Wpis z mikrobloga

Mireczki jaki program antywirusowy żeby #!$%@?ć złośliwego trojana. Nie wiem jeszcze co robi ale może być tak, że sobie szyfruje pliki w tle. Przyszedł plik nazwany faktura.xls i koleżanka odpaliła go i było włącz zawartość no i włączyła i pewnie jakieś gówno się pobrało avast nic nie przyblokował. Wrzuciłem ten plik na scana online i o to co wyszło:
https://www.virustotal.com/pl/file/d2634cd5ad7cbd8159271bc1c87cb80f7185475c2e1096506e5104dbb0aad52c/analysis/1520516714/

Pewnie pobrał sobie ten excel coś i zainstalował.... Jak to teraz ugryźć?
#pracbaza #komputery #bezpieczenstwo
  • 18
@sorhu: to przede wszystkim ale email był z bardzo podobnego emaila co dostajemy od producenta, dodatkowo na ten email przychodzą głównie faktury nic więcej, które trzeba wydrukować. Bardzo wiarygodny email według mnie.
@krykoz: wszystkie ważne dane trzymane są gdzie indziej więc z tym problemu nie ma, backupem zajmuje się ja akurat, tylko nie będzie mi się chciało znowu systemu stawiać itd. tym bardziej, że niedawno tam dysk padł i dopiero co robiłem U_U
@Stefaniak91: Postawienie systemu to 15 minut roboty, bierzesz kompa, wkładasz płytę i robisz wszystko kolei, w tym czasie zajmujesz się czymś innym, co jakiś czas patrzysz do kompa, czy nie czeka aż coś klikniesz.
@Stefaniak91: Ja jakoś nie wiele mam do robienia z komputerem po instalacji Windowsa, sterowniki zainstalować, programy i już mogę używać. Może jeszcze zrobienie "Mój komputer na pulpicie", skrót "Pobrane" na pulpicie. I wszystko zrobione.
@Stefaniak91: wyłącz avasta, ściągnij malwarebytes - masz miesiąc za darmo, później możesz skanować ręcznie. Ale do jednorazowego skanu to nie ma znaczenia. Później sobie możesz wrócić do avasta, czy coś.
@krykoz: to się tak wydaje, jak stawiasz sobie kompa. W biurze masz do skonfigurowania drukarki i inny sprzęt sieciowy, synchronizację poczty, ustawienie backupów, nieraz bazy danych itp itd, często konfiguracja potrafi trwać dobrych parę godzin.
@Stefaniak91: jak masz avast internet security (z osłonami) to powinien drzeć ryja, chyba że sam antywirus to niekoniecznie. Ale zerknij do konfiguracji klienta poczty, gdzieś tam powinno się ustawiać antywirus. Jak przez przeglądarkę, to tym bardziej powinno wychwycić. Pewnie macie wersję free i stąd się #!$%@?, może czas pomyśleć o licencji na coś porządnego (tzn w jednym biurze rachunkowym "mam" avasta internet security i cośtam wyłapuje ;))