Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki z #muzyka, znacie jakiś materiał, pisany a może na jutubie, gdzie będzie jakoś prosto opisana teoria muzyki, najlepiej na przykładzie #gitara? Ciekawią mnie takie rzeczy jak odstęp częstotliwości między progami w gitarze - czemu tak a nie inaczej, jak działają akordy, czemu tylko konkretne ułożenia palców na strunach brzmią dobrze, w jaki sposób można przesuwać ten zakres, jak działa capo, czy można ten sam efekt uzyskać przestrajając gitarę, czemu niektóre akordy można zagrać na różny sposób a mimo to brzmią tak samo, czemu przy naciśnięciu struny na akurat piątym progu brzmi ona jak ta poprzednia, czy jest tylko jedna metoda nastrojenia gitary czy może można stroić w różny sposób (struny dostroić do innych nut niż normalnie) itd. Dajcie jakąś wskazówkę gdzie można się takich rzeczy dowiedzieć :)
  • 11
@4833478 : Odstępy między progami jak i w sumie dźwiękami bierze się ze wzoru fn = f0 * (a)^n gdzie f0 jest częstotliwością wybraną już znaną, najczęściej się bierze 440 Hz z A4, n to jest odległość dźwięku na progach (np. dajmy 5 progów wyżej niż zadane A4), a = jest stałą wynoszącą 1.059463094359 ze względu na to, że w skali temperowanej jest 12 dźwięków, a chcesz policzyć tylko 1, więc będzie
@Soxis:

Idąc trochę dalej, w skali naturalnej amoll przy dajmy to standardowej progresji typu aFCG i dalej aFCe nie ma takiego fajnego naprężenia między końcowym "e" i początkowym "a", bo między tercją akordu emoll, a prymą akordu amoll są dwa dźwięki różnicy. Stosując zamiast emoll - Edur robi się skala temperowana, gdzie jest właśnie ten fajny "haczyk" między E i a ze względu na to, że tercją Edur jest G#, a
@FalseIdeas: No właśnie coś tak myślałem, że nie o temperowaną skalę chodzi xD Dobrze, że poprawiłeś. A to dalej o kadencji rozwiązującej się na akord molowy to dobrze, że dopisałeś bo wiem, że takie coś się dzieję, ale nie wiedziałem dokładnie jak :D
@4833478: Ogólnie jak będziesz szukać to znajdziesz. Ja na samym początku uczyłem się z tego linka co wysłałem, a później na yt własnie Adam Neely, justinguitars czy jakoś tak, różne kanały które teorii muzyki uczą i dużo googlowania "a czemu tu jest to a nie to lub to" i tym podobne.