Wpis z mikrobloga

Grzebiąc w starych księgach natrafiłem na grafikę obok, której nie mogłem przejść obojętnie i Wam jej nie pokazać. "Elementum Meum Libertas" znaczy w łacinie "Żywiołem moim wolność". Do środowiska pasuje, więc dorzuciłem prawilne tło. Grafiki nie wektorowałem bo nie mam na to czasu, bierzcie i jedzcie z tego wszyscy.

Grafika była stroną tytułową do "Głosu wolnego wolność ubezpieczającego" autorstwa JKM Stanisława Leszczyńskiego z 1733 r., a wydanej w 1748 r.(choć przypisuje się autorstwo litewskiemu szlachcicowi). Książka traktowała o reformach potrzebnych w RON, co ciekawe król opowiadał się za wolnością dla chłopów. Prawdopodobnie był to jedyny element wolnościowy, który można wyciągnąć z tej lektury (prawdopodobnie, gdyż jeszcze nie czytałem). JKM nie zdążył wprowadzić reform w życie, gdyż jeszcze tego samego roku został zdetronizowany przez popleczników Augusta Sasa III w postaci carskiej Rosji, Austrii i oczywiście Saksonii, a mały korpus francuski wysłany do Gdańska nie był w stanie utrzymać niepodległości Leszczyńskiego w kraju. Ciekawe czy król zniósłby pańszczyznę; sam Fryderyk II też miał w swoich pismach wysoce liberalne podejście, jednakże w polityce był bezwzględnym państwowcem. Grafika powstała już na obczyźnie we Francji i dostępna jest w dwóch wariantach: orła skierowanego w lewą stronę oraz w prawą. Ta grafika pierwszy raz wypłynęła po okresie zaborów w 1989 kiedy to Rzeczpospolita posługując się grafiką stworzyła swojego orła, z niewielkimi zmianami, który po dziś dzień wita każdego czytelnika na pierwszej stronie. Niestety grafik nie załączył pięknej dewizy, którą w szponach dzierżył.

Moje skromne grafiki odrzuty i inne wolnościowe są na Grafika JJS - to jednak nie jest moja główna działalność, więc na ten fp będę wrzucał cokolwiek bardzo sporadycznie. Jeżeli uważacie za stosowane by lajknąć to czyńcie to, choć i tak tutaj będę wrzucał najsampierw.
Jeżeli ktoś życzyłby sobie lepszej jakości grafikę to ślijcie priv.

#libertarianizm #wolnyrynek #wolnosc #historia #neoreakcja #4konserwy #infoanarchizm
prawo - Grzebiąc w starych księgach natrafiłem na grafikę obok, której nie mogłem prz...

źródło: comment_00u9LauOjTv3yeKhL9E74tENTgIDnffN.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz