Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Potrzebuję Mirki waszej rady jak poprowadzić swoją drogę zawodową. Jestem po studiach graficznych, pracuję zdalnie 5+ lat dla jednej zachodniej firmy, jestem tam trochę takim człowiekiem orkiestrą, robię dla nich strony oparte głównie o wordpress, projektuję szatę graficzną i cały front-end + czasami PHP (podstawy). Taki układ pasowałby mi gdybym mieszkał gdzieś na obrzerzach Polski ale los chciał tak że mieszkam w Wawie i od jakiegoś czasu obserwuję oferty pracy (głównie front-end) i nie powiem niektóre oferty są kuszące tyle że od czytana tych wszystkich wymaganych bibliotek, frameworków można dostać oczopląsu. Ja piszę wyłącznie w czystym javascripcie i obśmiewanym jquery - z przyzwyczajenia :(. W zasadzie 99% mojej pracy w js to pisanie skryptów do walidacji formularzy, jakieś dynamiczne ładowanie treści, slidery, panele itd. Photoshop + illustratora oraz HTML i CSS znam perfect, w javascripcie mam opracowane wzorce z których najczęściej korzystam, na pewno nie napiszę z palca jakiejś rozbudowanej funkcji. Nigdy nie miałem styczności z reactem i innym angularem bo nie potrzebuję skoro z łatwością stronę z dynamicznie ładowanym contentem można zrobić w czystym js czy tym nieszczęsnym jquery. I teraz moje pytanie na co ja mogę w tej chwili liczyć z takimi kwalifikacjami, na jakie wynagrodzenie? Czy jednak będę musiał się nauczyć tych wszystkich frameworków/bibliotek? Ciekawe jak wygląda rekrutacja, czy te wszystkie wymagania wymieniane w ogłoszeniach są must-have czy jednak przeważnie przymykają na to oko.

#frontend #javascript #webdev #programowanie #programista15k #naukaprogramowania

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: akado
Dodatek wspierany przez: Nie siedź w domu w ferie i w wakacje
  • 16
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: czyli głównie znasz programy graficzne i trochę JS'a. Ciężko byłoby Ci się załapać nawet na juniora bo teraz JS robi główną robotę. Jak już się załapiesz w Wawie na juniora to raczej na więcej niż 3k netto bym nie liczył na start.
  • Odpowiedz
Czy jednak będę musiał się nauczyć tych wszystkich frameworków/bibliotek?


@AnonimoweMirkoWyznania: tak
co najmniej jeden popularny framework na dobrym poziomie to podstawa, by szukać w miarę dobrze płatnej pracy ;)

Ja piszę wyłącznie w czystym javascripcie i obśmiewanym jquery - z przyzwyczajenia :(. W zasadzie 99% mojej pracy w js to pisanie skryptów do walidacji formularzy, jakieś dynamiczne ładowanie treści, slidery,
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: czuć, że boisz się wyjść ze strefy komfortu. JS jest przeładowany gównanymi bibliotekami i frameworkami, ale to nie znaczy, że nie warto wziąć pod lupę chociaż to co najpopularniejsze. Nauka Angulara to nie jest czarna magia. To przyjemność i bardzo szybko będziesz się zastanawiać po co klepiesz w czystym JS. Nie ucz się niczego innego, a już będziesz miał olbrzymi plus w stosunku do tego co teraz robisz. Reacta
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: gościu nie umie dobrze programować w JS'ie a Ty mu polecasz Angulara - wielką kobyłę w której piszesz w TypeScriptcie? Poważnie? Właśnie niech się zainteresuje Reactem albo Vue a nie tą przeładowaną krową jaką jest Angular.
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: jezeli w ogole zaczynac nauke frameworka bez poznanego dobrze samego JSa to wlasnie React, ktory jest wlasciwie czystym JSem zamiast rzucac sie w Typescript.
  • Odpowiedz
@rimyi @Rst00: On nie pisał, że nie zna JS-a. Weźmie Reacta i na każdym kroku będzie się okazywało, że tu jakąś paczuszkę musi zabrać, tam inna, tu jescze coś i tak w koło Macieju. Zniechęci się po tygodniu. Weźmie podstawowego Angulara i tutorial to krok po kroczku za rączkę będzie go prowadzić co ma zrobić i jak to działa i czemu. TypeScript jest banalny.
  • Odpowiedz
  • 0
@WyjmijKija żeby zrobić użyteczna aplikacje w reactcie nie potrzeba tysiąca bibliotek tylko wystarczy sam react, może redux i router-dom więc nie wiem skąd Ty wziąłeś to instalowanie co chwilę czegoś nowego.
  • Odpowiedz
@Rst00: już dołożyłeś reduxa i router-dom. Moim zdaniem załapanie o co chodzi w reakcie chwilę trwa i Angular jest po prostu łatwiejszy zrozumienia, a skoro OP wydaje się być trochę przerażony, to wydaje mi się, że go React przerazi.
  • Odpowiedz
  • 1
@WyjmijKija no i dokładam dwie filarowe biblioteki. Do angulara też musisz dołożyć router więc nie wiem o co Ci chodzi. React jest ultra prosty do zrozumienia i ma na pewno mniejszy próg wejścia niż Angular gdzie wymagane jest dodatkowo znanie TSa. Myślisz że jak oo zobaczy enumy, interface'y itd to nie będzie przerażony? XD
  • Odpowiedz
OP: @epi: szczerze jeśli chodzi o webdev i bardziej rozbudowane funkcje (pojęcie względne) to nawet nie miałem takiego zapytania mimo że robiłem front end dla czegoś ala fb. Chyba powinienem iść bardziej w web design i jako dodatkowy atut podać html, css, js aczkolwiek jesli rozwinę się we frontendzie to będę mógł liczyć na duzo lepsze wynagrodzenie

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: kwasnydeszcz}
  • Odpowiedz
Myślisz że jak oo zobaczy enumy, interface'y itd to nie będzie przerażony?


@Rst00: a dlaczego miałby być przerażony? przeciez to jest mega proste, czytasz dokumentację raz i umiesz
poza tym do korzystania z angulara nie musisz znać wszystkiego, co typescript oferuje, na początek w zupełności wystarczą podstawy, które się ogarnia w pare minut

React jest ultra prosty do zrozumienia i ma na pewno mniejszy próg wejścia
  • Odpowiedz
  • 0
@epi dla Ciebie może proste, ale jak gość mówi że nie ogarnia za bardzo zwykłego JSa (więc pewnie o nowościach w stylu ES6+ nie słyszał) to raczej nie przyjdzie mu to łatwo. Już lepiej zostać IMHO przy czystym JSie bez dodatków w stylu TSa.

No i nadal obstaje że React jest prostszy w stosunku do Angulara. Na necie masz zdecydowanie więcej materiałów do Reacta niż do Angulara i łatwiej w nim
  • Odpowiedz
Mam wrażenie że Angulara w większości wykorzystuje się do dużych dashboardow bo dawno nie widziałem większego projektu na Angularze po froncie dla usera.


@Rst00: ja widuję codziennie, bo przy nich pracuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
i tak, angulara używa się do wiekszych aplikacji, np dashboardów ale nie tylko
korzystam od paru lat z ionica do robienia apek hubrydowych a one tez jest oparty o angulara, i
  • Odpowiedz
  • 0
@epi no ja nie mówię że to jakiś rocket science, ale jednak do nauczenia się dokładasz kolejną rzecz zamiast skupić się na solidnych podstawach jak np. ogarnięcie this o którym wspomniałeś. Wg mnie op powinien się skupić na czystym JSie, poznać nowości w nowych ES'ach a dopiero wtedy żeby zaczął się uczyć jakiekolwiek frameworka. Bez podstaw to szybko się zniechęci bo co z tego że zrobi coś z tutorial jak nie
  • Odpowiedz