Wpis z mikrobloga

Czy warto robić uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie specjalność instalacyjna?

Sytuacja wygląda tak, że skończyłem I stopień energetyki a II zaocznie na gównokierunku ZiIP ( tylko dla papierka bo już pracowałem). Aktualnie miałbym możliwość zrobienia uprawnień ale znalazłem informację, że do pełnych uprawnień potrzebuję też II stopnia z odpowiedniego kierunku a nie widzi mi się za bardzo wracanie specjalnie na studia które skończę za 2-3 lata bo nie wiem co za te kilka lat będę robił.

Ma ktoś podobne doświadczenia?

#energetyka #budownictwo #inzynieria #pracbaza #uprawnienia #politechnika
  • 14
  • Odpowiedz
@mendrix: wiele zależy co chcesz robić w pracy zawodowej, jestem po energetyce ale nie miałem nigdy info o tego typu szkoleniach, a aktualnie w pracy zawodowej tego nie wykorzystuje (choć pewnie dobrze byłoby się dokształcić i zdobyć dodatkowe umiejętności i nowy "papierek"). Jeśli chcesz pracować w zawodzie to podstawą są uprawnienia grup G1, G2 i G3 (co najmniej eksploatacyjne).

Jeśli to nie tajemnica to podrzuć (czy tu czy na PW) jakiś
  • Odpowiedz
@CzysteWroclawskiePowietrze: to nie do końca szkolenia. Uprawnienia budowlane reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane.

https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka-zestawienie/

W skrócie chodzi o, brzydko mówiąc, możliwość przybicia pieczątki na projekcie i kierowanie robotami na budowie. Uprawnienia w ograniczonym zakresie umożliwiają tylko zajmowanie się obiektami o kubaturze 1000 m3 i stąd moje pytanie czy warto dla takich małych obiektów
  • Odpowiedz
@CzysteWroclawskiePowietrze: dostałem pracę po I stopniu gównokierunek był tańszy i szybszy do projektowania było mi daleko a do produkcji bliżej więc ten ZiIP był takim uzupełnieniem informacji. Niestety nigdy się nie przewidzi jak będzie wyglądać życie kilka lat później
  • Odpowiedz
@CzysteWroclawskiePowietrze: Nie wiem czy gdyby @mendrix został na energetyce to mógłby robić te uprawnienia. U mnie ludzie z energetyki(też kończyłem I stopień) na drugi stopień składali na elektryczny na elektrotechnikę. Więc OP żeby mieć możliwość zrobienia tych uprawnień musiałby się pomęczyć 3 semestry na elektrotechnice.
  • Odpowiedz
@mendrix: Ja też nie mówię o SEP, te można zrobić chyba po wszystkim. Ja miałem na myśli uprawnienia budowlane w zakresie " Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych". Czy chodzi ci o takie bardziej ogólne budowlane(drogi,mosty itd)?
  • Odpowiedz
@karrelo: chodzi mi o specjalność instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Nie jestem elektroenergetykiem tylko cieplarzem ( ͡° ͜ʖ ͡°) i faktycznie gdybym chciał robić uprawnienia budowlane o specjalności instalacyjnej w zakresie sieci instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych to musiałbym skoczyć II stopień związany z elektrotechniką
  • Odpowiedz
  • 0
rozumiem, ze drugiego stopnia, bo to kierunek pokrewny? chcesz uprawnienia wykonawcze czy projektowe? proponowalabym jednak skończyc inzynierie środowiska pierwszego stopnia, wtedy na uprawnienia w pełnym zakresie potrzebujesz 3 lata praktyki na wykonawcze. moim zdaniem sie nie opłaca, bo Teraz domki jednorodzinne nie wymagają pozwolenia na budowę, więc i kierownik niepotrzebny, chyba, ze projektowo-wykonawcze, wtedy większe pole do popisu.
  • Odpowiedz
@mendrix: Cześć, i co, zdecydowałeś się takie uprawnienia robić? Widzę, że większość ludzi tutaj nie rozumie co to za uprawnienia. Jasno sprecyzowane jest: "Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych" czyli nie elektryczne, nie mosty, drogi itd tylko uprawnienia dla energetyka nie związane z elektrotechniką. Ja akurat mam mgr. inż. energetyki i sam się zastanawiam nad tymi uprawnieniami. Oczywiście musiałbym popracować w tym temacie
  • Odpowiedz