Wpis z mikrobloga

Obserwuj #lacunafabularnie

Jest rok 355 A.U.C., w basenie Morza Sródziemnego trzy miasta zaczynają coraz śmielej sięgać po nowe terytoria. Palmę pierwszeństwa od dwustu lat wiedzie Kartagina, która dzięki sprawnej administracji, wspierającej prywatny handel zapewniła sobie wpływy w niemal całej północnej Afryce od Maroko aż po egipską Aleksandrię, a także na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Rzym już teraz uważany jest za najwspanialsze miasto regionu, jednak do tej pory swoją administracją obejmuje stosunkowo niewielkie obszary wokół Miasta z kilkoma autonomiami na jego administracyjnych obrzeżach. Z kolei Ateny, najpotężniejsze państwo-miasto greckie, zaczyna stopniowo tracić wpływy w tej części świata. Jego dawny blask zaczynał powoli blednąć, jednak na czele Aten od kilku lat stoi młody i ambitny władca Perykles. Już teraz przypisuje mu się sukces w odbudowie dawnej potęgi Aten dzięki skutecznym reformom wewnątrz państwa i udanym kampaniom na terenie zachodniej Turcji. Nikt jednak nie wie, jakie są jego następne kroki.

Wszystkie te trzy miasta do tej pory unikały otwartego konfliktu między sobą z różnych powodów. Kartagina prowadzi pokojową politykę, dążąc do poprawy jakości życia swoich poddanych poprzez handel wewnętrzny i ostrożną wymianę handlową z mniejszymi miastami. Rzym czuje się zbyt słaby ekonomicznie i administracyjnie, żeby gwałtownie powiększać swoje terytorium, bezpieczeństwa aktualnych granic strzeże natomiast względnie mała, ale doskonale wyszkolona armia. Ateny z kolei zdecydowały się zadzierać z mniejszymi miastami i zadowoliły się podporządkowaniem sobie wschodnich wybrzeży Morza Srodziemnego.

W ostatnim roku kością niezgody między tymi trzema miastami stała się Sycylia. Największa wyspa Morza Srodziemnego przez wieki była pod władaniem Ateńczyków. Ojciec kartagińskiej królowej Dydony II krótko przed śmiercią zdołał wyrwać z greckich rąk zachodnią część wyspy i utworzył tam ważne miasto portowe Trapani. Z kolei Rzym nieoficjalnie stał za ufundowaniem konkurencyjnego dla Mesyny portu, jednak został on szybko spalony przez nieznanych napastników.

--------------------------------------------

Podstawowe informacje:

Uniwersalna waluta do celów statystycznych:
1 denar śródziemnomorski
= 4 sestercje rzymskie
= 8 szekli kartagińskich
= 16 drachm ateńskich
= obecnie około 10zł

RZYM
Ludność - 1 200 000 mieszkańców
PKB - 60 000 000 denarów
per capita - 50 denarów

Największe miasta:
Rzym - 700 000 mieszkańców
Ankona - 50 000 mieszkańców
Misenum - 30 000 mieszkańców
Sypus - 30 000 mieszkańców

KARTAGINA
Ludność - 2 500 000 mieszkańców
PKB - 100 000 000 denarów
per capita - 40 denarów

Największe miasta:
Kartagina - 250 000 mieszkańców
Aleksandria - 200 000 mieszkańców
Utika - 200 000 mieszkańców
Leptis Magna - 70 000 mieszkańców
Cyrenejka - 50 000 mieszkańców

ATENY:
Ludność - 3 000 000 mieszkańców
PKB - 150 000 000 denarów
per capita - 50 denarów

Największe miasta:
Ateny - 300 000 mieszkańców
Sparta - 250 000 mieszkańców
Delfy - 200 000 mieszkańców
Knossos - 200 000 mieszkańców
Syrakuzy - 200 000 mieszkańców

NAJWIĘKSZE NEUTRALNE MIASTA:
Caralis - 40 000 mieszkańców
Sagunt - 25 000 mieszkańców
Velia - 15 000 mieszkańców
Luna - 10 000 mieszkańców
Telezja - 10 000 mieszkańców
lacuna - Obserwuj #lacunafabularnie

Jest rok 355 A.U.C., w basenie Morza Sródziemn...

źródło: comment_GyVDVE9ybvbveI4m3E8D8bwJEgDNROsq.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
Senatorowie - najbogatsi, najważniejsi obywatele w Rzymie. Każdy z Was posiada majątek w przedziale 400 000 - 800 000 sestercji (100 000 - 200 000 denarów). Państwo to Wy. Jesteście władzą ustawodawczą, władza wykonawcza w postaci dwóch konsulów (po jednym do spraw wewnętrznych i zagranicznych) jest Wam całkowicie podporządkowana, a władza sądownicza w szczególnych przypadkach usuwa się w cień i uddaje Wam pole do działania. Zaczynacie jako bogacze, otoczeni przez zaufanych podwładnych i strażników, śpicie najspokojniejszym snem ze wszystkich obywateli Rzymu.

Jako senatorowie macie prawo (ale nie obowiązek) zrzeszać się w partie. Domyślnie do wyboru będą dwie partie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć własne partie i zapraszać do nich innych graczy.

Funkcje w Senacie:
Przewodniczący (NPC Gajusz Oktawiusz) - przedstawia tematy do dyskusji i głosowania, w sprawach nadzwyczajnych tworzy z szefami partii Konwent Seniorów. Posiada inicjatywę ustawodawczą.
  • Odpowiedz
Grasz jako kartagińska królowa Dydona II Mago. Stoisz na cele wspaniałego królestwa Kartaginy, przekształconego z republiki przez Twojego ojca. W zachodniej części Morza Śródziemnego Twoi kupcy nie mają właściwie żadnej konkurencji, a miasta w zamian za opiekę korony zrzekły się części swojej suwerenności i są gotowe stanąć w obronie interesów Kartaginy. Lata panowania Twojego ojca można z pełną odpowiedzialnością nazwać złotym wiekiem, gdyż w trakcie jego panowania nie tylko podwoił zawartość
  • Odpowiedz
Septimus Primus - Twoja matka była niewolnicą, a to czyni Cię niewolnikiem. Z początku wydawało się, że czekać Cię będzie lepsze życie, ponieważ właściciel Twojej matki i Twój ojciec w jednej osobie darzył ją prawdziwym uczuciem. Niestety zaginął kilka lat temu i mieszkasz obecnie w domu ze swoim przyrodnim bratem - wolnym człowiekiem, jego żoną i dziećmi, a także swoją matką i macochą. Niewolnikiem jesteś tylko formalnie - jesteście jedną rodziną, jecie
  • Odpowiedz
@pablo397: Ab urbe condita - czyli w uproszczeniu, datowanie od założenia Rzymu.
Miejmy nadzieję, że nie dojdziemy do gry w Starożytnej Grecji, bo datowanie typu 3 rok 286 olimpiady byłoby w #!$%@? kłopotliwe. xD
  • Odpowiedz
@Onde: Przypominam, że tutaj fakty historyczne są trochę naginane, żeby uatrakcyjnić przygodę. Rok nie ma więc większego znaczenia. Poprzednia przygoda toczyła się w 1525 p.n.e. i też data nie była wprost podana.
  • Odpowiedz
@lacuna: Nie czepiam się prawdy historycznej, tylko samego faktu, że dużo przyjaźniejszy dla, przynajmniej, wyczucia klimatu epoki jest zapis w A.U.C. niż greckie liczenie olimpiad.
  • Odpowiedz
@lacuna: Takie głupie pytanie ale z tego co zrozumiałem to tylko jako senator gram z innymi i jak to wygląda na przykład z królową? Czy jeżeli post z królową zaplusuje przykładowo 10 osób to te 10 osób będzie królową i dla każdego będzie się działa oddzielnie fabuła czy jak to jest wtedy zrobione?
  • Odpowiedz
@Wysu: Decyzje królowej Dydony II mają tajną punktację, która wpływa na indywidualne zakończenie. Każdy grający królową będzie miał swoją kolumnę w Excelu. Żeby za dużo nie zdradzać, powiem tylko, że tych punktacji jest kilka. Przykładowo decyzja o wcieleniu młodych do armii podniesie punktację "zdolności bojowej", ale obniży punktację "nastrojów społecznych". Określone punktacje uruchamiają indywidualne wydarzenia.

  • Odpowiedz