Wpis z mikrobloga

Mirabelki i Mirki. Ale mam rebus i przy okazji #ankieta
Dziecko ma do rozwiązania zadanie

Suma trzech kolejnych liczb wynosi 42. Jakie to liczby?


Jak myślicie - w której klasie szkoły podstawowej jest do rozwiązania?

#matematyka #edukacjawczesnoszkolna #dzieci #szkola

W której klasie dziecko powinno rozwiązać takie zadanie?

  • 1 12.0% (22)
  • 2 12.6% (23)
  • 3 18.0% (33)
  • 4 25.1% (46)
  • 5 12.0% (22)
  • 6 8.2% (15)
  • 7 2.2% (4)
  • 8 9.8% (18)

Oddanych głosów: 183

  • 36
@brmstufldigart: Jestem nauczycielem matematyki i powiem tak: takie zadania robimy w klasie VI, nawet wczoraj coś podobnego było (układanie i rozwiązywanie równań), ale mógłbym dać takie coś śmiało już w IV i myślę, że też daliby radę (tyle, że tutaj oczywiście dzieciaki rozwiązywałyby o metodą kombinowania, prób i błędów).

Nie wiem jak we wcześniejszych klasach - ale moim zdaniem zdolny uczeń III klasy rozwiązałby to.
@brmstufldigart: Mysle, ze jest ok dla klasy 4tej. Pamietam, ze klasy 1-3 to takie przedluzenie przedszkola w sumie byly podstawy wszystkiego, podstawowe dzialania, techniki liczenia np. dodawanie/mozenie w slupku a od 4tej prawdziwe zadania moga sie juz pojawiac, to akurat takim jest, ktore wymaga troche matematycznego/abstrakcyjnego myslenia.
@haes82: @CzarneChmury: @TwojStaryToKorniszon: właśnie chodzi o zgadywanie.
Dla mnie problem jest taki, że młody rozkminił próbując, ale jaki to ma sens jak nie potrafi tego wytłumaczyć. Jak dałem mu nieco trudniejsze liczby do sprawdzenia (np 17,18,19) to już się robił kłopot i się wnerwiał.
Z dodawaniem/odejmowaniem (kilku) liczb do 100 nie ma problemu, z mnożeniem też i mnie to zastanowiło, że "pani nic nie tłumaczyła"
@Meister431: proste, ale dla 8 latka?
Równie dobrze mogę powiedzieć, że trzeba odjąć 3 i podzielić przez 3 i mamy pierwszą liczbę.
To zadanie było wplecione pomiędzy "dodawania" i "odejmowania" typu 27 + __ = 44
Kompletnie od czapy moim zdaniem