Wpis z mikrobloga

#niedocenianefilmy część 23 - "Anna Karenina" (2012)

Magia teatru uchwycona w kamerze telewizji. Coś dla lubiących taką estetykę kina.

"Anna Karenina" to ekranizacja książki Lwa Tołstoja pod tą samą nazwą. W skrócie mówiąc - przedstawia tragiczną miłość tytułowej bohaterki z Aleksym Wrońskim. Cała fabuła powiedziałbym, że jest charakterystyczna dla przedstawień teatralnych - niby dramat, ale osadzony na takich baśniowych fundamentach (i bynajmniej nie chodzi mi tutaj o stronę wizualną tego filmu). Historia zaczyna się bardzo sztampowo - urodziwa i dosyć próżna Anna Karenina (w tej roli urocza Keira Knightley) jest znudzona małżeństwem z Aleksym Kareninem (tutaj świetny jak zawsze Jude Law) i porzuca go dla notabene również Aleksego - tyle, że Wrońskiego (w tej roli jakiś nołnejm). Historia może i mogłaby być bardzo prosta, gdyby nie jeden fakt - Aleksy Karenin to wysoko postawiony polityk, a Anna ma z nim dziecko. Przez romans z Wrońskim wybucha obyczajowy skandal.

Z góry od razu uprzedzę, że fabuła nie jest najmocniejsza stroną tego filmu. Nie jest też przesadnie schematyczna, ale figuruje gdzieś tak pomiędzy Panem Tadeuszem, a Manchesterem by the Sea, także - wedle uznania. Głównym motywem jest tutaj pokusa romansu przedstawiona nie tylko w głównym wątku, ale również na drugim planie.

Niewątpliwie największym atutem jest cała otoczka - nie tylko pięknie, ale tez pomysłowo zrealizowana. Stylistyka ściśle tutaj powiązana jest z teatralnym charakterem tego filmu. Wszystkie sceny odwzorowane są w ten sposób, nawet wyścig konny.

Komu polecam? Miłośnikom teatru - to na pewno. I raczej damskiej publice. Zauważyłem na filmwebie, że głównie taka udzielała się na forum.

Ogólnie ujmując - historia ujdzie, aktorstwo dobre, a strona audiowizualna cudo. Pod względem realizacyjnym z pewnością nietypowe kino.

Filmweb - 6,8/10 i dla mnie 7,5/10.
#film #kino #filmweb #teatr #teatrtelewizji #tolstoj #niedocenianefilmy
waro - #niedocenianefilmy część 23 - "Anna Karenina" (2012)

Magia teatru uchwycona...

źródło: comment_nJoGvTwwPTOYtPFhopzkMDrh0sDjvJ6x.jpg

Pobierz

Widziałeś/aż już ten film?

  • Tak - rewelacja 0% (0)
  • Tak - bardzo dobry 0% (0)
  • Tak - dobry 5.3% (1)
  • Tak - średni 10.5% (2)
  • Tak - słaby 10.5% (2)
  • Tak - bardzo słaby 5.3% (1)
  • Tak - gniot 15.8% (3)
  • Nie, ale nadrobię niebawem 5.3% (1)
  • Nie, ale może kiedyś obejrzę 15.8% (3)
  • Nie interesuje mnie 31.6% (6)

Oddanych głosów: 19

  • Odpowiedz