Wpis z mikrobloga

Chcę przejść z kwadratu na octalink. Mam mufę 73 mm i obecny suport 122.5 mm.
Jaką oś powinien mieć nowy suport? Jakie są zasady doboru?
Jak czytam opisy korb w ofertach, to mętlik robi się coraz większy, bo raz zalecają 113 mm (wątpię, by przy takim najmniejsza zębatka zmieściła się w ramie), a innym razem 121 mm, a nawet 126 mm. Fora też nie pomagają. Przecież nie będę zamawiał kilka różnych suportów i sprawdzał przy którym linia łańcucha zostanie zachowana:)
korba to będzie pewnie FC-M391 44/32/22
albo FCM-4010 44x32x22
#rower
  • 38
@trace_error: ja mam rower na kołach 26'', jeżdżę turystycznie, więc zależy mi na żywotności głównie. Przy octa dochodzi jednak łatwość montażu i demontażu. Wytrzymałość jest równie wysoka jak w kwadracie, z tego co czytałem.
Przy zewnętrznych łożyskach natomiast jest problem z trwałością. Te łożyska shimano są ponoć węższe i przez to nie są uszczelnione z jednej strony.
@tosyu: Nie wnikałem jakoś szczególnie w dokumentację Shimano - Teoretycznie tylko blatami ale może się różnić też długością osi bo np. w rowerze trekkingowym nie trzeba dystansować młynka bo chainstay nie jest tak szeroki jak w MTB gdzie musi wejść balon 2.25". Poza tym w dokumentacji może być też podana inna dedykowana przednia przerzutka pod inny kąt podsiodłówka/chainstay.
@trace_error: klucze do kwadratu mam, czyli będą pasowały do octa.
mam już przykład z kwadratem, że lewe ramię korby dobrze nie nachodziło i się odkręcało po czasie.
No i w swoim rowerze po zdjęciu korby i czyszczeniu też za pierwszym razem źle nałożyłem prawą stronę i zębatki falowały. Przy octa raczej to się nie zdarzy.
a ceny za sport i korbę w sumie wychodzą podobnie. No i nie będę tego zmieniał
@brachistochrona: Przewagą Octalinka ma być wyższa sztywność osi uzyskana dzięki powiększeniu jej średnicy, zupełnie niezauważalne w jeździe amatorsko/rekreacyjnej.
Większa średnica osi = mniejsza średnica kulek w łożyskach = mniejsza trwałość takiego łożyska.
Na odkręcające się śruby jest remedium w postaci kleju anaerobowego.
@2YT4U: no nie wiem, zależy też od obciążenia. W starych kołach miałem mniejsze kulki w przednim kole i cały czas były w dobrym stanie, podczas gdy z tyłu, co serwis widziałem wżery, czy wykruszenia¯\_(ツ)_/¯ Na logikę, to tych kulek powinno być też więcej, więc lepiej siły się bardziej rozkładają.
No ale to gdybanie póki co z mojej strony. Przekonam się dopiero, jak sam przetestuję.
kwadratu jeszcze nie zajechałem żadnego


@2YT4U: ja zajechałem 3 :) jeden stary BBUN26 w starym schwinnie, ale tu nie wiem ile mial, oraz 2x neco, raz po 500km, a ostatni 4kkm, teraz jest bb-un55 i już jakieś ~2.5k bedzie miał
Większa średnica osi = mniejsza średnica kulek w łożyskach


@2YT4U: trafiłem na ten filmik i jednak kulki nie są mniejsze (około 5 mm, jak nie więcej). Zaskoczyło mnie, że sama oś jest częścią łożyska (bieżnią). No i liczba kulek też mnie zaskoczyła - mało ich:)