Wpis z mikrobloga

#godelpoleca #muzyka #mirkoelektronika #house #footwork

Lone - Cthulhu

długo się zbierałem by napisać coś o tej płycie.
6 lat? no trochę czasu minęło.

w czasach licealnych z maniakalnym zapałem szukałem w muzyce czegoś, co potrafiłem jedynie znaleźć w literaturze sci-fi. parafrazując - kto za młodu czytał Lema ten na starość będzie dobrym człowiekiem.

czego szukałem? podróży. dalekiej. do innych światów. przytłaczających i mogących swoją innością wprowadzić w zdziwienie, znudzone ziemskim życiem zmysły. chcąc znaleźć muzyczny ekwiwalent niedoścignionego wzorca ożywionej, oceanicznej materii z Solarisowych opisów - eksplorowałem...

poległy gitarowe eksperymenty, drążące rozgrzaną lawą w meandrach post-rockowej osnowy. poległy ambientowe pasaże rozpuszczające hałas w objęciach ciszy. poległy post-ironiczne koncepty alternatywnych rzeczywistości.

zwyciężył purpurowy dźwięk. przeciwstawnie działające substancje płynące w tej samej, gorliwie pompującej składniki odżywcze żyle. cyfrowe palmy zamieniające się w rozmyte pod wpływem prędkości kreski, wskazujące drogę do miejsca gdzie człowiek nie będzie potrafił tłumić emocji, bo zmaterializują się one w post-fantomowej rzeczywistości.

Galaxy Garden to album, na którym obsesyjne szukanie w "samym" dźwięku odpowiedniego nośnika informacji i myśli, a w dalszej perspektywie ich konwersji do uczuć w świadomości słuchacza, zostało pogodzone z logicznym rozmieszczeniem ich w czasie i przestrzeni. IDM sięga do lat dzieciństwa, patrząc na układ słoneczny przez pryzmat acid-house'wych wyładowań. pierwsza kupiona płyta "Boards of Canada" służy jako artystyczny brudnopis. a żeby rozszyfrować teraźniejszość, trzeba wystukać odpowiednie progresje akordów.

i tak oto, wspominam muzyczny zapis marzeń. marzeń człowieka, który ugrzązł w szarym świecie z poczuciem prometejskiej misji, z zazdrością patrzący na możliwości odkrywania Matki Ziemi w przeszłości i ze strachem patrzący na jej przyszłość...

a z drugiej strony, ktoś powie, że to tylko muzyka do ćpania. i też będzie miał racje.
KurtGodel - #godelpoleca #muzyka #mirkoelektronika #house #footwork

Lone - Cthulhu...
  • 1
  • Odpowiedz