Wpis z mikrobloga

Dzisiaj małe co nieco o tenisie i jego historii, ponieważ właśnie wprowadziliśmy niezłą przecenę, na akcesoria tenisowe marki Prince (więcej + link na dole). A do tego chcieliśmy się pochwalić nowym layoutem naszego sklepu (udało się - trwało to pół roku, ale w końcu jest), zaraz siadamy do kompotu - pijcie z nami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Historyczne początki tenisa
Pierwsze ślady dyscyplin, które uznawać można w pewnym stopnie za protoplastów tenisa, odnajdujemy już w starożytności. Na greckich reliefach kobiety i mężczyźni w tunikach i chitonach podbijają piłeczkę rękoma. Być może właśnie tę aktywność Homer przypisał Nauzyce w "Odysei". W Rzymie piłki wypełnione ziarnami figi odbijane były przez zawodników za pomocą ciężkich pałek.

Kolejne przykłady dyscyplin będących przodkami współczesnego tenisa dotarły do Europy w VII wieku wraz z najazdem Saracenów - zabawa polegająca na odbijaniu piłki ręką. Podobną rozrywkę uprawiali średniowieczni mnisi w europejskich klasztorach. W XVI wiecznych Włoszech popularna była gra o nazwie "pallone", w której system liczenia punktów był mocno zbliżony do współczesnego tenisa.

Wszystkie wcześniej wymienione dyscypliny były zaczątkiem dla prawdziwego protoplasty tenisa - jeu de paume (pl. gra dłonią). Gra polegała na przebijaniu piłki nad siatką za pomocą dłoni. Wkrótce wprowadzono skórzane rękawice, zastąpione potem w XVI wieku pierwszymi rakietami. Pierwsze piłki były drewniane, potem wprowadzono lepiej odbijające się piłki skórzane, wypełnione celulozą. Gra zdobywała popularność na europejskich dworach, zwłaszcza we Francji, gdzie zagrywali się w nią królowie Ludwik XIII, Henryk II czy Karol IX, oraz Anglii (Henryk VII oraz Henryk VIII). Z postacią Henryka VIII łączona jest także ciekawa legenda powstania serwisu, czyli uderzenia rozpoczynającego wymianę. Ponoć król był zbyt gruby, żeby wygodnie podrzucić i uderzyć piłkę, robili więc to za niego służący (ang. servants). Jeu de paume zaczęto nazywać mianem prawdziwego lub królewskiego tenisa. Choć sam dyscyplina nie jest popularna, to nadal można zagrać w nią w około 50 lokalizacja na całym świecie, w tym zbudowanym na 1625 roku korcie Hampton Court.

Narodziny współczesnego tenisa
Nie można podać jednego źródła, z którego wywodzi się współczesny tenis. Mniej więcej w tym samym czasie powstały dwie odmiany nowej gry rakietowej, które ostatecznie przekształciły się w jedną zunifikowaną dyscyplinę. Pierwszymi ojcami tenisa będą Harry Gem oraz Augurio Parera, którzy w okresie między 1895 a 1865 opracowali zasady łączące dotychczas znane sporty rakietowe oraz baskijską pelotę. Pierwsze mecze rozgrywali na trawniku służącym do gry w krokieta (nie mylić z krykietem). W 1872 założyli także pierwszy na świecie klub tenisowy.

Osobno rozwijała się dyscyplina o greckiej nazwie sphairistike, opatentowana w 1874 roku przez Waltera Cloptona Wingfielda. Inną nazwą był także lawn tennis. Co ważne dla rozwoju dyscypliny, jest to, że Wingfield wprowadził dużo francuskiego słownictwa stosowanego w tenisie królewskim. W saphairistike początkowo grano na boisku o połowach w kształcie trapezów, dopiero w 1877 przyjmując formę prostokąta. W tym samy czasie All England Croquet Club dodał do swojej nazwy człon Lawn Tennis, przejmując zadanie regulacji przepisów.

Ważną rolę odegrał również anglik Julian Marshall. W roku 1872 skodyfikował on reguły prawdziwego/królewskiego tenisa, a następnie w roku 1877 na prośbę All England Lawn Tennis and Croquet Club dokonał przeglądu zasad tenisa przed pierwszym Turniejem Wimbledon. Do dziś ustanowione wtedy zasady uległy tylko niewielkim modyfikacjom. Pierwszy Wimbledon odbył się w dniu 9 lipca 1877.

Dalszy rozwój tenisa
Nowa dyscyplina zaczęła szybko zdobywać popularność w innych krajach, zaczęły więc powstawać lokalne stowarzyszenia i federacje, które dbały o rozwój i propagowanie sportu, a także organizowały lokalne turnieje. Cztery najbardziej prestiżowe turniej, czyli tak zwany Wielki Szlem to rozgrywane w Londynie Wimbledon (pierwszy w 1877), Nowym Jorku US Open (1881), Paryżu Roland Garros (1891) i Australii Australian Open (1905).

Aby kontrolować przebieg rozgrywek, organizować turnieje i promować dyscyplinę, w 1913 roku w Paryżu piętnaście narodowych federacji tenisa (Australia i Nowa Zelandia, Austria, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Holandia, Rosja, RPA, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria) założyło International Lawn Tennis Federation (ITLF) skrócony potem do ITF. Obecnie federacja zrzesza 211 członków na 6 kontynentach.

Warto wspomnieć, że tenis był jedną z dziewięciu dyscyplin rozgrywanych podczas pierwszych dyscyplin nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku. W programie utrzymał się do 1924, z którego wypadł przez konflikt między ILTF a MKOl. Na Olimpiadzie tenis oficjalnie ponownie pojawił się w 1988 w Seulu. Tenis dwukrotnie był także dyscypliną pokazową: w 1968 w Meksyku i 1984 w Los Angeles.

Ciekawostka na koniec
Nazwa dyscypliny - TENIS - wywodzi się od francuskiego słowa tenez. Jest to forma trybu rozkazującego czasownika tenier oznaczającego gramy lub (zaraz) serwuję.

Co nieco marketingu na koniec
Dziś rano zapowiadaliśmy, że przedstawimy nową odsłonę naszego sklepu i stało się! Mniej więcej od 12:00 nowy layout już działa. Gdzieniegdzie jeszcze wprowadzamy drobne poprawki, ale zasadniczo sklep jest w pełni funkcjonalny. Można zatem składać zamówienia. A co warto u nas kupić?


A na pewno warto przyjrzeć się dzisiaj ofercie tenisowej, obniżyliśmy bowiem d r a s t y c z n i e ceny na cały asortyment Prince'a. Taniej będzie chyba ciężko coś znaleźć, bo tniemy do kosztów. Chwytajcie link:

oferta tenisowa Prince: http://bit.ly/2M7LnrM

pic nie rel, ale taki tenisowo vintage'owy. W komentarzach jeszcze kilka ciekawych grafik.

#tenis #sport #ciekawostki #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #sklepyinternetowe
sportRAWpl - Dzisiaj małe co nieco o tenisie i jego historii, ponieważ właśnie wprowa...

źródło: comment_lyQNgPVHPXFxw4zJtKvqCsvdSNCrX6cO.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@wojtas1978: poprzedni post (o podobnym charakterze tylko innym temacie) został bardzo ciepło przyjęty, więc chcemy kontynuować ten trend. Tym razem niestety nie trafiliśmy w Wasze gusta ( ͡° ʖ̯ ͡°) Postaramy się, żeby następny wpis był ciekawszy. Na pewno nie zamierzamy śmiecić na Wykopie, bo sami dobrze go znamy z prywatnych kont.
  • Odpowiedz