Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

Oho, polscy antysemici dopadli następnego Żyda... a nie, czekaj... Dwóch członków Żydowskiej Policji Porządkowej aresztuje Żyda przeznaczonego do deportacji nach Auschwitz.

Jüdischer Ordnungsdienst - czyli Żydowska Policja Porządkowa - została utworzona pod koniec 1940 r. Po części podlegała Judenratom - radom żydowskim, zarządzającymi gettami - a po części Niemcom. Były to żydowskie bojówki, kolaborujące z Niemcami. Nie mogli nosić broni palnej, ale wyposażono ich w opaski i drewniane pałki, którymi okładali podejrzanych. Największą liczbę żydowskich policjantów miało getto warszawskie - 2500, dalszych 1300 było w Łodzi. W całej Polsce było ich kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy. ''Najsłynniejsi'' z nich to Adam Szeryński-Szenkman i Jakub Lejkin.

Policjanci zapisali się bardzo negatywnie we wspomnieniach, jako brutalni nadgorliwcy. Uczestniczyli w patrolach wraz z Niemcami po gettcie, konfiskatach żywności, dokonywali oszustw i świadczyli usługi w zamian za wykorzystywanie seksualne młodych kobiet. Mieli jeszcze czarniejszą kartę - brali udział w sporządzaniu list do deportacji do NIEMIECKICH obozów koncentracyjnych i wspólnie z NIEMCAMI ich dokonywali. Wielu z nich zostało wymordowanych na samym końcu, ale innym udało się przeżyć. Przehandlowali oni bowiem tysiące swoich braci w zamian za swoje życie...

Wspomniałbym jeszcze o żydowskich kolaboranckich formacjach, jak słynna ''Żagiew'', która była na żołdzie Gestapo i brała udział w zwalczaniu organizacji niosących pomoc Żydom i konspiratorów. Niektórzy z członków otrzymali pozwolenie na broń i dochodziło do strzelanin z AK - jeden z jej przywódców, Lonek Skosowski, został odstrzelony przez egzekutorów AK.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze

Oho, polscy antysemici dopadli następnego Żyda....

źródło: comment_C5NG3fUpnF0yZxlYybqKtuSiv9rcEX57.jpg

Pobierz
  • 89
  • Odpowiedz
to jedna z wersji, a fakt iż w okolicy w tym czasie miało miejsce kilka innych tego rodzaju ekscesów trochę tę wersję osłabia


@Magnolia-Fan: Wykładnia niemieckiego prawa mówiła, że Żydów trzeba wydawać, lub zabijać, bo groziła za to śmierć.

Poza tym, za okupacji nie można było ściąć drzewa na opał, bo groziła za to kara śmierci, więc niemożliwym jest, aby Polacy samodzielnie poszli i uprowadzili kilkaset żydów w celu ich zabicia.
  • Odpowiedz
Niemcy musieli wydać na to co najmniej zgodę, co w sytuacji gdy sprawują władzę na danym terenie czyni ich głównymi odpowiedzialnymi za daną rzecz, jednak najpewniej wśród Polaków byli też Niemcy z bronią, co tłumaczyłoby uległość paru setek żydów wobec kilkunastu-kilkudziesięciu Polaków.


@Lawrence_z_Arabii: i co tym udowodniłeś? Że Polacy, którzy mordowali Żydów byli w jakiś sposób mniej podli od Żydów mordujących Żydów czy Niemców mordujących Żydów?
  • Odpowiedz
: i co tym udowodniłeś? Że Polacy, którzy mordowali Żydów byli w jakiś sposób mniej podli od Żydów mordujących Żydów czy Niemców mordujących Żydów?


@Magnolia-Fan: Udowodniłem tym, że mówiąc o "odpowiedzialności Polaków" za wszelkie działania podczas OKUPACJI niemieckiej, to samo należy mówić o "odpowiedzialności Żydów", bo oba narody znajdowały się w podobnej sytuacji.

Jeśli Polacy są również sprawcami holocaustu bo Jedwabne i szmalcownicy, to sprawcami Holocaustu są również Żydzi, bo sonderkommando
  • Odpowiedz
przypisujesz mi kolego poglądy, których nie podzielam, trudno dyskutować w ten sposób


@Magnolia-Fan: Ja nic nie przypisuję, tylko podaję swoje argumenty. Nie wiem co myślisz o Polakach i Żydach w czasie II wojny światowej oraz o ich ewentualnej odpowiedzialności, ale napisałem co myślę ja.
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: ja uważam, że polskie państwo nie ponosi żadnej odpowiedzialności, podobnie jak naród jako całość. Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe kwestie to: większość Polaków wykazała bierność wobec zagłady Żydów i troszczyła się o własny byt w czasie wojny, co jest w zasadzie normalne, bierność tę potęgował bez wątpienia antysemityzm obecny przez wiele wieków w kulturze chrześcijańskiej, niewielka grupa czynnie zaangażowała się w pomoc Żydom, podobnie niewielka grupa aktywnie uczestniczyła w prześladowaniu
  • Odpowiedz
większość Polaków wykazała bierność wobec zagłady Żydów i troszczyła się o własny byt w czasie wojny,


@Magnolia-Fan: Cały świat wykazał wtedy bierność, nawet ci, co mogli coś zrobić, jak np. Amerykanie, czy Brytyjczycy, odmawiając bombardowania torów kolejowych do Oświęcimia, o co wnioskował polski ambasador.

Polacy mieli dodatkowe powody do bierności, zważywszy na to, że Niemcy za pomaganie Żydów zabijali całą rodzinę osoby w tym uczestniczącej, co na tle okupacji zachodnich było
  • Odpowiedz
@Lawrence_z_Arabii: skąd informacje o niszczeniu archiwów? U mnie zachowały się w bardzo dobrym stanie, m. in. wydz społ-polit urzędu wojewódzkiego z dokładnym wykazem członków gmin żydowskich. A z tym brakiem integracji to bardziej skomplikowany problem, choćby getta lawkowe były wymierzone właśnie w te zasymilowane części społeczności żydowskiej
  • Odpowiedz
A z tym brakiem integracji to bardziej skomplikowany problem, choćby getta lawkowe były wymierzone właśnie w te zasymilowane części społeczności żydowskiej


@Magnolia-Fan: Getta ławkowe i numerus clasus były działaniem władz uczelni wyższych wymierzonym w zbyt dużą nadwyżkę Żydów na uczelniach, którzy pomimo tego, że Żydzi stanowili 10% ogółu społeczności, zajmowali nawet 50% miejsc na uczelniach wyższych.

Ot parytety i ułatwienia dla dyskryminowanej grupy społeczeństwa jaką byli wtedy Polacy, przynajmniej w szkolnictwie
  • Odpowiedz
a moim zdaniem to władze II RP lepiej by zrobiły gdyby solidniej się zajęły nadmiarem analfabetyzmu wśród katolików zamiast nadmiarem Żydów na uczelniach


@Magnolia-Fan: podobnie władze USA powinny postąpić z czarnymi. Zamiast dawać im ułatwienia na uczelniach powinni zająć się czarnymi gangami i pozostałą patologią wśród Afroamerykanów.

Jednak jak pisałem, numerus clasus i getta ławkowe to nie jest coś, co by nie miało odpowiednika wśród oświeconych dzisiejszych krajów tzw. Zachodu i
  • Odpowiedz
czyli zły pomysł staje się dobry bo inni też mają złe pomysły :)


@Magnolia-Fan: Nie, zły pomysł jest zły tylko wtedy, gdy uznamy również za złe takie same pomysły dzisiaj.

Biczowanie się za coś, czego u innych nie uznajemy za cokolwiek złego, jest pomysłem idiotycznym i zalatuje jakimś mesjanistycznym masochizmem i robieniem z siebie najświętszego narodu na świecie.
  • Odpowiedz
ale ja nikogo nie biczuje, wskazuję tylko na obiektywny fakt antysemityzmu, który jest od średniowiecza widocznym składnikiem kultury europejskiej


@Magnolia-Fan: Jeśli getto ławkowe i numerus clasus są dowodem na to, że kultura europejska była wtedy antysemicka, to parytety dla kobiet i czarnych osób są dowodem na to, że dziś kultura krajów, które je wprowadzają jest mizoandryczna i rasistowska względem białych.
  • Odpowiedz
i co w związku z tym?


@Magnolia-Fan: To w związku z tym, że dziś najgłośniej krytykują getta ławkowe i numerus clasus ci, którzy chcą z zachodu ściągnąć do nas praktykę parytetów i ułatwień dla tak zwanych "grup dyskryminowanych", choć getta ławkowe i numerus clasus powstały w tym samym celu.
  • Odpowiedz