Wpis z mikrobloga

Dawno nic nie pisałem czym tam jeżdżę :) Właśnie skończyłem testować #volvo XC60 w najmocniejsze, hybrydowej odmianie T8. Z przodu mamy silnik 2.0 turbo i kompresor (T6) o mocy 320 KM, który napędza przednią oś, pomiędzy osiami mamy baterie o pojemności 10.4 kWh, a z tyłu silnik elektryczny o mocy 87 KM który napędza tylną oś. W ten sposób mamy wirtualny napęd AWD, który nie nadaje się do terenu ponieważ nadmiar mocy z jednej osi na druga nie może być przerzucony, ale to nie problem. Dziś SUV i tak nie służą do jazdy w terenie, a do lepszej pozycji i wygodniejszego wsiadania. A i XC60 T8 może mieć pełną pneumatykę, a to gwarantuje mega komfort i wygodę. Możemy np z poziomy bagażnika obniżyć tył samochodu bo chcemy włożyć coś ciężkiego. Sprytne.

XC60 T8 to plug in hybrid, czyli możemy go doładować z gniazdka. Z gniazdka to dobrze powiedziane, ponieważ Volvo oferuje tylko złącze 230V, a to oznacza 3.5 h ładowania. Szkoda, z szybkiej ładowarki zeszlibyśmy pewnie do 1h, a takich w dużych miastach coraz więcej. No nic, przechodzimy do osiągów, do setki - rakieta. 5,3 s!! I to bez procedury startu, po prostu gaz w podłoge i odlatujemy, wrażenia nieziemskie. A co ze spalaniem? No cóż, jak mamy naładowane aku to schodzimy poniżej 2 litrów!! Ba, dałoby sie zrobić nawet 0 na spalinowym silniku, bo bez problemy do 110 km/h rozpędzamy się na samych elektrykach. W sumie to nawet w korkach czy w szybszym ruchu jeźdizmy na samym elektryku, to jest super. Gorzej że mamy tylko 35-40 km zasięgu (tyle pokazuje komputer i tyle realnie się robi, testowałem to) i jak on się skończy to jest gorzej. Wtedy spalanie wzrasta 5-krotnie i mamy powyżej 10 litrów! Ta sama trasa z naładowanymi aku to 1.8 l, a z rozładowanymi to 11.3... różnica OGROMNA. Jak nam się rozładują aku to mamy minimalnie gorsze osiagi, ale tylko przy wyższych prędkościach 100-200 jest o sekunde gorsze. Nie jest to aż tak duża różnica.

Problemem Volvo XC60 T8 jest to że akumulkatory podczas jazdy się niemal nic nie ładują, wiec prawie cały czas jeździmy na minimalnym naładowaniu. Możemy właczyć ładowanie za pomocą silnika spalinowego, ale to jest bez sensu. Trwa to wieki, a spalanie nam jeszcze bardziej rośnie. Tutaj mam w głowie obrazek BMW i3 podłączonego do spalinowego agregatu na przyczepie :)

Jeśli Volvo rozwiąże problem ładowania i zwiększy zasięg to będzie to najlepsza hybryda. Poważnie, wygląda genialnie, śweitnie wykonana (troch słaba skóra na fotelach z przodu), ma niezłe wyłąsciwosćie jezdne (BMW/Audi/Merc prowadzi się nieco lepiej) i jest bardzo ale to bardzo szybka. Cenowo wymaga dopłaty 30 000 zł do najmocniejszej benzyny, ale tutaj poza hybryda dostaniemy też nieco lepsze wyposażenie, więc również w klasie premium to nie jest tak źle.

Minusem może być obsługa, ale dziś wielkie tablety to norma. Jak toś użyuwa smartfonu to odnajduje się tam raz dwa. Już nawet zmiana temperatury z apomoca kilku klinięć przestaje mnie denerwować, choć wciąż uważam że to błąd. Za długo odrywamy wzrok od drogi.

A Wy co myślicie o nowym XC60?

#autowizja <- mój tag o testowaniu aut

#volvofanclub #motoryzacja #carboners #hybryda
pussyrider - Dawno nic nie pisałem czym tam jeżdżę :) Właśnie skończyłem testować #vo...
  • 5
  • Odpowiedz
Tutaj mam w głowie obrazek BMW i3 podłączonego do spalinowego agregatu na przyczepie :)


@pussyrider: W Norwegii jeżdżą tak Teslami. Paranoja wg mnie.

Problemem Volvo XC60 T8 jest to że akumulkatory podczas jazdy się niemal nic nie ładują, wiec prawie cały czas jeździmy na minimalnym naładowaniu. Możemy właczyć ładowanie za pomocą silnika spalinowego, ale to jest bez sensu.


@pussyrider: Chyba odpowiedziałeś na moje pytanie ale dla pewności - czyli np.
  • Odpowiedz
@pussyrider: Dobra, tamten komentarz pisałem po przeczytaniu, ten po oglądnięciu.

Spalanie w Volvo takie wysokie to niestety norma przy niskich prędkościach. W trasie jednak jest super. W tych hybrydowych rozwiazaniach dopatruję sie właśnie perfekcyjnego połączenia :) Kolejne będę celować własnie tego typu bo koszty dojazdu nawet wielkich tras nawet powiedzmy z 3 razy w tygodniu byłyby niewielkie.

....a za 20 lat takie: wsiadam przed domem, ręcznie dojezdzam do główniejszej trasy i
Saeglopur - @pussyrider: Dobra, tamten komentarz pisałem po przeczytaniu, ten po oglą...

źródło: comment_dTdoB0mOqWdM4lD9e52GbYgFz42lJYZU.gif

Pobierz
  • Odpowiedz