Wpis z mikrobloga

Mirki od wczoraj czuję ciężar cudzych porażek na swoich ramionach, na nasze mieszkanie wpłynęła skarga pauliańska, jest postanowienie sądu i wpis w KW o zakazie zbywania. Jakbym był w jakimś chorym śnie, jakiś czas temu zainteresowany byłem mieszkaniami z licytacji komorniczej, a teraz to mieszkanie w którym mieszkam może trafic pod młotek.
Mamy tydzień na zażalenie, jak zawsze pytam się na mikro porady czy polecenia, teraz szukamy pomocy prawej kogoś kto ma obeznanie w tego typu sprawach w #gdansk

  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@merho żona przyjęła w dobrej wierze, nie wiedziała że darujacy ma problemy finansowe i ucieka z majątkiem,

Jeśli darujacemu pozostał jakiś majątek z którego można prowadzić egzekucję / zabezpieczyć to wykazać co jesteście w stanie.
  • Odpowiedz
@minusuj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skarga_paulia%C5%84ska

wiedza lub możliwość – przy zachowaniu należytej staranności – dowiedzenia się o tym przez osobę trzecią


Czy do takich sytuacji jak opisał OP nie dochodzi tylko, gdy ktoś ma długi i pozbywa się wszelkiego majątku darowiznami itd. na rodzinę, żeby wierzyciele nic nie dostali? Jeżeli dłużnik jest z najbliższej rodziny to raczej ciężko będzie wykazać, że się nie wiedziało o problemach. Chociaż zawsze można wykazać, że darowizna była planowana na wiele lat przed wyniknięciem długów, np. wyciągnąć jakieś listy ze stemplami, smsy, świadków rozmów, itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°) wtedy
  • Odpowiedz
@ecco: @GordonLameman3: mieszkanie odziedziczyli po swoich rodzicach ojciec i ciotka żony, w tam tym czasie mieszkanie nie miało własność przepisanej na nikogo z nich, gdy się wprowadziliśmy to z mojej inicjatywy uregulowaliśmy własność, to ja prowadziłem korespondencje email z notariusz i umówiłem ich na spisanie aktu noratialnego - nic sie nie zachowało.
@minusuj: komornik stwierdził bezskuteczność egzekucji, żona nie widziała, nic nie wskazywało że jej ojciec
  • Odpowiedz
@merho: Największy problem jest art. 528, gdyż darowizna wyłącza niewiedzę jako okoliczność ekskulpującą.

Podaj proszę dokładną datę darowizny. Jest to istotne, bo po upływie 5 lat od darowizny nie można domagać się uznania jej za bezskuteczną.Ogólnie to potrzebujecie prawnika na miejscu, który przejrzy dokumenty. :(
  • Odpowiedz
@GordonLameman3: jest data wydania postanowienia, sygantura sprawy żony, data prawomocnego wyroku ojca zony i data klauzuli wykonalności przeciwko im obojgu tu jest pare miesiecy przed upływem 5 lat oraz data umorzenia przez komornika postępowania. Trzeba chyba sprawdzić akta sprawy bo w postanowieniu nie ma daty wpłynięcia skargi.
  • Odpowiedz
@merho: No to niestety, będzie słabo.

Ale chwila - jaka klauzula wykonalności przeciwko obojgu? Możesz wrzucić zdjęcie tej klauzuli, albo jej treść?

Jeśli dobrze zrozumiałem, to Twoja żona otrzymała to mieszkanie od swojego ojca i jego siostry (cioci), zatem bezskuteczność darowizny powinna dotyczyć tylko udziału ojca, a nie całego mieszkania.
  • Odpowiedz