Wpis z mikrobloga

@maseczjuset: Tak jak w mechanice Newtonowskiej jest II zasada dynamiki: F=am i z niej wyznaczasz równanie ruchu, czyli gdzie ciało jest w danym czasie, tak tutaj położenie cząstki nie jest jednoznacznie określone (bo nieoznaczoność Heisenberga), więc operujemy prawdopodobieństwem znalezienia cząstki w przestrzeni, a potem patrzymy, jak to się zmienia w czasie.
Równanie Schrodingera w najogólniejszej postaci opisuje ewolucję czasową cząstki, czyli jak jej stan zmienia się w czasie.
Po kilku zabiegach
@maseczjuset: Nie. Zwykle rozwiązaniem równania Schrodingera jest kilka funkcji falowych (jak każdego równania różniczkowego, np. rozwiązaniem y''(x)=y(x) jest zarówno e(x) jak i e(-x)) z kilkoma wartościami własnymi, czyli o różnych energiach. Wówczas - matematycznie - suma tych wszystkich funkcji (superpozycja) też jest rozwiązaniem tego równania (natura równań różniczkowych: e(x)+e(-x) też jest rozwiązaniem równiania y''(x)=y(x)).
To odróżnia nas od mechaniki klasycznej, gdzie po zadaniu warunków początkowych możemy określić cząstkę jednoznacznie (w danej