Wpis z mikrobloga

materiałami użytymi do produkcji,


@ppqa: w AK też zamiast drewna walnęli plastik, zrobili plastikowe magazynki, poprawili stal itd. Nihil novi i bez znaczenia dla "przestarzałości broni", bo ta wynika z samej konstrukcji.

2) technologiami
  • Odpowiedz
@Pantokrator: no cóż, piszę o swoich odczuciach. Za hejtera AK się nie uważam, przeciwnie, jak wspomniałem nawet kupiłem Beryla żeby mieć coś nowszego z tego typu broni. W ogóle to nie jest pojedynek AK vs AR, tylko AK vs upływ czasu i AR vs upływ czasu. Każdy indywidualnie powinien sobie ocenić jak obie konstrukcje wypadają dzisiaj po (odpowiednio) ~70 i ~60 latach od powstania.
  • Odpowiedz
@ppqa: a ja się ogólnie z tobą zgadzam, ale po prostu staram się pokazać, że owa "przestarzałość" to lekkie nadużycie semantyczne.
AR-15 to w cholerę lepsza broń dla cywila w USA, w mniejszym (ale nadal dużym) stopniu - w Polsce. Za to bojowo nie ma między nimi aż takiej przepaści, która uzasadniałaby pewne specyficznie nacechowane sformułowania, których użyłeś :P
  • Odpowiedz
  • 0
@ppqa jak nie można - boczny montaż do AK nie jest żadną fanaberią, tylko sensownym rozwiązaniem konstrukcyjnym , a oszynowanie łoża przedniego to "fanaberia" tak dla AR-15 jak i AK, bo w obu nie przewidywano montażu laserów i innych bzdetów w tym miejscu, a w obu można to zrobić bezproblemowo. MSBS jest lepszy od AK, ale to nie czyni AK bezużytecznym czy super przestarzałym (choć nowoczesny to on nie jest).

@
  • Odpowiedz
  • 0
@ppqa Powiedzmy sobie szczerze. Stoner był geniuszem. W tak dawnych czasach zaprojektował platformę która nie ustępuje dzisiejszym mudulowym konstrukcjom. W zasadzie nowoczesne modułowe bronie mają tylko łatwiej wymienne lufy jeśli chodzi o modułowosc. Choć lufy ar 15 i ta relatywnie prosto wymienialne. W brani z tamtego okresu nikt się takimi rzeczami nie przejmował.

Podobnie ale na mniejszą skalę dziś się okazuje, że savage przez łatwiejszy system zmiany lufy lepiej przetrwał próbę
  • Odpowiedz
  • 0
@Variv boczny montaż nie traci zera, w odróżnieniu of szyny od Beryla :p (choć co człowiek, to opinia jeśli chodzi o to ostatnie)

@Pantokrator Traci. Nie ma montażu który zera nie traci. Nawet jeśli są tak nazywane . Choć ruzumiem, że w AK który wojska amunicja sieje 3 moa to zmiana punktu trafienia moze nie być zauważalna z punktu widzenia strzelania do człowieka na relatywnie niedużych dystansach. Ale to już
  • Odpowiedz
@Variv: był geniuszem i projektując AR-10 zrobił wystarczającą liczbę rzeczy dobrze. Ale nie wszystko.

Ja sobie czasem porównuję AR-15 do technologii LCD - na starcie była taka sobie, można nawet powiedzieć, że sporo jej brakowało, ale przyjęła się, trafiła w dobry czas i miejsce na rynku i została radykalnie poprawiona metodą drobnych ulepszeń.

W międzyczasie pojawiły się też technologie, których Stonerowi brakowało (np. polimery) czy precyzyjne wytwarzanie luf, trwałe stopy,
  • Odpowiedz
  • 0
@Variv: był geniuszem i projektując AR-10 zrobił wystarczającą liczbę rzeczy dobrze. Ale nie wszystko.


Ja sobie czasem porównuję AR-15 do technologii LCD - na starcie była taka sobie, można nawet powiedzieć, że sporo jej brakowało, ale przyjęła się, trafiła w dobry czas i miejsce na rynku i została radykalnie poprawiona metodą drobnych ulepszeń.

W międzyczasie pojawiły się też technologie, których Stonerowi brakowało (np. polimery) czy precyzyjne wytwarzanie luf, trwałe stopy,
  • Odpowiedz