To już koniec pierwszego tygodnia olimpijskich zmagań #nasiwkorei na #pjongczang2018 Nadal musimy czekać na medale naszych sportowców, tymczasem Białoruś ma już jedno złoto...

Narciarstwo alpejskie - supergigant mężczyzn

1. Matthias Mayer (Austria) - 1:24.44
2. Beat Feuz (Szwajcaria) - 1:24.57
3. Kjetil Jansrud (Nrwegia) - 1:24.62
...
Michał Kłusak - DNF

Narciarze alpejscy nadrobili już wszystkie zaległości spowodowane ciężkimi warunkami wietrznymi, jakie panowały w Pjongczangu w pierwszych dniach igrzysk. Dziś rozegrano przeniesione z wczoraj zawody w supergigancie. Po kombinacji, której nie ukończył i zjeździe, w którym nie zdołał obronić mistrzostwa olimpijskiego, tym razem Austriak ma powody do radości. Szwajcar i Norweg ponownie na podium, tym razem jednak zamienili się miejscami względem zjazdu. Kolejny słaby start Polaka. Piąte miejsce w zajął mistrz olimpijski w zjeździe - Norweg Aksel Lund Svindal. Michał Kłusak nie ukończył zawodów już po raz drugi.

Narciarstwo alpejskie - slalom kobiet

1. Frida Hansdotter (Szwecja) - 1:38.63
2. Wandy Holdender (Szwajcaria) - 1:38.68
3. Katharina Gallhuber (Austria) - 1:38.95

Zaległości nadrobiły też panie. Złoto dla Szwedki, która w ostatnich trzech mistrzostwach świata w tej dyscyplinie nie schodzi z podium, jednak nie miała okazji zasmakować zwycięstwa. Piwerwszy medal olimpiski zdobyła Szwajcarka, wicemistrzyni świata w slalomie, któa na igrzyskach w Soczi nie ukończyła żadnej z konkurencji, w której startowała. Z kolei dla Austriaczki jest to pierwsze podium zawodów najwyższej rangi. Polki nie startowały.

Skeleton - mężczyźni

1. Yun Sungbin (Korea Południowa) - 3:20.55
2. Nikita Trebugow (olimpijczycy z Rosji) - 3:22.18
3. Dom Parsons (Wielka Brytania) - 3:22.20

Od kiedy skeleton na stałe pojawił się w olimpijskim kalendarzu (czyli od 2002 roku) tylko raz się nie zdarzyło, by u panów nie wygrali gospodarze. Tak też się stało dziś, choć trzeba przyznać, że Koreańczyk, który wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata w tym sezonie, a w dwóch poprzednich plasował się na 2. pozycji, był zdecydowanym faworytem. Wyprzedził on Rosjanina Trebugowa, który godnie zastąpił swego rodaka, mistrza olimpijskiego z Soczi Aleksandra Tretjakowa (nie wystartował ze względu na zarzuty dopingowe). Pierwszy medal na tych igrzyskach zdobyli Brytyjczycy. O podium otarli się łotewscy bracia Dukurs - to już trzeci taki przypadek na igrzyskach, by zawodnicy z jednego kraju zajęli miejsca 4. i 5. Polacy nie startowali.

Snowboard - snowcross kobiet

1. Michela Moioli (Włochy)
2. Julia Pereira de Souza Mabileau (Francja)
3. Ewa Samkowa (Czechy)
...
20. Zuzanna Smykała
(startowło 26 zawodniczek)

Zwycięstwo osiągnęła liderka Pucharu Świata, która od 4 lat nie schodzi z podium tej klasyfikacji, Włoszka Michela Moioli. Srebro dla zelwdiwe 16-letniej Francuzki, a brąz dla zwyciężczyni Pucharu Świata z ostatniego sezonu Czeszki Ewy Samkowej. Jedyna Polka w stawce odpoadła w ćwierćfinale, zajmując w nim 5. miejsce.

(startowało 118 zawodników)

Dario Cologna już trzeci raz z rzędu zdobył złoto na dystansie 15 km! Drugi medal w swym drugim starcie (tym razem srebro) zdobył mistrz skiathlonu, Norweg Simen Hegstad Krueger. Brżzowy medal dla Rosjanina Denisa Spicowa, który w skiathlonie był pechowo czwarty. Tym razem z Polaków postanowił się wybić młodszy z braci Bury - Dominik. Pozostali Polacy bardzo słabo. Maciej Staręga dał się wyprzedzić zawodnikom z Tajlandii i Grecji. Były to najiczniej obsadzone zawody tych igrzysk - w zawodach wystartowało aż 118 narciarzy! 114. był specjalista od paradowania na ceremoniach otwarcia z gołą klatą - Tongijczyk Pita Taufatofua.

Łyżwiarstwo szybkie - 5000 m kobiet

1. Esmee Visser (Holandia) - 6:50.23
2. Martina Sablikowa (Czechy) - 6:1.85
3. Natalia Woronina (olimpijczycy z Rosji) - 6:53.98

Kto inny mógł zdoyć złoto, jak zawodnik reprezentujący Holandię? Tym razem życiowy sukces osiągnęła Esmee Visse, która w Pucharze Świata na dystansach 3/5 km zajmjuje dopiero 31. pozycję! Srebro dla Martiny Sablikowej, która przez jedneaście (!) sezonów z rzędu triumfowała w klasyfikacji Pucharu Świata na wspomnianych wcześniej dystansach. Tym razem Czeszka nie zdołała powtózyć sukcesów z Vancouver i Soczi, gdzie była najlepsza. Polki nie startowały.

Narciarstwo dowolne - skoki akrobatyczne kobiet

1. Hanna Huszkowa (Białoruś) - 96.14
2. Zhang Xin (Chiny) - 95.52
3. Kong Fanyu (Chiny) - 70.14

Pierwszy medal dla Białorusi, i od razu złoto! Zawody wygrała wiceliderka Pucharu Świata Hanna Huszkowa, wyprzedzają rywalki z Chin. Czwarte miejsce zajęła mistrzyni olimpijska z Soczi, 38-letnia (!) Ałła Cuper z Białorusi. Polki nie startowały.

Ponadto odbyły się kwalifikacje do konkursu skoczków na dużej skoczni. Kamil Stoch był 7., Maciej Kot 8., Dawid Kubacki 14. a Stefan Hula - 14.

W rankingu olimpijskim Norwegia powiększyła przewagę nad Niemcami. Polska spadła na 19. miejsce, za Słowenię. Nadal nie mamy medalu, tymczasem dziś ta sztuka udała się naszym uboższym sąsiadom - Białorusinom, oraz Brytyjczykom, którzy na widok śniegu zamykają szkoły, a dorosłym - w miarę możliwości - każą pracować z domu... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
plackojad - To już koniec pierwszego tygodnia olimpijskich zmagań #nasiwkorei na #pjo...

• 8
@plackojad: U nas sporty zimowe niestety leżą. Po za skokami narciarskimi i ewentualnie biegami PZN ma wszystkie dyscypliny gdzieś. Mimo braku infrastruktury 4 lata temu Zbigniew Bródka zdobył złoto, obiecali, że zainwestują w tor i infrastrukturę, nie zainwestowali, a on na tej olimpiadzie był po za pierwszą dziesiątką. W Soczi nasi dosyć sporo zdobyli złotych medali głównie dzięki Stochowi i Kowalczyk, ale w te igrzyska będzie ciężko, obym się mylił.