Wpis z mikrobloga

Wczoraj opisałem wam tanio/drogo, nie dodałem tam że na rynku mamy trzy grupy uczestników, warto o tym zawsze pamiętać, i pamiętać że każda z tych grup ma w głowie jakieś swoje poziomy cen, stop-lossy oraz take-profity.
- Ci co maja longi i liczą na wzrosty
- Ci co mają shorty i liczą na spadki
- Niezdecydowani (ci co maja gotówkę/therhery)


Do mnie przemawia koncepcja Stana Weinsteina zakładająca cykliczność rynku, nie każdy musi się z tym zgadzać dla mnie ma to sens. Opierał się on na teorii że świat się cały czas rozwija i zmienia. Rozwój ten nie postępuje jednak w sposób liniowy, tylko składa się z nieustannych cyklów lub, mówiąc inaczej, faz. Nawet ludzkie życie ulega temu procesowi. Najpierw się rozwijamy i rośniemy w okresie młodości potem przechodzimy w okres dojrzałości, a następnie zaczynamy się starzeć. Z bardzo podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w wypadku pór roku, cyklów gospodarczych oraz wszystkich organizmów żywych. Wszędzie można napotkać zmiany układające się w szerszej perspektywie w fazy. Oczywiście nie inaczej jest w wypadku rynków finansowych.

Otóż Stan Weinstein opisał że rynek składa się z 4 faz rynku

1) AKUMULACJA
Jest to etap, który następuje najczęściej po długoterminowym trendzie spadkowym. Po silnej fali wyprzedaży insiderzy zaczynają doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że ceny akcji są niezwykle niskie i rozpoczynają skup papierów spółki. Akcje waloru zaczynają przechodzić z tak zwanych „słabych rąk” zwykłych inwestorów indywidualnych lub instytucjonalnych do „silnych rąk”, czyli do insiderów, którzy posiadają wewnętrzną wiedzę na temat atrakcyjności inwestycyjnej danej spółki. Najczęściej jest to wiedza, która nie jest dostępna ogółowi rynku. Kursy akcji przestają już silnie spadać i zaczynają powoli poruszać się najczęściej w trendzie bocznym.

2) TREND WZROSTOWY
Po tym jak silne ręce w trakcie akumulacji zebrały już z rynku dużą ilość papierów podaż od słabych rąk zaczyna ustępować i rynek zaczyna wchodzić w trend wzrostowy.

3) DYSTRYBUCJA
Po długoterminowym trendzie wzrostowym „silne ręce” czyli insiderzy zaczynają powoli rozumieć, że ceny posiadanych przez nich akcji są przewartościowane, a coraz wyższe kursy są wynikiem popytu już wyłącznie „słabych rąk”. Insiderzy rozpoczynają w tym momencie dystrybucję swoich pozycji i pozbywają się zakupionych w fazie akumulacji papierów. Trend wzrostowy powoli zaczyna przechodzić do historii, a papier zaczyna się zachowywać coraz słabiej. Insiderzy kontynuują wyprzedaż posiadanych przez siebie papierów i w końcowej fazie kurs powoli zaczyna przechodzić do trendu spadkowego.

4) TREND SPADKOWY
Tak jak przejście z akumulacji do trendu wzrostowego jest najlepszym momentem na zakup tak też przejście rynku z dystrybucji do trendu spadkowego jest najlepszym ( ostatnim ) momentem na sprzedaż. W tej fazie rynku akcje znajdują się praktycznie wyłącznie w „słabych rekach”. Insiderzy pozbyli się posiadanych przez siebie akcji. Popyt drastycznie maleje i kursy zaczynają spadać. Jako, że akcje posiadają praktycznie wyłącznie „ słabe ręce” w miarę postępowania spadków spirala przeceny zaczyna się nakręcać a spadki zaczynają przybierać na sile. Wyprzedaż postępuje aż do czasu w którym Insiderzy ponownie nie zaczną się interesować danymi papierami ze względu na ich ponowną atrakcyjność inwestycyjną.

Oczywiście większe cykle mają w sobie mniejsze, i czasem w jednej większym trendzie wzrostowym mamy po sobie kilka następujących faz akumulacji i wzrostu, akumulacji i wzrostu.

To teraz najważniejsze i co to są poziomy które tutaj wam podaje, to są poziomy gdzie dla ceny występuje przeszkoda czyli albo akumulacja albo dystrybucja. Część osób widzi i wyznacza te poziomy na wykresie, ja do tego używam obrotów bo interesują mnie większe akumulacje lub dystrybucje. To są dla mnie poziomy drogo lub tanio.

Kolejna bardzo ważna rzecz, bo część osób źle to odbiera. Najlepszym momentem na zainwestowanie jest przejście z fazy akumulacji/dystrybucji do trendu. Jest to spowodowane faktem, że w trakcie trwania procesu akumulacji nikt nie jest w stanie stwierdzić w 100%, czy mamy do czynienia z tą właśnie fazą rynkową. Tak naprawdę dopiero wybicie może potwierdzić, że mieliśmy właśnie z tym do czynienia. Zdarzają się wypadki, że ze struktury pozornie wyglądającej jako akumulacja dochodzi do wybicia dołem i okazuje się, że domniemana akumulacja była w rzeczywistości dystrybucją. Jak miało to miejsce przy poziomie 9275

Dlatego ja podaję tylko poziomy gdzie jest prawdopodobieństwo przeszkody czyli akumulacji/dystrybucji a z która z tych faz mamy do czynienia mogę się tylko domyślać a najczęściej będę wiedział przy przebiciu czyli przejściu do trendu. Co więcej , pisałem wielokrotnie o re-tescie czyli dodatkowym zabezpieczeniu że się nie pomyliśmy w swojej ocenie. Więc jak piszę że coś jest oporem to znaczy że cena jest wyżej i na tym poziomie najprawdopodobniej będziemy mieli fazę dystrybucji/akumulacji a nie że poniżej tego poziomu już nigdy nie spadnie. Mnie interesują ruchy między poziomami.

#bitcoin #kryptowaluty
Pobierz d.....y - Wczoraj opisałem wam tanio/drogo, nie dodałem tam że na rynku mamy trzy gru...
źródło: comment_Qlk9GVh5tUUBNoHy1If6Ul9jCN4MrMBk.jpg
  • 12
@dla_zabawy: Ładnie wygląda ten rysunek , ale praktyka pokazuje , że nie jest tak kolorowo jak on opisuje , w momencie tej drugiej chmurki jako najlepszy moment sprzedaży , to nie tak do końca jest , w tym momencie już masz brak kupujących , bo cena spada z braku oporu czyli chętnych na kupno , twój idealny sprzedaży to rozpoczęcie dystrybucji , łapanie jej końca jest ryzykowne jak masz dużo do
twój idealny sprzedaży to rozpoczęcie dystrybucji , łapanie jej końca jest ryzykowne jak masz dużo do sprzedania


@theromanpolan: Idealny moment to własnie jej koniec, zgadzam się że jest ryzykowne ale może nie potrzebnie dałem tag #kryptowaluty bo piszę tu tylko z poziomu BTC.

Zgadzam się że alty to inna bajka jak napisałeś , na BTC zawszę będę małym żuczkiem i mogę wchodzić i wychodzić kiedy mam ochotę a kurs nawet nie
@dla_zabawy: wczoraj jakbyś sprzedawał ETH w tym momencie to byś się mógł zdziwić , jeden mirek się mnie pytał czemu wczoraj sprzedałem akurat jak pisałem, właśnie z tego powodu , że skończyły się ściany zakupu

mechanizm jest ten sam i na BTC , wykres cenowy w prostych słowach pokazuje czy cena została przebita czy nie , czyli czy byli chętni czy nie na zakup
. Więc jak piszę że coś jest oporem to znaczy że cena


@dla_zabawy: Świetny tekst.
W rynku BTC jest jeszcze jedna grupa poza ulicą i wewnętrznymi: wierzący. To ludzie dla których BTC jest religią i kupują zawsze, szczególnie podczas trendów spadkowych, tzw. "buy the dip"
@dla_zabawy: Ja grasz na kontraktach i umiesz łapać momentum to dobrą taktyką jest dorzucanie kontraktów przy spadkowym trendzie bocznym albo wzrostowym, bo za każdym stopniem masz wolny margin i go wrzucasz , tylko wtedy trzeba bardzo pilnować co się robi , bo rekt czai się za kazdym rogiem ( ͡º ͜ʖ͡º)