Wpis z mikrobloga

#niedocenianefilmy część 15 - "Syn Szawła"

Zastanawiałem się czy umieścić tutaj ten film, bo sam mam z nim parę problemów, ale chyba jest to jednak dzieło warte wyróżnienia. Ze względu na wyjątkową realizację, ale też nietypowe podejście to tematyki holocaustu.

"Syn Szawła" opowiada o losach tytułowego Szawła na przestrzeni dwóch dni. Jest on członkiem Sonderkommando - jako więzień zajmuje się pracą przy krematorium. Już pierwsza scena jest mocna emocjonalnie - widzimy jak Niemcy wpuszczają jeńców do komory gazowej, a Szaweł tylko nasł#!$%@? nasilających się z czasem krzyków... Przejście do głównej fabuły następuje już w drugiej scenie - nasz bohater postanawia urządzić godny pochówek przypadkowemu chłopcu. Reszta filmu to już tylko desperacka walka o zapewnienie tego dziecku.

Węgierski obraz jest wyjątkowy, gdyż nie skupia się na piekle tej rzeczywistości, a pokazuje coś więcej. W tych zdehumanizowanym miejscu człowiek rozpaczliwie walczy o chociaż namiastkę człowieczeństwa. Ale nie ma w tym krzty romantyzmu. To taki paradoks - walka o wyższe cele (w tym przypadku o ludzką godność) - nabiera kształtów zachowania się szczurów na tonącym statku. Nikt się z nikim nie liczy. Nie inaczej jest z Szawłem. Jego postępowanie pozornie wydaje się irracjonalne - naraża bowiem życie innych współwięźniów dla bądź co bądź, ale już nieboszczyka. Ale taki właśnie dramat sytuacji pragnie oddać ten film - nasz bohater stara się samemu sobie udowodnić, że jest jeszcze człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu. I nawet nie zauważa jak powoli staje się przy tym przysłowiowym szczurem.

Muszę przyznać, że jestem zachwycony realizacją tego filmu. Przez jakieś 90% czasu obserwujemy Szawła zza jego pleców i podążamy za nim po całym obozie. Przypomina to trochę jakąś grę komputerową. Film skupia się na długich ujęciach, a w tle cały czas coś się dzieje - tu ktoś beznamiętnie ciągnie czyjeś zwłoki, tam właśnie odprawiana jest musztra. Bardzo dobrze oddane realia. Powiedziałbym nawet, że realizacja tego filmu stoi na poziomie iście amerykańskim.

Największy problem mam jednak z motywacją Szawła. Co go skłoniło do podjęcia próby pochowania tego chłopca? Czy był z nim jakoś emocjonalnie związany? Może sam miał syna, który zginął w obozie? Film tego nie wyjaśnia, raczej liczy z góry na prawidłową interpretację od widza. Byłbym o wiele bardziej usatysfakcjonowany, gdyby pokazano wcześniej więcej scen jak bardzo obóz złamał psychicznie Szawła. Ale nie wiem, może też się bezpodstawnie czepiam w tym momencie.

Niska ocena na filmwebie, bo brak w tym filmie schematycznej fabuły i dużo ludzi narzeka przez to na nudy. Ale dałbym sobie też rękę uciąć, że ocena jest zaniżona z jeszcze jednego powodu - największą gnidą w "Synu Szawła" jest... Polak, potocznie nazywany "Mietkiem". Taka ciekawostka zresztą (i mały spoiler zarazem) - akcja umiejscowiona jest w Auschwitz i obejmuje nawet bunt Sonderkommando na podstawie wydarzeń z 7 października 1944 roku. Język polski przewija się więc tutaj cały czas.

Film w 2015 roku zdobył oscara za najlepszy nieanglojęzyczny obraz. Zasłużenie. Filmweb - 6,8/10 i u mnie 7,5/10.
#film #kino #filmweb #holocaust #historia #auschwitz #iiwojnaswiatowa #niedocenianefilmy
waro - #niedocenianefilmy część 15 - "Syn Szawła"

Zastanawiałem się czy umieścić t...

źródło: comment_Wj3WsHNQe6Ax2gbkqgXeoo8wqIFtR7QA.jpg

Pobierz

Widziałeś/widziałaś już ten film?

  • Tak - rewelacja 5.5% (3)
  • Tak - bardzo dobry 7.3% (4)
  • Tak - dobry 10.9% (6)
  • Tak - średni 5.5% (3)
  • Tak - słaby 3.6% (2)
  • Tak -bardzo słaby 0% (0)
  • Tak - gniot 12.7% (7)
  • Nie, ale nadrobię w najbliższym czasie 14.5% (8)
  • Nie, ale może kiedyś obejrzę 23.6% (13)
  • Nie interesuje mnie 16.4% (9)

Oddanych głosów: 55

  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@NieBojeSieMinusow: Przecież sam napisałem powyżej, że film zdobył oscara. Naprawdę myślisz, że nie mam pojęcia o tych wszystkich nagrodach od krytyków? Ja tutaj wrzucam filmy wyłącznie ze względu na ich niską ocenę na filmwebie.
  • Odpowiedz
Ma niskie oceny, bo paru prawicowych oszołomów uznało ten film za "antypolski" bo w tle słychać język polski i nie krzyczą pseudopatriotycznych bełkotliwych haseł. Tylko chcą przeżyć...
  • Odpowiedz