Wpis z mikrobloga

Mam lustrzankę, którą umiem tylko obsłużyć ustawiając ją na Auto. Chciałbym jednak poznać prawdziwą magię tego sprzętu i nauczyć się rzeczywiście jak ustawiać taki aparat. I teraz moje pytanie. Możecie polecić jakieś strony gdzie mogę zdobyć taką wiedzę? Jak się uczyliście profesjonalnej obsługi takiego aparatu? #pytanie #lustrzanki #zdjecia #fotografia
  • 17
  • Odpowiedz
ak się uczyliście profesjonalnej obsługi takiego aparatu?


@LubieCiemnePieczywo: uczyłem się na analogowym aparacie bez trybu auto. Stron ci nie bede wypisywal bo jest tego od #!$%@? i troche, uzyj google i mozgu
  • Odpowiedz
@LubieCiemnePieczywo: nie polecam zabawy w żadne M42 póki nie ma takiej potrzeby, a teraz nie ma.
Cyfrowa lustrzanka ma wszystko co potrzebujesz do nauki - tryby A, S I przede wszystkim M, możliwość zmiany czasu, przysłony, czułości matrycy (ISO), korekcji ekspozycji, jak również przełączenia w MF. I ogniskowej pewnie też bo znając życie masz zooma. To absolutnie wystarczy.
Ew. kup dobry statyw i może pilota do migawki.
  • Odpowiedz
Mam lustrzankę, którą umiem tylko obsłużyć ustawiając ją na Auto.


@MiQ27: Od instrukcji zaczynamy - jak ustawić manual, a później reszta. Żeby nauczyć się fotografować "zmarnowałem" wiele rolek filmów, ale to była jednocześnie nauka. Szczególnie gdy siedziałem w ciemni.( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: oj tam oj tam, każdy kiedyś wchodził do szafy żeby naładować kasetkę kliszą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale z instrukcji tylko dowie się "jak" a z książki "dlaczego", a to naprawdę nie to samo.
  • Odpowiedz
@Zielony34 zawsze się zastanawiam co mają w głowie ludzie polecając m42 a już zwłaszcza komuś kto dopiero zaczyna. Robię zdjęcia od 10 lat i tez kiedyś dałem sie na to namówić, efekt spoko jeśli mam pół dnia wolnego i moim obiektem jest nieruchoma cegła. W każdym innym przypadku to są nerwy, frustracja i nic więcej.
  • Odpowiedz
Mnie się super pracuje na M42


@Zielony34: Że Tobie się super pracuje to nie znaczy, że dobrym pomysłem jest doradzanie tego komuś do nauki.
Problemem będzie np. praktyczna niemożność pomiaru światła na otwartej przesłonie. Ustawienie ostrości w DSLR też takie sobie bo matówki nie te.

"Mnie się super jeździ moim tylnonapędowym V8, jak chcesz się nauczyć jeździć to polecam" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@MiQ27 na M42 trzeba umieć robić zdjęcia. Ja jestem amatorem a i tak się w tym odnajduje. Może w Tobie jest problem? ( ͡º ͜ʖ͡º)

V8 to też samochód, ale rozumiem, że niektórzy nawet taczkami sterować nie umieją... ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Zielony34: M42 robiłem zdjęcia już w ubiegłym tysiącleciu, od tamtej pory miałem już kilka innych systemów i M42 znajduję najbardziej upierdliwym. Głównie przez pomiar na przysłonie roboczej, zamiast na otwartym obiektywie (no w sumie przy przypinaniu takich starych klamotów do nowych DSLR to zwykle jest problem każdego systemu, może z wyjątkiem Pentaxa i jego szkieł A). Contax, Pentax czy Konica deklasują M42 wygodą.
Ponadto porządne stare szkła M42 obecnie kosztują
  • Odpowiedz
@MiQ27 mnie się tam fajnie robi portrety Hanimexem 135mm, fajny jest Helios. Obiektywy manualne nauczyły mnie podstaw i pracy na priorytecie czasu. Czasem za 40-50zl można kupić fajne szkiełko. Za około 100zl masz fajnego Pentacona 50mm 1.8
  • Odpowiedz