Wpis z mikrobloga

#overclocking #pcmasterrace

Podkręcał ktoś kiedyś sockety 775 z sukcesami? xd

Mam jeszcze Q6600 G0 i chciałbym go jakoś wyżyłować bo w stosunku do tego co teraz jest na rynku to wiadomo, demon to to nie jest.

No i z kręceniem samego proca to spoko zwiększam FSB i się jakoś kręci ale chcę jeszcze to zoptymalizować + pamięci (a tego nie umiem). Pokieruje ktoś?

Płyta to asus p5q-e, zasilacz OCZ 550W, chłodzenie Spartan Grandis, ramy A-DATA Vitesta Extreme Edition DDR2-800 2GB x4, coś jeszcze potrzebne?
  • 24
@Yggas: https://www.purepc.pl/podkrecanie/jak_podkrecic_procesor_poradnik
Na początek jak jeszcze nie widziałeś poczytaj ten poradnik jest tam sporo istotnych informacji m.in. dotyczących pamięci.
Dla Q6600 rozsądne napięcie na co dzień to 1,45V o ile temperatury będą dobre. Wiadomo im mniej tym lepiej.
Poczytaj o mnożnikach pamięci dla 775, najniższy to 1:1 (ustawiamy taktowanie RAM na 200MHz (DDR 400MHz)) czyli częstotliwość FSB=częstotliwość pamięci dlatego jeśli masz pamięci 800 (efektywnie) to przy dzielniku 1:1 i ustawieniu FSB
@cabis: No właśnie teraz mam ustawione: Ratio 9, FSB 380, DRAM 5:6, pamięci auto na 5-5-5-18, cpu volt 1.35, dram voltage 2.0, nb voltage 1.28 i przy takich mi wywala Hyper PI. Jak zszedłem do FSB 365 to przechodziło test. Co w takim wypadku zrobić? Ustawić 1:1 ?
@Yggas: musisz ustalić co cię hamuje proc czy pamięci, proponuję ustawić tak aby DRAM było 1:1 wtedy przy FSB 380 pamięci będą na 760 czyli blisko swoich nominalnych wartości, tak jak masz teraz czyli 5:6 to pamięci mają przy FSB 380 jeśli dobrze wyliczyłem 912MHz efektywnie czyli skoro są to osiemsetki to mogą już wymiękać ;)
@Yggas: a i na ramie timingi lepiej ustaw manualnie, napięcie też bo na auto przy podkręcaniu potrafi to świrować jakie mają to być wartości pewnie masz na naklejkach znajdujących się na pamięciach ram twój model z pamięci z tego co mi się kojarzy kręcił się spoko ale chyba standardowo miał 2,1V i tyle by trzeba było ustawić ale najpierw to sprawdź
@cabis: czytam cały dzień te rzeczy co wysłałeś i różne inne obcojęzyczne xD jak na razie przy 1.37V ładnie idzie test hyper pi nic nie resetuje i nie wywala. na noc z tym napięciem wrzuce sobie prime95
@Yggas: ja ja ( ͡° ͜ʖ ͡°) quady lepiej reagują na podbicie vtt niżli vcore.Jednak pamiętaj napięcie vtt Zawsze ale i to zawsze musi być mniejesze niż vcore chyba że chcesz mieć stylowy przycisk do papieru.Najpierw polecam ci znaleść maksymalną wartość fsb bardzo zależy od płyty np.mój core 2 duo na asus commando idzie na 560 fsb a na P5Q SE Plus tylko na 500.A i przy
@cabis: @Shqip: wykrzaczył mi się bios jak dotknąłem opcji FSB Strap to NB xDDD zaczynam od nowa :P ogólnie to przy fsb 400 i fsb : dram 1:1 nie mogę utrzymać stabilności, a temp przy 1.5V są 80+ więc jakoś inaczej to będę musiał zrobić :P
@Shqip: nie no dużego spartana mam, wyczyściłem obudowe Z9 i postaram się w granicach 75 stopni ustawić. timingi pamięci? czyli np 6-6-6-18 dać?