Wpis z mikrobloga

@Kirbii: No i znowu c-----y przykład, bo nie każdy Szwajcar mówi po niemiecku. Poza tym trudno porównywać świadomość narodową Szwajcarów do tej Austriackiej, bo Austriacy z Prusami walczyli o prymat w "niemieckim świecie" i chociaż walkę przegrali to nie oznacza to, że przestali być Niemcami.
  • Odpowiedz
@Kirbii: tu jest troche inna sytuacja, bo Szwajcarzy mają inną, republikańską historie, odrębna od reszty Niemiec, co innego ich kształtowało.
Natomiast Austria była zawsze południowoniemieckim katolickim państwem, takim jak Bawaria, w XIX wieku rywalizowała z Prusami o zjednoczenie Niemiec, bo to było jej celem - utworzenie zjednoczonego państwa niemieckiego z stolicą w Wiedniu.
Po upadku Austro-Węgier w 1918 roku, nowo powstala republika Austriacka podjęła próbę przyłączenia się do Niemiec, ale
  • Odpowiedz
To świadczy o tym, że niezbyt czuli się osobnym narodem, skoro chcieli zrezygnować z niepodległości na rzecz Niemiec.


@WszeborWlostowic: tak, ale

With the rise of Engelbert Dollfuss to power in Austria in 1932 and the creation of the Fatherland's Front, the Dolfuss government promoted Austrian nationalism and claimed that Catholic Austria would not accept joining a Protestant Germany or "heathen" Nazi-led Germany.[4] Dollfuss accepted that Austrians were Germans but rejected
  • Odpowiedz
@VitalikPedoring: no własnie jak widać chodzi o bół d--y o to, że Prusy są protestanckie, a Austria katolicka i od dawna z nimi rywalizowała o dominacje w Niemczech i straciła przez nich dominującą pozycję jaką miała przez wieki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Myślę, że najbardziej naturalne byłoby, gdyby zachowano podział z 1867 - czyli północne Niemcy do Prus, a południowe do Austrii. Ale skoro skończyło się
W.....c - @VitalikPedoring: no własnie jak widać chodzi o bół d--y o to, że Prusy są ...

źródło: comment_eKrIEZtmAYNDCJuVXB6csasRSkcN3VrR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz