Wpis z mikrobloga

Z kumplem gadaliśmy dzisiaj o sposobach zabezpieczenia kredytu z racji przymiarek do zakupu nieruchomości. Podobno z jednego z banków dostał wymóg zabezpieczenia długu wekslem in blanco. Trochę o tym porozmawialiśmy, ale wydaje mi się to trochę dziwne, więc miałbym parę pytań do tego mechanizmu, może ktoś z Was go ogarnia.
1) Do weksla dołączona jest jakaś umowa/deklaracja, nie pamiętam jak on nazywał ten dokument. Czy on ogranicza warunki wypisania weksla? Czy jeśli na tej umowie jest kwota dajmy na to 450 000 zł to czy weksel nie może być wypełniony na 1 200 000zł dzięki ograniczeniu z tego dokumentu?
2) Na ile weksel jest powiązany z tym dokumentem? Czy może się zdarzyć że zostaną rozdzielone i pod koniec spłaty kredytu ktoś przyjdzie do kredytobiorcy z samym wekslem opiewającym na 2 miliony?

Ogólnie chodzi mi o to jak bardzo ten sposób jest niebezpieczny i wrażliwy na przekręty których jednak nie brakuje w naszym kraju.
#bankowosc #finanse #banki
  • 12
@defoxe: No właśnie próbowałem mu to przedstawić, że po wypisaniu czegoś gdzie nie wpisujesz kwoty może wrócić do Ciebie obciążenie przekraczające wielokrotność zadłużenia, a on mnie przekonywał że jest to zabezpieczone.

No i się zastanawiam czy ja jakieś zabezpieczenia przeoczyłem czy ludzie świadomie się w to ładują.
@Mike767er: Bardzo dużych pożyczek nigdy nie brałem, jednak przy tych które zaciągałem takiego procederu nie było. To jest w ogóle legalne? Tyle dobrze, że nie jest to in blanko u notariusza ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@Mike767er: dość popularna polityka bankowców. Teoretycznie, w razie W, poddajesz się egzekucji na jedno skinienie banku, więc sytuacja nieciekawa. Z drugiej jednak strony nie znam nikogo komu przydarzyłaby się z tego powodu jakaś krzywda.

A z trzeciej strony, jak nie masz nic, to i nic Ci nie będa mogli zabrać, zwłaszcza w świetle "upadłości konsumenckiej" ;)
@Mike767er: Weksle in blanco są cały czas stosowane. Dla banku to chyba sposób na zastąpienie sobie bankowego tytułu wykonawczego. Ale nie robiłbym wielkich mecyji z tego, że podkłada coś takiego do podpisu bank. Daje to też do podpisu każdemu ajentowi np. Poczta Polska. @defoxe:
Weksel to podstawowe zabezpieczenie, do weksla jest deklaracja wekslowa gdzie masz wpisane, że jeżeli nie będziesz płacił to bank może go użyć wpisując kwotę na którą składa się należność główna + odsetki, niezapłacone prowizje, opłaty itp. Nie może to być kwota z kosmosu i na podstawie widzimisię.
@MichaelT128: Czytałem kilka artykułów które wyglądają jakby były przepisane jeden z drugiego.
@defoxe: Wydawało mi się, że u notariusza, ale w sumie nie pytałem go, więc nie wiem.
@ekanwro: A nie wiem co ma znajomy, sam jeszcze nie myślałem dokładnie jak to wszystko zabezpieczyć.
@wojpap: No właśnie głównie o to mi chodzi. W takim razie mając taką deklarację mogę w sądzie bez problemu znieść wiarygodność weksla który ktoś
@Mike767er: Jeżeli masz deklarację to tak, gdyż w niej jest wpisane w jakich okolicznościach do jakiej kwoty z jakiego tytułu. Natomiast prawo nie określa w jakiej formie ma być deklaracja, więc może być i w ustnej i tu już kwestia komu sąd da wiarę. Także weksel w banku jest zawsze z deklaracją w formie pisemnej z jasno określonymi warunkami kiedy można weksla użyć. Podsumowując bank nie może użyć weksla który wystawiłeś
@Mike767er: najczęściej jest zapis, że po spłacie weksel można odebrać, a jeżeli się tego nie zrobi w określonym czasie (np. 30 dni) to bank jest upoważniony do jego komisyjnego zniszczenia.
@wojpap: Ok, wreszcie są jakieś podstawy do normalnej dyskusji chociaż mam ochotę poczekać żeby znajomy przetestował procedury na swojej w pierwszej kolejności ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dzięki