Wpis z mikrobloga

#prawo #gpl #licencje #programowanie

Cześć,
Mircy pytanie odnośnie licencji GPLv3. Ogólnie aktualnie jestem na etapie "jeden rabin powie tak, drugi powie nie" ale możne ktoś ma doświadczenie w tej materii.

Sprawa wygląda tak:
Jest sobie framework php na powyższej licencji. Została napisana za jego pomocą dość rozbudowana aplikacja która jak się okazuje można by odsprzedawać. Tu problemu nie ma. Ale jako, że framework jest na GPL to i sam kod napisany przy jego użyciu musi również musi być na GPL, zgadza się? Czyli klient kupując aplikację może bez problemu odsprzedawać dalej całość i nie ma sposobu na niekontrolowaną redystrybucję?

Spotkałem się z 3 interpretacjami tej licencji:
1. Całość musi być na GPL i kupujący możne z tym potem zrobić co chce, np dalej odsprzedawać
2. Tak jak wyżej + dodatkowo każdy możne się zwrócić do autora o kod(w końcu jest na GPL) i dostać aplikację nie płacąc za nią.
3. Na GPL jest tylko framework, to co zostało napisane za jego pomocą nie musi być na tej licencji (swoje pliki można np. zaszyfrować). Jeśli jednak kod frameworka został zmodyfikowany to te modyfikacje musza być na GPL
  • 6
Na GPL jest tylko framework, to co zostało napisane za jego pomocą nie musi być na tej licencji (swoje pliki można np. zaszyfrować). Jeśli jednak kod frameworka został zmodyfikowany to te modyfikacje musza być na GPL


@Seeker: to jest wersja, której ja się trzymam. Jak do tej pory nie miałem problemów z licencjami.