Wpis z mikrobloga

Archimirki i Archimirabelki! Kolejny odcinek podróży architektonicznych kieruje nas dzisiaj do #warszawa
Dzisiaj będzie o budynku dość nowym i znanym: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tropiąc najciekawsze obiekty architektoniczne, nie trzeba podróżować daleko. Przy okazji spotkania w stolicy odwiedziłem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Byłem tam już kilka razy i zawsze robi na mnie ogromne wrażenie. Najbardziej fascynuje mnie główna idea, za którą stoi architekt – Fin Rainer Mahlamäki. Bryła została zaprojektowana tak, aby odbiorca mógł odkrywać historię w kształtach i liniach architektonicznych. Jak sam przyznał w wywiadzie: budynki takie jak ten, powinny mieć swoją opowieść.
Miejsce powstania długo oczekiwanego muzeum nie jest przypadkowe. To właśnie tam znajdowała się niegdyś tętniąca życiem żydowska dzielnica, w czasie wojny przekształcona w getto.
Przed architektami stanęło więc ogromne wyzwanie: w jaki sposób za pomocą architektury opowiedzieć o tysiącu lat wspólnej historii, w której radość i nadzieja splecione są z dramatem i śmiercią?
Dominującym elementem architektonicznym obiektu stała się przecinająca go wyrwa. Widoczna jest z zewnątrz, ale ogromne wrażenie robi w środku. Wewnątrz bowiem otaczają nas falujące ściany prowadząc nasz wzrok ku sufitowi, który przypomina szczelinę. (zdjęcie pod wpisem)
Jak to odczytywać? Najprościej – jako symbol ucieczki Żydów przez Morze Czerwone. Ale to nie wszystko. Chodzi bowiem także o rozproszenie wspólnoty żydowskiej po całym świecie oraz dramatyczny znak przerwania tysiącletniej historii w czasach Holocaustu.
Fasada budynku również nie jest przypadkowa. Zdobią ją szklane panele, z których litery hebrajskie i łacińskie tworzą słowo Polin, co można tłumaczyć jako Polska.

Więcej zdjęć: strona | FB | Insta

Polecam autorski tag #archifoto, gdzie pokazuję znane i nieznane budynki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pobierz ktmm - Archimirki i Archimirabelki! Kolejny odcinek podróży architektonicznych kieruj...
źródło: comment_K0OMHqwsyAr59O3m6CrmiTPJUhDA2bRL.jpg
  • 2