Wpis z mikrobloga

Ilu z 43 krakowskich widzisz na zdjęciu?

Wyobraźcie sobie, że przychodzicie do szefa z np.podsumowaniem dużego projektu, opowiadacie i snujecie wizje przez 2h wizję, które okażą się ważne dla Waszej firmy. Decyzja jest ważna...tyle, że szef wychodzi na czas Twojej prezentacji, ktoś, jakiś paru menadżerów Cię z grubsza słucha, ale szef wszystkich szefów wraca na koniec.
Któryś z menadżerów mu mówi, że ok/nie ok, szef przyklepuje, bądź nie i idzie dalej... ¯\_(ツ)_/¯

Dziwna wizja? tak mniej więcej od kilku lat wygląda decydowanie radnych o losach Krakowa i skutkuje to przemowami do pustawej sali.
Dyskusje trwają przez całe obrady, ale głosowania są zbiorczo na koniec.

Od paru lat przeciwdziałamy takiej praktyce. Z sukcesem, choć tylko chwilowym,bo radni do pomysłu wrócili.
o co konkretnie chodzi?

+ Opowiadamy się przeciwko zbiorczemu głosowaniu wszystkich uchwał na końcu sesji w postaci bloku głosowań. Jesteśmy także przeciwni wszelkim systemom “kombinowanym” polegającym na głosowaniu tylko niektórych uchwał w sposób zbiorczy.

Dlaczego zajmujemy się tym tematem?

Nasze działania w sprawie bloku głosowań są częścią szerzej zakrojonych działań skierowanych na jakość i jawność lokalnego procesu legislacyjnego. Sprzeciwiamy się blokowi głosowań, ponieważ chcemy dobrego, rozważnie tworzonego prawa i pewności, że nasi reprezentanci naprawdę się starają, by być dobrze zorientowani w materii, w której podejmują decyzje.

Uważamy, że wybór sposobu głosowania nie jest wewnętrzną sprawą Rady Miasta. To przecież wybór sposobu, w jaki tworzone jest nasze lokalne prawo. W sprawie tak ważnej z systemowego punktu widzenia mieszkańcy powinni mieć możliwość zabrania głosu. To z kolei powinno być poprzedzone możliwością wysłuchania argumentów za, przeciw i oceny ich zasadności.

+ Zbiorcze głosowanie wszystkich uchwał na końcu sesji, mimo że wydaje się kwestią czysto techniczną, organizacyjną, ma poważne konsekwencje.

1) Blok głosowań powoduje silne wyludnienie sali przed głosowaniami.
2) Rozdzielenie dyskusji merytorycznej od głosowania sprawia, że mieszkańcy, którzy przychodzą na sesję zabrać głos w ważnej dla nich sprawie, muszą czekać kilka godzin na rozstrzygnięcie tej jednej sprawy.
3) Rada Miasta Krakowa obraduje na sesjach.
Stwierdzenie, że Radny ma ważniejsze rzeczy do zrobienia niż obecność na sesji, podważa sens istnienia Rady jako organu kolegialnego i kontrolnego względem Prezydenta.
4) Potrzeba kontaktu z Prezydentem, jego zastępcami i dyrektorami Urzędu nie może dominować nad potrzebą udziału radnych w obradach sesji.
5) Blok głosowań skraca sesję średnio o około 1 godzinę – czyli mniej więcej tyle, ile oszczędza się na przerwach, których w tej formie głosowania, o ile nie są konieczne ustalenia klubowe, w ogóle się nie organizuje.
6) Blok głosowań, wbrew pojawiającym się wypowiedziom części Radnych w tej sprawie, nie przedłuża czasu na zgłaszanie poprawek do druków jednoczytaniowych.
7) Obraz pustej sali podczas sesji jest poważnym ciosem wizerunkowym dla Rady Miasta Krakowa. Ta sytuacja nie ma merytorycznego uzasadnienia.

całość tekstu

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Stańczyka tworzy warunki, w których władza naprawdę jest w rękach obywateli, a instytucje publiczne rozliczalne. Walczymy o prawo do informacji publicznej w urzędach i sądach, pomagamy organizacjom w zmaganiach z biurokratami, uczymy jak korzystać z praw obywatelskich, ulepszamy prawo, pilnujemy polityków.

Śledź na FB!
Monitorujemy Kraków! - FB
Zapisz się na newslettera
www.stanczyk.org.pl/
Wesprzyj Fundację darowizną na działalność statutową:
➡Płatności Tpay: http://www.stanczyk.org.pl/wsparcie
➡ Lub przekaż bezpośrednio:
81 2490 0005 0000 4500 5191 0410
Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka
ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków
tytułem: "Darowizna na działalność statutową"

#krakow #przejrzystykrakow #finanse #polityka #malopolska #jawnosc #watchdog
FundacjaStanczyka - Ilu z 43 krakowskich widzisz na zdjęciu?

Wyobraźcie sobie, że ...

źródło: comment_AxC4ZmvaVwg6NyRJb6fv0PgAJijAWTHk.jpg

Pobierz
  • 3