Wpis z mikrobloga

Byłem dzisiaj u swojej doradcy podatkowego, która kilka dni temu uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami rządu w sprawie opodatkowania #bitcoin i #kryptowaluty. Potwierdziło się, że trzeba rozliczyć każdą transakcję (no shit, internet to wie od kilku dobrych miechów). Do tej pory miałem to w pompie i płaciłem tylko podatek od wypłaty z bitbay. Teraz robie jednak podejście do napisania skryptu, który podliczy zysk/stratę od każdego barteru.
Od grudnia natrzaskałem jakieś 200 tyś transakcji na kilku różnych giełdach (w tym bitgrail, który już wyparował).
Ciekawe co mi z tego wyjdzie :D, jest tyle różnych niuansów do wzięcia pod uwagę, że nie wiem czy to w ogóle jest wykonalne.
  • 12
  • Odpowiedz
@splitt: To jeszcze tylko wynajmij kogoś kto będzie latał do urzędu z papierem po każdej transakcji. Podziwiam ludzi którzy chca próbwać się rozliczać z krypto i mówię to bez ironii. Nie dość że straci się nerwy i pieniądze to i tak na 100% będzie to rozliczone źle. (29:00)
M.....a - @splitt: To jeszcze tylko wynajmij kogoś kto będzie latał do urzędu z papie...
  • Odpowiedz
@niepodszywamsiepodbiauka:
mam działalność, ZUS to i tak najmniejszy problem. Najbardziej się obawiam tego, że przy takim kosmicznym volumenie transakcji (bot przewala jakieś 100 mln $ miesięcznie) zupełnie nie wiem co mi wyjdzie po podliczeniu.
  • Odpowiedz
Musze rozliczac wszystkie transakcje nawet wymiany krypto na krypto.


@dominno: Tak, bo krypto nie jest uznawana za walutę tylko za towar, z tego powodu wg prawa nie kupujesz LTC za BTC, tylko sprzedajesz BTC za PLN i za PLN kupujesz LTC. Dlatego jeśli ktoś płaci za pizze na pyszne.pl BTC to powinien od tego również odprowadzić podatek.
  • Odpowiedz
@splitt: coś czuję, że niebawem niewiele osób będzie się w Polsce rozliczać. Wygodniej będzie grac anonimowo ,potem wynająć kancelarie założyć spółkę off shore , dać jej btc sprzedać raju podatkowym , potem wsiąść od firmy chwilówki za granicą i elo . US stara się #!$%@? system widzę.
  • Odpowiedz
@splitt: I tak właśnie trzeba go traktować. Pełna zaczyna się przy 2 mln EUR więc nie tak każdy, ale fakt że dość łatwo to przekroczyć. Jeżeli faktycznie robisz obrót na bocie 100 mln, to nie zdziw się jak się okaże że musisz uregulować 1 milion PCC :P
  • Odpowiedz