Wpis z mikrobloga

Mireczki, trudne pytanie - mam nadzieję, że z tymi tagami dotrę do osób, które mi pomogą :) Otóż mam w głowie pomysł na urządzenie, które składać się będzie z kawałka mlecznej pleksi oraz taśmy led pod spodem - w jakimś pojemniku. Zasada działania tego ustrojstwa byłaby podobna do negatoskopu (tak to chyba się nazywa... załączam fotkę), czyli tego czegoś używanego do podświetlania zdjęć rentgenowskich. Ja jednak używałbym tego do skanowania negatywów :) Czyli kładę film na pleksi, włączam ledy i robię fotkę lustrzanką - dalej odwracanie w Photoshopie i tak dalej.

Jaki mam problem? Zastanawiam się po prostu, jaka grubość pleksi będzie najbardziej odpowiednia - tzn. żeby przepuszczała jak najwięcej światła i jednocześnie dobrze je "rozmywała", aby nie było widać pojedynczych punkcików z ledów? Coś jak w kasetonach reklamowych. A może grubość nie ma znaczenia, a bardziej odległość pleksi od źródła światła?

#led #majsterkowanie #kiciochpyta #fotografiaanalogowa #fotografia #diy
niezaleznyprosiak - Mireczki, trudne pytanie - mam nadzieję, że z tymi tagami dotrę d...

źródło: comment_uncbuShyY0Jwp2GO5oNpUUvoOOmiY9Uh.jpg

Pobierz
  • 21
@PanJakubek a zasada działania tego mojego urządzenia nie będzie podobna do skanera, który przystosowany jest do skanowania negatywów? tam też jest źródło świata i element, który tak jakby "robi zdjęcie" negatywowi - czy wtedy też nie tracisz zakresu tonalnego? ;)
@niezaleznyprosiak: Halogen, albo inne źródła żarowe będą najlepsze. Poczytaj o oddawaniu barw przez żarówki. Mają na to parametr, który powinieneś łatwo znaleźć. Zrób zdjęcie jakiejś w różnych oswietleniach i porównaj czy dasz radę wyciągnąć to samo bawiąc się balansem bieli. Może do domowych zastosowań będzie ok.
@goras: @niezaleznyprosiak: @wesolyhalibut: http://allegro.pl/skaner-slajdow-negatywow-klisz-traveler-tv-6500-i6940542676.html.
http://allegro.pl/skaner-do-negatywow-silver-crest-i7348920888.html

Te z Lidla w sklepie są po 140 na wyprzedaży idzie taniej wyrwać. Biedronka te co jakiś czas rzuca za ok. 100 zł i potem na przecenę leci.

Co do budowy takiego podświetlenia to szukaj jak Lightbox. Było kiedyś w Biedronce po 30 zł i na to wsadzalao się klisze z literkami i napisy robiłeś, ale można było zdemontować szyby i dostać Lightbox a4
@niezaleznyprosiak:
w żadnym wypadku NIE KUPUJ TAKIEGO BADZIEWIA, który proponuje @goras. Te skanery to se można do śmietnika wrzucić, bo ich jakość skanowania pozostawia wiele do życzenia.
Idziesz dobrym tropem. W sumie, lustrzanka lepiej poradzi sobie z negatywem niż płaski skaner typu epson. Jestem w posadaniu niższej półki epsonowej i jest różnie.
Tutaj masz porównanie - skaner płaski, skaner dedykowany i lustrzanka
https://emulsive.org/articles/scanning-film-canon-5d-mark-ii-vs-drum-scanner-vs-epson-v700-with-bonus-sony-a7r
A tutaj masz opisany proces digitalizacji na
@posuck mam takie same przemyślenia, co do tych tanich skanerów... już kiedyś czytałem o sposobie na digitalizację negatywów przy pomocy lustrzanki, nawet próbowałem tego (z miernym skutkiem), jednak teraz wpadł mi do głowy pomysł, jakby to usprawnić ;)
wciąż jednak nikt nie odniósł się do kwestii grubości pleksi ( ͡° ʖ̯ ͡°)