Wpis z mikrobloga

Uwaga, napiszę trochę #niepopularnaopinia

Często widzę ostatnio dyskusje o tym że honorowi dawcy krwi wchodzą bez kolejki do lekarza. Również oddałam krew kilka razy, jednak wypadki chodzą po ludziach i nie mogę już oddawać krwi (aż do końca życia).
I tak mnie to zastanowiło - krwiodawcy to ludzie bądź co bądź zdrowi, i w ramach podzięki dostają pierwszeństwo do lekarza przed ludźmi, którzy prawdopodobnie są mniej zdrowi od nich (oczywiście piszę w teorii, bo w praktyce jak wiadomo niektóre starsze panie chodzą do lekarza na pogawędki ( ͡º ͜ʖ͡º) ).

Jak najbardziej jestem za tym, żeby krwiodawcy mieli benefity ze względu na to co robią, po prostu ta konkretna kwestia nie jest super logiczna :D
#przemysleniazdupy
  • 21
@azetka: Jak to w ogóle wygląda w praktyce? Honorowy krwiodawca wbija na legalu do gabinetu przed wszystkimi babciami jeśli tylko wyciągnie swoją legitymację, walcząc co najwyżej o pierwszeństwo z kobietami w ciąży i kombatantami? Nie dochodzi do rozlewu krwi?
@azetka: Wiadomo, że i tak wygra babcia która jest w stanie wymienić jak najwięcej swoich chorób w jak najkrótszym czasie. Taka jest jak skrzyżowanie tramwaju i rowerzysty w ruchu drogowym. Ale po prostu nigdy nie widziałem honorowego w akcji, jak cały na biało domaga się przyjęcia gdziekolwiek poza kolejnością.
@mikw: @azetka: trzeba być zasłużonym dawcą krwi, czyli oddać 5 K/6 M litrów
@azetka: być może chodzi o to, że jak coś się dzieje z dawcą, to ma pierwszeństwo, aby szybciej dojść do zdrowia i móc dalej oddawać.
Ja jestem ZHDK i cenię sobie bardzo to pierwszeństwo. Korzystam z niego tylko u specjalistów czy jak np. przy pobraniu krwi są numerki dla uprawnionych.

@matti05: I idąc do lekarza pokazujesz w poczekalni legitymację i nikt nie pluje Ci na plecy jak znikasz w drzwiach gabinetu poza kolejnością? To jest kwestia grzecznościowa, zgłaszasz to w rejestracji, czy jak to wygląda w praktyce?

@azetka: Właściwie to żadne wyjaśnienie, bo te dwie godziny w kolejce do rodzinnego to nijak nie przyspieszą okresu rekonwalescencji. Chyba że honorowych przyjmują całkowicie bez kolejki również do specjalistów. Wtedy to kilka lat
@mikw: u rodzinnego chyba tylko raz chciałem i po prostu powiedziałem, że jestem ZHDK, po wyjściu pacjenta lekarz sam mnie poprosił.
Jak korzystam z kolejki uprawnionych to za każdym razem pokazuję legitymację. Tak samo jak się rejestrowałem na "pilną" wizytę do specjalisty, a rejestratorka zaproponowała mi termin za 8 miesięcy, to po prostu pokazałem swój paszport polsatu.
@mikw: ze względu na cukrzycę, problemy z tarczycą i inne schorzenia stosunkowo często jestem gościem szpitala czy przychodni, więc bardzo to się przydaje nawet w tych głupich kolejkach do rejestracji czy pobrania krwi. Dodatkowo niektóre leki mam taniej czy w ogóle za darmo.
@mikw: Jak miła Pani wydawała mi legitymację to powiedziała, żeby to zgłosić w rejestracji. A jak niewiadomo dlaczego tego nie honorują to zmienić przychodnię, bo nie ma co się z głupkami kłócić.
@azetka: Pierwszeństwo mamy pewnie dlatego, żeby szybciej dojść do zdrowia i pomagać dalej tym najbardziej potrzebującym :)