Wpis z mikrobloga

Ujrzawszy to znalezisko stwierdziłem, że warto by napisać taką krótką pigułkę o rodzajach gwarancji w Dell, na czym polegają itp.

Na początek słówko o moich kompetencjach - od dwóch lat zajmuję się sprzedażą Della (wszystkiego, od myszki po stacje robocze warte dziesiątki tysięcy złotych) i wiem jak wyglądają różne tryby gwarancyjne, na co pozwalają, a czego nie obejmują. Niestety zdaję sobie sprawę z tego, że nazwy różnych trybów są (powiedzmy) mylące. Powoduje to później niezrozumienie zakupionych usług i frustrację.

Enjoy!

Dell posiada cztery główne tryby gwarancyjne:
1. Collect and Return (dalej zwany CAR)
2. Basic Next Business Day (dalej zwany NBD)
3. ProSupport Next Business Day (określany również jako Premium Support, dalej w tekście zwany ProSupport)
4. ProSupport Plus Next Business Day (Zwany dalej PSP)

1. Gwarancja CAR to potocznie określana gwarancja Door-to-Door. W przypadku awarii komputera trzeba kontaktować się z pomocą techniczną Dell (czy to mailowo czy telefonicznie) i zgłosić usterkę. Infolinia czynna w dni robocze pon-pt w godzinach 8.00 - 17.00. Po zdalnej diagnozie i stwierdzeniu rzeczywistej usterki, którą obejmuje gwarancja, umawiany jest kurier po odbiór sprzętu, który następnie trafia do serwisu Dell, skąd wraca do użytkownika. Reakcja serwisu (zgodnie z warunkami) jest natychmiastowa, tj. kurier umawiany jest po odbiór sprzętu na następny dzień roboczy. Dell deklaruje załatwienie sprawy (odbiór, naprawa i zwrot) w 10 dni roboczych. Ewentualnie, jeżeli zostanie ustalone, że użytkownik sam może sobie wymienić część, to serwis wyśle ją kurierem, bez odbierania laptopa. Ważne - w skrajnych przypadkach naprawa może się przedłużyć o nieokreślony czas, jednakże Dell wtedy kontaktuje się ze zgłaszającym.

Pod koniec strony 4 w szczegółowych warunkach opisane jest czego gwarancja nie obejmuje. W skrócie: softu, fizycznych uszkodzeń, niekrytycznych awarii, wirusów, aktualizacji sprzętu, profilaktycznego serwisowania. Warto też zwrócić uwagę na zapisy wyłączenie odpowiedzialność za szkody ze strony 6.

Szczegółowe warunki usługi CAR znajdziecie w linku niżej:
http://www.dell.com/downloads/emea/services/sow/CaR-Service-10BD-PLPl-2.0.pdf

Gwarancją CAR objęte są wszystkie sprzęty klienckie Della. Jest to najbardziej podstawowy tryb gwarancyjny.

2. Punkt drugi to osławione NBD On-Site. W przypadku awarii trzeba się kontaktować z działem technicznym Dell (godziny pracy infolinii takie same jak dla CAR - ta sama infolinia, nieco inny dział). W ciągu jednego dnia roboczego serwis podejmuje REAKCJĘ na zgłoszenie (nie jest to gwarantowany czas naprawy!) i najczęściej po tym wysyła technika, który kontaktuje się ze zgłaszającym i na miejscu użytkowania komputera naprawia go. Może się zdarzyć, że serwis nie jest w stanie zdalnie zdiagnozować usterki, wtedy technik powinien przyjechać i zdiagnozować sprzęt na miejscu, a następnie przyjechać z częściami/zamówić je i zainstalować.

Dlaczego technik w znalezisku chciał więc kuriera po odbiór laptopa? Bo sprzęt objęty jest również gwarancją CAR, która właśnie działa tak, że sprzęt trafia do serwisu. NBD po prostu jest nadrzędna i z racji, że klient się upierał, serwisant został wysłany na miejsce. Warto się więc upierać przy swoim. : D

Dell niestety nigdzie nie gwarantuje terminu, w jakim usterka będzie naprawiona - zawsze jest to jak najszybciej, jednakże w skrajnych przypadkach, gdy trzeba zamówić część z innego kontynentu, może to potrwać niewiadomo ile. I jeszcze jedno - jeżeli serwisant stwierdzi, ze użytkownik może sam sobie wymienić jakiś element, wyśle kuriera z elementem, a nie technika (np. kość RAM).

Tutaj również gwarancja nie obejmuje softu, fizycznych uszkodzeń, wirusów, aktualizacji, konfiguracji i profilaktycznego serwisowania.

Szczegółowe warunki NBD w linku poniżej:
http://www.dell.com/downloads/emea/services/pl/pl/sd_Onsite_Diagnosis.pdf

3. ProSupport to już gwarancja premium. Tutaj przede wszystkim w przypadku awarii użytkownik ma do dyspozycji inną infolinię, czynną 24/7 (w godzinach 8.00 - 17.00 po polsku, w pozostałe po angielsku) i kontaktuje się bezpośrednio z inżynierami Dell. Co prawda reakcja to nadal jeden dzień roboczy i brak gwarantowanego terminu naprawy, ale tutaj technik pojawia się ZAWSZE na miejscu u klienta. Ogólnie jest to gwarancja Premium, po prostu. Wszyscy skaczą, żebyś miał jak najszybciej sprawny sprzęt. Co prawda w warunkach opisane jest, że 'w większości przypadków', ale nie miałem jeszcze sytuacji, gdzie przy prosupport technik się nie pojawił. Ważne - gwarancja obejmuje tylko usterki naturalne hardware'owe, bez softu, fizycznych uszkodzeń, aktualizacji, konfiguracji.

ProSupport można rozszerzyć o pakiet Mission Critical - tutaj reakcja serwisu wynosi 2/4/8h (zależnie do wykupionego trybu i sprzętu). Ogólnie działa to tak, że jeżeli usterka jest krytyczna, produkcja stoi, świat się wali, to w momencie rozmowy z technikiem przez telefon, serwisant już się szykuje do drogi.

Warunki gwarancji:
http://www.dell.com/downloads/emea/services/pl/pl/sd_psit.pdf

4. PSP to po prostu szafran gwarancyjny (nawet podobnie kosztuje). Tutaj nie dość, że dostęp do infolinii jest 24/7, to ma się jeszcze własnego inżyniera. Do tego monitorowanie sprzętu, wykrywanie problemów i zapobieganie awariom. W skład PSP wchodzą również usługi Accidental Damage Protection i Keep Your Hard Drive.

Co to je ADP i KYHD? Postaram się krótko i zwięźle (po żołniersku).

KYHD - Usluga zachowania dysków twardych. W momencie usterki dysku, w normalnych warunkach serwisant zabiera uszkodzony nośnik ze sobą w celu analizy powodu awarii (by wykluczyć np. jakiś problem fabryczny całej serii i przeciwdziałać temu). Dane nie są sczytywane, ale opuszczają siedzibę klienta i niektóre jednostki nie mogę sobie na to pozwolić. KYHD sprawia, że uszkodzony nośnik zostaje w siedzibie zgłaszającego. Tylko tyle. To nie jest żaden backup Dell ani nic z tych rzeczy.
Warunki KYHD:
http://www.dell.com/downloads/global/services/sd/kyhd-sd11-8-11-pl.pdf

ADP - Ochrona przed przypadkowymi uszkodzeniami to usługa (a raczej ubezpieczenie), która w przypadku jakiegoś przypadku (zalania, przepięcia, zrzucenia blabla) chroni sprzęt. Jeżeli naprawa nie będzie możliwa, sprzęt zostanie wymieniony na równorzędny lub lepszy. Kruczek? Roszczeń z tego tytułu jest jedno na 12 miesięcy + obejmują wyłącznie sprzęt. Ważne - ADP nie obejmuje naturalnego zużycia laptopa pod względem otarć, zadrapań, wgnieceń itd. Ogólnie jeśli laptop działa, to nie ma wymiany.
Warunki ADP:
http://i.dell.com/sites/doccontent/legal/service-descriptions/pl/Documents/dell-accidental-damage-protection-sd-PL.pdf

Gwarancja Dell jest międzynarodowa. Tutaj się nad tym rozwodzić nie będę, po prostu wkleję link.
http://www.dell.com/support/contents/pl/pl/plbsd1/article/contact-information/international-support-services/international-contact-center

Z ciekawostek - komputery XPS, Alienware i Inspiron z gwarancją Basic nie mają gwarancji międzynarodowej. Nie mnie oceniać. ¯\_(ツ)_/¯

Jakbyście się zastanawiali, jaka gwarancja obejmuje jaki sprzęt, to wygląda to następująco:
Inspiron/XPS/Vostro - gwarancję można rozszerzyć maksymalnie do 4 lat. Dostępne są różne tryby i usługi, zależnie od modelu. Ważne - laptopy mają tylko rok gwarancji na baterię (chyba, że wykupi się osobne usługi)
OptiPlex/Precision/Latitude - gwarancję można rozszerzyć do 5 lat. Ważne - laptopy mają tylko rok gwarancji na baterię (chyba, że wykupi się osobne usługi)
Sprzęt Enterprise - gwarancję można rozszerzyć do 7 lat (tylko w trybie ProSupport). Ważne - serwery z gwarancją basic mają tylko rok gwarancji na dyski SATA.
Akcesoria - Wszystkie akcesoria Dell mają roczną gwarancję, bez możliwosci rozszerzenia.

FYI, żebyście wiedzieli, Dell nie posiada kart gwarancyjnych. Gwarancja świadczona jest na podstawie kodu ServiceTag albo Express Service Code - to za ich pomocą na stronie pomocy technicznej Dell możecie też sprawdzić status gwarancji, oryginalną konfigurację sprzętu i takie tam bzdury.

Na koniec jeszcze jeden ważny motyw - wymiana podzespołów i gwarancja. Ogólnie rzecz biorąc, to Dell w żaden sposób nie zabrania, ale też nie zaleca wymiany podzespołów na inne, niż te rekomendowane przez Dell. Sprzęty nie są plombowane, więc hulaj dusza, gwarancji się nie traci. Trzeba uważać tylko, żeby nie uszkodzić przy wymianie komputera (tego gwarancja nie obejmie) oraz mieć na uwadze, że wymienione/dołożone elementy nie będą polegać gwarancji Dell oraz, że w przypadku braku stabilności działania serwis rozłoży ręce.

I mała przestroga - uważajcie na Inspirony. Większość Inspironów w Polsce ma gwarancję 2 letnią podzieloną na dwa tryby. Najpierw przez rok macie On-Site NBD, a później przez drugi rok tylko CAR. I nie przestraszcie się, gdy na stronie pomocy technicznej Dell zauważycie, że wasz Inspiron ma tylko rok gwarancji - to normalne, gwarancję macie pełną, dwuletnią.

To w takim skrócie, warto poczytać warunki gwarancji.

A i wołam @geszue
#dell #komputery #it
Vasek - Ujrzawszy to znalezisko stwierdziłem, że warto by napisać taką krótką pigułkę...

źródło: comment_jTHBHKfEuel26fsi1fUQShwGPRM2Knye.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Vasek: A - z tego, że wymiana podzespołów nie unieważnia gwarancji często różne sklepy korzyustają, więc na to też miejcie patrzenie, bo możecie się czasem naciąć na super atrakcyjne konfiguracje Dell, ale nieoryginalna. : P
  • Odpowiedz
ProSupport MC i PSP są naprawdę miodne. Miałem na serwery i macierz. Podczas awarii jednego serwera serwisant przyjechał chyba ze wszystkim, oprócz obudowy, bo nie było do końca wiadomo co jest uszkodzone. Nie wiem czy to norma ale ja do PSP miałem jeszcze dodatkowo kilka godzin konsultacji, bodajże wdrożeniowych.
Także z ciekawostek kilka lat temu mając Vostro 3300 udało mi się rozszerzyć gwarancję ponad 4 lata. Nie pamiętam teraz czy było to
  • Odpowiedz
@Vasek aż sprawdziłem. Miał gwarancję od listopada 2010 do listopada 2016 :) Z tego co pamiętam, to nawet na infolinii niektórzy nie wierzyli że to jest możliwe. Wesołe to były rozmowy.

Jeśli coś jest niemożliwe, to znajdzie się osoba która o tym nie wie i to zrobi. (czy jakoś tak to szło)
  • Odpowiedz
@exaxxion: Zastanawiam się jak : D Szczególnie, że Dell części dla Vostro obecnie trzyma przez 4 lata od zakończenia produkcji, a później to ryzyk fizyk. Ładny błąd w matrixie. Daj s/t (jeśli możesz :D)
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@boryspo z tym, że nie do końca. Tzn. owszem, standardowo gwarancja biegnie od daty produkcji, ale ma to znaczenie tylko przy sprzęcie zamawianym przez partnerów nie dystrybucyjnych. Jeżeli sprzęt pochodzi od dystrybutora (abc data, techdata, ab sa itp.), to gwarancja biegnie: A) od daty faktury sprzedaży dysyrybutora, bo dystrybutorzy mają porozumienie z dellem podpisane, na mocy którego gwarancja jest świadczona na okres od sprzedaży. Później jak gwarancji na stronie nie ma, ale
  • Odpowiedz