Wpis z mikrobloga

@milEk_ O co ci chodzi?
Z tym od czynności prawnych chyba już odpuścili generalnie. Natomiast od zysków kapitałowych to normalnie od wszystkiego
@milEk_ Nie odprowadzać zawsze można, ale wszystko kwestia kwot. Jak zarabiasz 3k miesięcznie i wpadnie ci dodatkowe 15k rocznie to może nikt nie zauważy, jak bezrobotnemu przybędzie 200k to się mogą zorientować.

By być względnie ok z fiskusem powinieneś odprowadzić PIT od zysku od kupna za złotówki do sprzedaży za złotówki, czy tam inną walutę FIAT :) Można udawać że wymian kryptowalut pomiędzy nie było, choć co do zasady też powinno się
@milEk_ No to jak wyciągniesz np 20k, to od 10k podatek się należy. Teoretycznie powinieneś zsumować wszystkie transakcje zakupu sprzedaży do oświadczenia. Ale jak wpiszesz tylko pierwszy zakup i ostatnią sprzedaż krypto to prawdopodobnie tragedii nie będzie.
@milEk_ Jak kupiłeś jedną i trzymasz to nawet łatwo w pełni poprawnie rozliczyć.
19% od dochodu. Możesz w koszty wpisać wszelkie opłaty/prowizje giełd itp
@Dpdp To torche jest ;( Gdzieś wyczytałem że jak sporadycznie się handluje to nie trzeba. No tej inwestycji dokonałem 6-7 miesięcy temu i od tamtej pory nie prowadziłem żadnych operacji na giełdzie
@milEk_ Jeśli masz przychód musisz wykazać, kwota wolna tego niestety nie obejmuje. Ale dopóki nie masz przychodu czyli środki w krypto to nie masz podatku :)
@milEk_: jak to tylko 10k to wyciągnij przez Bitomaty, ominiesz podatek. Według ostatniego orzeczenia podatek płaci się od zamiany krypto na fiaty i wypłaty. Więc jeśli chcesz to ominąć to albo kantor albo bitomat. Oczywiście wypłata tylko gotówką i ta kasa nie może trafić na konto.
@milEk_: Bitomat to bankomaty w których wypłacasz gotówkę wymieniając Bitcoiny na złotówki. Skanujesz adres swojego portfela i ciach. Pełno ich już w Polsce więc bez problemu wypłacisz 10k obchodząc podatek. Oczywiście ja nic nie doradzam i nie namawiam do złego ( ͡° ͜ʖ ͡°). tutaj masz linka jak mniej wiecej to działa : link