Wpis z mikrobloga

Jak uciekli najważniejsi zbrodniarze III rzeszy? Dziś chcę wam zaprezentować postać, o której nie dowiecie się z książek historii w szkole. Czy jest ona celowo pomijana?- Nie mnie to oceniać informacji o Alois Hudal-u próżno szukać również w programach dokumentalnych polski stacji telewizyjnych. Jedna z najważniejszych w ówczesnych czasach postaci kościoła katolickiego, która pomogła w ucieczce nazistów i nigdy za ten fakt nie została skazana.
Pamiętam, gdy w szkole nauczycielka religii kazała przynieść nam informacje o ciekawych postaciach Kosciła Katolickiego przyniosłem informacje o Aloise Hudalu, moi rodzice zostali wezwani do dyrekcji.. Wtedy pierwszy raz zadałem sobie pytanie, czemu ten fakt poruszył ich aż tak bardzo?


Słowem wstępu:

Alois Hudal, znany też, jako Luigi Hudal (ur. 31 maja 1885 w Grazu, zm. 13 maja 1963 w Rzymie) – bliski przyjaciel papieża Piusa XII biskup rzymski - Austriak. Swoje święcenia biskupie uzyskał 18 czerwca 1933. Nie będziemy skupiali się na jego działalności, jako biskupa gdyż nie ten temat warto tu poruszyć przejdźmy, zatem do konkretów… Teczka w archiwach nazistów „Biskup Hudal AA Inland I-D tom 16/31” – opublikowana dopiero w 2006 roku.

Hudal studiował teologię w Grazu, w 1908 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Trzy lata później uzyskał doktorat z teologii i wyjechał do Rzymu do niemieckiego kolegium kapłanów Santa Maria dell’Anima. Tutaj habilitował się. Od 1919 roku był - najpierw nadzwyczajnym, a następnie zwyczajnym - profesorem w katedrze Starego Testamentu na uniwersytecie w Grazu. W 1923 roku został powołany na stanowisko rektora wspomnianego kolegium niemieckiego Santa Maria dell’Anima w Rzymie. Dążył do utworzenia z tej placówki centrum niemieckich duchownych w stolicy Włoch. Tutaj poznał Eugenia Pacellego, nuncjusza papieskiego w Niemczech i późniejszego papieża Piusa XII, z rąk, którego otrzymał w 1933 sakrę biskupią. Papież mianował później Hudala „papieskim asystentem tronu“.

Wojna:

Jest rok 1945 wojna jest już w zasadzie przesądzona sowieccy napierają na Berlin w tym czasie w Watykanie wysokiej rangą urzędnik a dokładniej katolicki biskup rzymski pochodzenia austriackiego. Alois Hudal organizuje dla największych zbrodniarzy wojennych ucieczkę. Jako wysoki urzędnik Watykanu, pomagał niemieckim zbrodniarzom nazistowskim w ucieczkach do Ameryki Południowej w ramach operacji „szczurzy korytarz” (ang. ratlines), chroniąc ich w ten sposób przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym. W swoich pamiętnikach pisał: po roku 1945 cała moja działalność dobroczynna była nastawiona na pomoc dla byłych członków partii narodowo-socjalistycznej i faszystowskiej, zwłaszcza dla tak zwanych zbrodniarzy wojennych [...] podlegających prześladowaniom, którzy według Hudala często byli całkowicie niewinni. [...] Dzięki fałszywym dokumentom wielu z nich uratowałem. Mogli się wymknąć prześladowcom i uciec do szczęśliwszych krajów. O szlaku „Odessy” słyszała pewnie większość z was to tu na statki wypływające z portów Europy dostała się „elita” nazistowskich Niemiec uciekając dalej do Wenezueli, Argentyny czy Boliwii.

Ale jak właściwie do tego doszło?!
Hudal załatwiał uciekinierom paszporty i wizy, kupował im bilety na podróż i dostarczał pieniądze. 31 Sierpnia 1948 roku napisał list do prezydenta Argentyny, Juana Perona, z prośbą o 5 tysięcy wiz dla niemieckich i austriackich „żołnierzy”. Według Hudala, nie byli to nazistowscy uciekinierzy, lecz antykomunistyczni bojownicy, których poświęcenie w czasie wojny uratowało Europę przed sowiecką dominacją.

Dobrze, ale przejdźmy do konkretów, komu on właściwie pomógł? Pozwólcie, że wymienię tylko garstkę z szacowanych ponad 200 osób.

Josef Mengele (przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne w obozie Auschwitz)[8]
Adolf Eichmann (koordynował zagładę Żydów)
Alois Brunner (kierował deportacją Żydów z Francji i Słowacji do obozów zagłady)
Walter Rauff (konstruktor samochodowych komór gazowych)
Franz Stangl (komendant dwóch obozów śmierci – Sobiboru i Treblinki)
Gustav Wagner (zastępca komendanta Sobiboru)
Ante Pavelić (przywódca Chorwacji)
Klaus Barbie („kat Lyonu”, odpowiedzialny za morderstwa i deportację Żydów do obozów zagłady)
Gerhard Bohne (współodpowiedzialny za zabójstwo 15 tysięcy osób niepełnosprawnych)
Kurt Christmann (dowódca Sonderkommando 10a, mordującego Żydów w ZSRR)
Erich Priebke (oficer SS, współodpowiedzialny za egzekucję 335 Włochów)
Hans-Ulrich Rudel (jeden z najskuteczniejszych niemieckich pilotów bombowych i szturmowych)
Eduard Roschmann (oficer SS, „rzeźnik z Rygi”)
Josef Schwammberger (komendant SS)
Herbert Kuhlmann (oficer SS, dowódca dywizji pancernej Hitlerjugend)

Czasy powojenne:

Mieszkał później w Grottaferrata, w pobliżu miasta Rzym, aż do śmierci w dniu 13 maja 1963 roku, w wieku 78 lat.
Pochowany, jako biskup w Rzymie. (Dokładna lokalizacja znana mi jednak wolę jej nie podawać wstawię tylko zdjęcie).

PS: Ktoś ostatnio mi zarzucił, że miałem trochę błędów interpunkcyjnych mam nadzieję, że poprawiłem to ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zródła:

PLUS POLSKA TIMES
Wikipedia
REDDIT
History Forums
findagrave.com

Tekst i opracowanie własne.

#historia #ciekawostki #wojna #kosciol #2wojnaswiatowa #nauka oraz tag autorski #innastronaswiata
kamillo007 - Jak uciekli najważniejsi zbrodniarze III rzeszy? Dziś chcę wam zaprezent...

źródło: comment_OxgvkvzGevLyS0RM7Iv6nxWV5M9WuALx.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
Cytowany tekst...Pochowany, jako biskup w Rzymie. (Dokładna lokalizacja znana mi jednak wolę jej nie podawać wstawię tylko zdjęcie)

Ale w źródle, które podałeś bez problemu znajdziemy miejsce pochówku :D
  • Odpowiedz