stosowac z obiektywami do aparatu
- Sa filtry CLS, UHC, nawet Halpha (tu trzeba zmodyfikowanej lustrzanki)
Wady:
- Filtry dostepne tylko do Canonow (apsc i ff) i znacznie rzadziej Nikonow (serie d7000/d800)
- stosunkowo są drogie

Zalety drugiego rozwiązania:
- Posiadając złączkę np baader T2/body z gwintem filtrowym
@flamezz: ZWO ASI120MM jest OK, chyba najbardziej polecana budzetowa kamerka do astrofoto US i guidingu. Jesli chcesz jeszcze taniej to jest chinski klon (T7) lub konkrencyjna QHY5m.
Ale to konstrukcje mono, wiec aby miec kolorowe fotki planet, potrzeba filtrów RGB co najmniej, do tej nadadzą sie w rozmiarze 1.25".
@czyznaszmnie: znaczy można... Nagrywając klip wideo i poźniej stackując zdjęcia.
Sam tak robilem, ale efekt lichy...
Dlatego w celu uzyskania najlepszego obrazu stosuje sie dedykowanw kamerki, gdzie nagrywasz np 5000 klatek, z czego stackujesz 500 najlepszych, co pozwoli Ci na osiągnięcie najlepszego szczegolu powierzchni planety.
Do tego jeszcze (dla kolorowych kamer) korektor dyspersji ADC (np. qhy). Lustrzanka po prostu da niejsze mozliwosci. Robiac klatki z wezyka spustowego musialbys strzelic ich cale