#nasiwkorei

W #koreapoludniowa wieje jak... męskie przyrodzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°), więc organizatorzy przenieśli kolejne dwie konkurencje w ramach #pjongczang2018 - slalom kobiet i bieg na 15 km pań w biathlonie. W związku z tym rozdano dziś tylko cztery komplety medali.

Snowboard - halfpipe mężczyzn

1. Shaun White (USA) - 97.75
2. Ayumu Hirano (Japonia) - 95.25
3. Scotty James (Australia) - 92.00

Kolejne złoto dla Stanów Zjednoczonym w jeździe na jednej desce. Po porażce w Soczi (4. miejsce) Shaun White zdobył złoty medal i tym samym został pierwszym w historii trzykrotnym mistrzem olimpijskim w snowboardzie. W ostatniej próbie, snowboardzista nazywany "Latającym Pomidorem" (ze względu na swoje rude włosy) pokonał Japończyka, który z kolei wyprzedził go po drugiej jeździe. Drugi już medal na tych igrzyskach zdobyli Australijczycy, którzy obecnie mają u siebie lato. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Polacy nie startowali.

47. Wojciech Marusarz - 31:27.5

Tytuł mistrza olimpijskiego obronił zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w ostatnich pięciu sezonach, Niemiec Eric Wenzel, któy wyprzedził lidera tej klasyfikacji w bieżącym sezonie, Japończyka Akito Watabe. Z Polaków przyzwoity start zaliczył właściwie tylko Paweł Słowiok, któy uplasował się w połowie stawki. Spory spadek zaliczył 20-ty po skokach Szczepan Kupaczak. Otatnie miejsce zajął, ze startą ponad 6 minut do zwycięzcy, Wojciech Marusarz.

Łyżwiarstwo szybkie - 1000 m kobiet

1. Jorien Ter Mors (Holandia) - 1:13.56 (rekord olimpijski)
2. Nao Kodaira (Japonia) - 1:13.82
3. Miho Takagi (Japonia) - 1:13.98
...
12. Natalia Czerwonka - 1:15.77
29. Karolina Bosiek - 1:18.53

Wydawało się, że nadszedł dzień, w którym Holendrzy powinni wreszcie uznać wyższość innej nacji w zawodach panczenistów, stało się jednak inaczej. Wygrała Jorien Ter Mors, bijąc przy okazji rekord olimpijski i wyprzedzając Japonki - w tym faworyzowaną Nao Kodairę - rekordzistkę świata na tym dystansie. Natalia Czerwonka kolejny raz uplasowała się w okolicach 10. miejsca, co czyni ją na dzień dzisiejszy najlepszą polską panczenistką. 17-letnia Karolina Bosiek zdołala wyprzedzić tylko dwie rywalki, jednak jej głównym celem tutaj jest zdobywanie doświadczenia.

Saneczkarstwo - dwójki mężczyzn

1. Tobias Wendl, Tobias Arlt (Niemcy) - 1:31.697
2. Peter Penz, Georg Fischler (Austria) - 1:31.785
3. Toni Eggert, Sascha Benecken (Niemcy) - 1:31.987
...
12. Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski - 1:33.087

Tobiasowie: Wendl i Arlt obronili mistrzostwo olimpijskie, jakie zdobyli cztery lata temu w Soczi. Potwierdzili tym samym swoją dominację w tej konkurencji. W ostatnich sześciu latach tylko raz nie zajęli pierwszego miejsca w zawodach rangi mistrzowskiej, przegrywając na zeszlorocznych mistrzostwach świata ze swoimi kolegami z kadry, któzy tym razem zdobyli brąz. Obie niemiecki pary rozdzielili na podium Austriacy. Kolejny złoty medal dla Niemiec zwiastuje ich dominację w jutrzejszej sztafecie. Polacy zaliczyli przyzwoity występ, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że byli jedną z młodzych dwójek tutaj.

Jeszcze jedna ciekawostka z olimpijskich aren: dziś zaczęła się rywalizacja par sportowych w łyżwiarstwie figurowym. W pierwszej bezpośredniej konfrontacji zawodnicy z #koreapolnocna (11. miejsce) okazali się lepsi od swoich sąsiadów z Południa (ostatnie, 22. miejsce, nie pojadą w programie dowolnym). Czyżby więc w żartobliwych stwierdzeniach "North Korea is best Korea" było ziarenko prawdy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na koniec jeszcze ranking olimpijski po pięciu dniach zmagań. Dzięki dobrym występom w kombinacji norweskiej i saneczkarstwie Niemcy awansowali na pierwszą pozycję. Polacy nadal na 17. pozycji.