Wpis z mikrobloga

@GetRekt porównując do metody naukowej - skoro "w teorii" działa a "w praktyce" niekoniecznie to znaczy że nie działa, okazuje się że teoria to zbyt wygórowane słowo i mamy obaloną hipotezę komunizmu, jak się okazuje przez wiele osób które próbowało
  • Odpowiedz
@tlaziuk: No tak, zgadzam się, teoria zakłada bezklasowe społeczeństwo bez podziałów i bez obrotu pieniądza. Niestety natura ludzka jest taka a nie inna i takie społeczeństwo na dużą skalę(nie wiem, czy były robione eksperymenty na małych grupach ludzi) jest niemożliwe
  • Odpowiedz
@GetRekt tak jak mówisz - komunizm jest sprzeczny z naturą ludzką

był inny eksperyment (odwrotny?) gdy przekazano grupie małp (chyba szympansów) ideę pieniądza to zaczęły się prostytuować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

komunizm jest oderwany od rzeczywistości i jakiekolwiek próby świadomego wprowadzenia go będą fiaskiem

jednak wg. mnie komunizm jest nieunikniony, na przykładzie pieniędzy - obecnie nie mają one pokrycia w kruszcu i obraca się bezgotówkowo, czy to nie
  • Odpowiedz
@tlaziuk: o tych małpach nie słyszałem, masz coś na ten temat więcej? :D
A co do idei pieniądza - na pewno nie za naszego życia, ale koncept pieniądza na pewno się zmieni. Spójrz na bitcoina, ten pieniądz nie ma absolutnie żadnego pokrycia w kruszczu, a jedynie w liczbie energii elektrycznej która została użyta do jego wydobycia(z tego co rozumiem, nie znam się na tym aż tak dobrze). Myślę, że w dalekiej
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii No nie był prawdziwy bo komunizmu nie da się wprowadzić, a komunizm istnieje tylko kiedy wszystkie jego warunki są spełnione. Równie dobrze można mówić że w Niemczech panuje faszyzm a w Korei libertarianizm i co mi lewagu zrobisz?
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: bo to nie był prawdziwy komunizm. Komunizm zakłada brak organizacji państwowej, więc ciężko mówić, żeby to gdzieś zrealizowano, ale próbować warto, wiadomo. Projekt bolszewicki poniósł klęskę swoją drogą, bo nie udało się zaszczepić rewolucji na Zachodzie. Potem był już tylko okres dekadencji i upadku.
  • Odpowiedz
#!$%@? jak żyje nie widziałem rozsądnej dyskusji w której postać lewaka mówiła by, że to nie był prawdziwy komunizm.


@iAmTS: Pytaj razemowców czemu noszą na koszulkach podobiznę autora Manifestu Komunistycznego, skoro przez jego ideę zginęło miliony ludzi w ZSRR to najczęściej właśnie usłyszysz tekst o tym, że w ZSRR nie było prawdziwego marksizmu, czyli komunizmu.
L.....i - > #!$%@? jak żyje nie widziałem rozsądnej dyskusji w której postać lewaka m...

źródło: comment_oG6gPEhvFaBb0ON5n1bx5b5nBJX1c5rR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: Marks nie przedstawił żadnego planu wprowadzania komunizmu, więc ciężko żeby Marks był za cokolwiek odpowiedzialny w tej kwestii. Pomyśl sobie lepiej, jak to się stało, że jego koncepcje dalej są tak popularne? Może coś jest na rzeczy? Marksizm to jest teoria, komunizm to jest praktyka.
  • Odpowiedz
Marks nie przedstawił żadnego planu wprowadzania komunizmu, więc ciężko żeby Marks był za cokolwiek odpowiedzialny w tej kwestii.


@fredo2: Przecież przedstawił Manifest Komunistyczny i chciał wprowadzić rewolucję komunistyczną, więc jak nie przedstawił?

Twierdził, że proletariat musi siłą przejąć władzę i ustanowić dyktaturę.

Pomyśl sobie lepiej, jak to się stało, że jego koncepcje dalej są tak popularne? Może coś jest na rzeczy?


Są popularne, bo ludzie są z natury chciwi i leniwi,
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii:

Przecież przedstawił Manifest Komunistyczny i chciał wprowadzić rewolucję komunistyczną, więc jak nie przedstawił?


Bo był komunistą i stworzył najlepszą teorię kapitalizmu, jaka dotychczas powstała, ale z tego nie wynika, że gdziekolwiek pisał o uniwersalnym sposobie dojścia do władzy klasy robotniczej, o tym jak ma być zorganizowane państwo socjalistyczne. On nie pisał poradników rewolucjonisty. Nie był głupi. Takie rzeczy praktykom zostawił (i może niesłusznie akurat).

Twierdził, że proletariat musi siłą przejąć
  • Odpowiedz
komunizm jest oderwany od rzeczywistości i jakiekolwiek próby świadomego wprowadzenia go będą fiaskiem

jednak wg. mnie komunizm jest nieunikniony, na przykładzie pieniędzy - obecnie nie mają one pokrycia w kruszcu i obraca się bezgotówkowo, czy to nie jest blisko braku pieniądza jakiego znał Marx?


@tlaziuk: Przede wszystkim Marks zakład przekształcanie się kapitalizmu w komunizm ze względu na rosnące napięcia pomiędzy klasami, które musiały istnieć w gospodarce kapitalistycznej, ponieważ robotnik pozbawiony środków
  • Odpowiedz
nie, że warto próbować, nie można się aż tak przejmować 150 mln zamordowanych istnień podczas ostatnich prób. W końcu na Ziemi mamy 7 mld ludzi - powinno wystarczyć. Następnym razem na pewno się uda!


@Tytanowy: w imię komunizmu tworzono państwowe reżimy, które w praktyce miały więcej wspólnego z kapitalizmem, niż się im wydawało. Ofiar poniesiono bardzo wiele, ale z tego nie wynika w żaden sposób, że to miałoby się powtórzyć. Dzisiejszy
  • Odpowiedz
w imię komunizmu tworzono państwowe reżimy, które w praktyce miały więcej wspólnego z kapitalizmem, niż się im wydawało.


@fredo2: XD

Ofiar poniesiono bardzo wiele, ale z tego nie wynika w żaden sposób, że to miałoby się powtórzyć.


@fredo2: ZA KAŻDYM RAZEM SIĘ POWTARZA. Dlaczego teraz miałoby być inaczej?

Wszystko w naszych rękach.


@fredo2: Oby nie.
  • Odpowiedz
Z tego nie wynika konieczność mordowania przeciwników politycznych.


@fredo2: Oczywiście, że wynika. Zwłaszcza jak połączysz dyktaturę z siłowym przejmowaniem władzy.

Po drugie, to Marks nie pisał o tym, jak to ma w praktyce wyglądać. Dopuszczał bardzo wiele możliwości. Wychodził z założenia, że sama klasa robotnicza stworzy sobie odpowiednie instytucje.


No i stworzyła. CzeKa, NKWD i wiele lokalnych odłamów.

Na koszt innych to żyje akurat obecnie kapitalistyczna finansjera.


Finansjera żyje dzięki keynsistowskiej
  • Odpowiedz