Wpis z mikrobloga

Witam Mireczki,

Jadę do pracy do Holandii na okres wakacyjny. Wyjazd jest organizowany przez jedną z agencji pracy, która pobiera między innymi niecałe 20 euro tygodniowo na ubezpieczenie w Holandii.

Doszły mnie informację, że w moim przypadku mogę zrezygnować z tego ubezpieczenia kosztującego 20eur tygodniowo, a w zamian zaplacic jednorazowo za ubezpiecznienie EUR26, które w pełni pokrywa koszty leczenia, nieszczęśliwe wypadki, oc i ubezpieczenie bagażu.

Wiem, że wg prawa holenderskiego każdy pracownik, oraz osoba zameldowana w tym kraju powinna posiadać holenderskie ubezpieczenie, do którego wspomniane EUR26 należy.

Pracownik ma czas do czterech miesiecy od początku pobytu w holandii na ubezpieczenie. Mój pobyt będzie trwał mniej niż 3 miesiące. Czy w związku z tym rzeczywiscie lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie eur26 i zaoszczędzenie tym samym na droższym ubezpieczeniu, które oferuje agencja? Czy jednak lepiej płacić więcej i nie kombinować oraz nie narażać się na kary (których powinienem uniknąć, gdyż będę w Holandii krótko i nie ukrywam, iż liczy się największy zarobek) ;)

#praca #holandia #emigracja #ubezpieczenie
  • 15
  • Odpowiedz
@kostly: W Holandii są kary za wszystko a ubezpieczenie raczej dobrze mieć, mieszkałam tam i choć jest tam pięknie to nigdy w życiu tam nie wrócę. 3mam kciuki żeby Twój wyjazd był dużo lepszy :) Udanego wyjazdu :)
  • Odpowiedz
@Arletkavlog: powiem szczerze, że sam niechętnie tam jadę, ale mam wakację od studiów i nie mam nic lepszego do roboty, jak tylko pojechać do pracy, a za granicą zaoszczędzę najwięcej.

Niestety koszty jakie ściąga agencja są bardzo duże względem oferowanych stawek w Holandii, dlatego też szukam jakiś rozwiązań. Jeszcze tam nie pojechałem, a już wiem że tam nie wrócę;х przebrnąć dwa miechy i tyle. Bardzo dużo negatywnych informacji się naczytałem o
  • Odpowiedz
@kostly: Zabrali nam ostatnią wypłatę, bo u nich były kary za nie przyjście do pracy i mieli błąd w dokumentach, że niby jeden dzień nas nie było a my jak się o tym dowiedzieliśmy to już byliśmy w PL i nie dało się z nimi dogadać, że byliśmy wtedy w pracy.
  • Odpowiedz
@kostly: Euro<26 (w Holandii się to nazywa CJP) chyba raczej nie zastąpi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, tym bardziej, że jedziesz do pracy, a nie turystycznie
  • Odpowiedz
@dyniel: rozumiem, dopytam jeszcze rano w agencji, ale tez wydawalo mi się, ze nie... A daloby się być ubezpieczonym, jednocześnie oszczędzając trochę kasy;p

W takim razie agencje oferują zarobek wychodzący około 300 euro tygodniowo netto, z czego za mieszkanie trzeba odliczyć 90 eur, ubezpieczenie 20 eur, plus dojazdy do pracy okolo 20 eur tygodniowo. Łączne koszta to 130 eur, a jeszcze trzeba jeść (około 40 eur/tyg), czyli zostaje jakieś marne 130
  • Odpowiedz
@kostly: wszystkie te kwoty wyglądają w miarę normalnie (sam płacę 78/mc na ubezpieczenie zdrowotne i dużo więcej za mieszkanie), tylko jedna rzecz to wg mnie ściema, ale jest to powszechna praktyka wśród agencji: Firma płaci agencji za Twój dojazd, a agencja za ten sam dojazd kroi Ciebie. Tego jednak nie przeskoczysz, zresztą na tak krótki okres nie warto się szarpać.
  • Odpowiedz
@Naturalnie_Piekna: w sensie takim, że udostępniają auto za które trzeba płacić. Najczęściej odległość pomiędzy miejscem zakwaterowania, a zakładem pracy, to podobno 30-40 km. Zobaczymy jak to będzie w praktyce wyglądać.

Jeśli chodzi o agencję, to EURO WORK, która organizuje wyjazdy przez agencje Tempo Team w NL
  • Odpowiedz