Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś się przymierzał do budowy i zastanawiał nad sensem wentylacji z rekuperatorem to tak wygląda dzisiaj u mnie:
- temperatura powietrza zasysanego: 2,5 st.C
- temperatura powietrza nawiewanego: 20,5 st.C
- temperatura powietrza zasysanego z domu: 23,5 st.C
- temperatura powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz: 7,0 st.C

Rekuperator pracuje na I biegu czyli około 1/5 swojej wydajności. Przy rekuperatorze o wydajności 0,5-0,6 kubatury domu wystarcza to, żeby w domu nie było żadnego zaduchu, było świeże a jednocześnie nie wysuszone zbytnio powietrze. Większe biegi wrzucane są tylko przy większych imprezach (II) a III, czyli max przy gotowaniu itp. (odpada za to konieczność posiadania głośnego okapu w kuchni).
Rekuperator pobiera na ustawionym I biegu około 15W-18W + teoretycznie odmrażanie, jeśli jest taka konieczność, ale w praktyce to się nie zdarza (za mało jest wilgoci w wydmuchiwanym powietrzu). Czyli koszt miesięczny to niecałe 10 zł w prądzie + filtry (tu koszt zależy od jakości powietrza i od tego czy za każdym razem wymieniamy czy - tak jak ja - przepieramy kilka razy a wymiana raz na rok).

#budownictwo #budujzwykopem #budowadomu #wentylacja
  • 40
@JarosG: zapomnialem ze jest filtr po obu stronach wejscia do reku.
Co do gazu to tak, mam. Ale rodzice maja indukcję i filtr na okapie tak samo sie syfi.
@reroute: @bachus: filtry to koszt niecałych 40 zł za oryginalne lub identyczne z oryginalnymi (ja nie odróżniam), komplet, czyli 2 szt. Tak jak pisałem, spokojnie można je przeprać i wystarczają bez problemu na rok. Może nawet dłużej bo raz przeciągnąłem je chyba na prawie 2 lata i specjalnie nie było po nich nic widać. Dodam tylko, że mam na wlocie z zewnątrz założoną dodatkową dość drobną siatkę, która zatrzymuje także
@reroute: Nie wyraziłem się może jasno: to chyba nie jest filtr hepa - to coś takiego:
http://allegro.pl/filtr-filtry-zehnder-comfoair-350-450-550-g3-eu3-i7194021996.html
I nie wytrzyma roku - ja przepieram go co kilka miesięcy (jak mi sie przypomni, albo reku wyświetli błąd zapchanego filtra) ale pranie na szczęście bardzo go nie niszczy. Zresztą za te pieniądze można wymienić go co 2 miesiące.
@bachus: Nie mam. Ja w ogóle się zdupiłem bo mam wersję basic a nie
@denykg: zehnder comfoair.

Jeszcze przypomniała mi sie jedna ważna rzecz: wielu instalatorów próbuje wcisnąć klientom zbyt duże rekuperatory (wiadomo: im większy rekuperator tym więcej kosztuje i tym łatwiej przymykając anemostaty uzyskać w każdym pomieszczeniu przepływ - nie trzeba się martwić tak bardzo kolanami, przebiegami, średnicą itp). Przyjmują, że powinien on mieć wydajność co najmniej taką jaka jest kubatura wentylowana. Wg mnie to bzdura i trzeba celować w 1/2 lub tylko nieco
@JarosG: Dzięki za wszystkie informacje! Przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją opłacalność nie jest najważniejsza (ba, czasami rekuperacja nie zwróci się nigdy), a głównie chodzi o podwyższenie komfortu.

Napisałeś, że:

wystarcza to, żeby w domu nie było żadnego zaduchu, było świeże a jednocześnie nie wysuszone zbytnio powietrze


Czy wyczuwasz różnicę w powietrzu np. u znajomych, którzy nie mają wentylacji mechanicznej? Nie znam nikogo, kto ma wentylację grawitacyjną i narzekałby na zaduch czy
@chafer: To trochę zależy. Mam znajomego, który trochę oszczędza ;-) Nie zamontował nawiewników w oknach bo szkoda kasy, nie rozszczelnia teraz tych okien i w domu zaduch (dom chyba 8 letni). Inny znajomy w nowym, też sporym domu podszedł do tematu po bożemu, ma nawiewy i porządnie zrobioną grawitacyjną. Zaduchu specjalnie nie wyczuwam, ale przy podobnie ocieplonym domu o powierzchni 2/3 tyle co u mnie zużywa opału około tony więcej. Czy
@piperek to nie jest tak, że przy reku nie można mieć okapu. Można, ale trzeba wyprowadzić osobny komin na okap i zamontować na nim klapę zwrotną. I należy pamiętać żeby przy włączeniu okapu otworzyć lekko okno, żeby zbilansowana napływ powietrza. W żadnym wypadku nie zgadzaj się na podłączenie okapu do reku. Niektóre firmy dają taka możliwość ale wg mnie to jest głupota.