Wpis z mikrobloga

Mireczki,

wraz z różowym mamy zaplanowany wyjazd do Maroka pod koniec czerwca.
Planujemy spędzić dwa dni w Marakeszu, trzy dni w Agadirze, znowu dwa dni w Marakeszu (tak wstępnie mamy zarezerwowane hotele). Do tego wynajmujemy auto (Pandę :D).
Coś polecacie zobaczyć, zwiedzić? Na coś uważać? Może inaczej proponujecie zaplanować wyjazd?

#podroze #podrozujzwykopem #maroko #afryka
  • 22
@Judiman: W Marrakeszu z wyjątkiem Suk (czyli wielkiego bazaru), to nic ciekawego nie ma. Jest jeszcze niby muzeum, ale masz tam 5 eksponatów na krzyż. Jeszcze maja dwa fajne parki (nazw nie pamietam).
Jeżeli hotele macie w "białej" dzielnicy, to warto się przejść na dzielnice mniej turystyczne (ja akurat miałem tam nocleg). Bardzo pozytywni ludzie.
Uważać na naciągaczy proponujących wizyty w rożnego rodzaju warsztatach. Bo po wizycie narzucają taką presję, ze
@Judiman: 1) Full insurance auta i pełne fotki przed i po. Przygotuj się na jebitną kaucję (mnie za jakieś gówno - chyba Logan) ściągnęli 3000 EUR kaucji. To auto nie było warte tyle kasy. Wypożyczalnie rżną na wszytskim więc nic na gębę wszystko na papierze i zdjęciach. Mnie chcieli na myjnię orżnąć, ale się nie dałem :P
2) Jazda jest spoko, jak masz doświadczenie w takich klimatach. Jak jeździłeś tylko po
Do tego wynajmujemy auto (Pandę :D).

@Judiman: Byłem w Agadirze pod koniec lutego, ogółem bardzo fajnie, kilka propozycji:

1. Kup ubezpieczenie na auto (tanio wyjdzie, pewnie z 70 zł), ja musiałem się włóczyć 2x po ok 4-5h na komisariat (też Agadir) gdzie jednego dnia tylko sekretarka umiała angielski, a drugiego dnia jeden z petentów tłumaczył z angielskiego na francuski. A jak masz ubezpieczenie to mówisz spoko, biorę tę rysę na siebie
Uważać na naciągaczy proponujących wizyty w rożnego rodzaju warsztatach.

@reflex1: o to to, uważałem na to, a kucharz z hotelu spotkał mnie na mieście i zaprowadził do jakiegoś znajomego co ma sklep z ziołami itd. ;)
@Judiman:
8. Parkingi - polecam tam parkować wynająte auto, są dość tanie (z 2 zł/h) o ile najpierw spojrzysz na tabliczkę, bo jeśli najpierw podejdziesz do ciecia parkingowego to będzie z 2 euro.
@Judiman: Marrakesz jest męczący, polecam na max 2 dni. Wiecej to szkoda czasu. Essoura jest świetna i warto tam pojechać. Daleko nie jest, a o wiele spokojniej niż w Marrakeszu. Polecam rownież wycieczkę na pustynię. Karte sim kup na lotnisku - hala odlotów w pasażu - siec Marok Telecom. Nie bierz tez co wciskają za darmo, bo ma słaby sygnał. Przed odlotem bądź na lotnisku na 3h przed, bo sporo to
@jusuk @reflex1: jak z targowaniem się u nich? drą ryja że sabotaż ale i tak zejdą z ceny? czy generalnie oleją temat jak zacznę sie targować? (po przygodach w Tunezji czy Egipcie wiem ze lepiej nie zaczynac jesli sie nie chce nic kupic)
@gregor40: udało mi się z UK do PL dojechać w sumie z takich dłuższych wypraw. :D

wynajmuję przez Ryanair, z Aircar, ubezpieczenie za caly okres wypozyczenia ok. 150zł plus 450 zł za 7dni auta. wołają 12000MAD za kaucje.

co np. gdy nie moja karta kredytowa będzie nieakceptowalna (np. celowo ustawię sobie limit 500euro)? wynajmą bez kaucji ale za dodatkową dzienną opłatą?
@Judiman: Nie wynajmą. Albo zlozą gorsza propozycje. Moja karta na początku też "nie działała". Dopiero jak poszedlem do bankomatu obok i pokazałem kolesiowi wydruk że karta działa to zaakceptował. I to było Enterprise a nie jakaś lokalna firemka.

Ważne żebyś miał full insurance bez udziału własnego. To jest drogie ale masz spokojną głowę. A w krajach południa łatwo o obcierke.
@Judiman: Pod względem bezpieczenstwa (przynajmniej 3 lata temu) jest tam luz.
Tak jak pisałem wyżej, raz z moja zgubiliśmy się na dzielnicy, gdzie nikt nie gadał w żadnym obcym języku i luz. A moja narzeczona była ubrana normalnie po europejsku.
Tam król się nie pieprzy i trzyma krotko kryminalistów (chociaż z drugiej strony jest bardzo liberalny, jak na tamte strony).
@Judiman: Oczywiście, jak nie będziesz nachalny. Ja się tam bardzo bezpiecznie czułem (choć generalnie byłem tu i tam i mam dość niskie standardy). Ale ludzie są raczej przyjaźni, jest sporo policji na ulicach. Arabowie mogą być nieco nachalni wobec kobiet. Ubierzecie się normalnie po europejsku, ale u dziewczyny raczej bez odkrytych ramion czy miniówki do sromu. Chusta na głowę przyda się do zwiedzania meczetów.