Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam problem i proszę o poradę. :)
Otóż, posiadam sobie laptopa HP DV7-4000. Niestety jakiś czas temu padła w nim płyta główna, a ponieważ już dawno po gwarancji to stwierdziłem, że sam wymienię. Kupiłem na allegro płytę, rzekomo 100% sprawna. Płyta wprawdzie pochodzi z modelu DV6-3000, ale fizycznie jest praktycznie identyczna, kartę graficzną też ma dokładnie taką samą - różni się tylko drobnymi szczegółami, np. posiada tylko jedno złącze do podłączenia dysku zamiast dwóch.
No więc wymieniłem padniętą płytę na tą zakupioną, odpalam laptopa i niby wszystko jest w porządku gdyby nie fakt, że obraz jest jakby za mgłą.
Rzuciło mi się to w oczy już przy wejściu w BIOS. Widać to na zdjęciu: BIOS
Ekran startowy Windows 7 zamiast niebieskiego ma bladofioletowe tło: Win7
Czcionki w systemie są nieczytelne pomimo ustawienia natywnej rozdzielczości: Czcionki
I teraz pytanie. Czy te objawy oznaczają uwaloną kartę graficzną? Czy może jakimś cudem płyta główna po prostu "nie lubi" się z matrycą? Dodatkowo nie można w systemie przełączyć się pomiędzy zintegrowaną kartą graficzną HD4250 a dedykowaną HD5650. Cały czas laptop korzysta tylko z HD5650. Na niektórych aukcjach na allegro sprzedawcy twierdzą, że płyty z DV6-3000 bez problemu pasują do serii DV7-4000. Ale teraz nabrałem wątpliwości.
Po bliższych oględzinach kupionej płyty rzuciło mi się w oczy czerwone "luty" (nie wiem jak to się fachowo nazywa) przy karcie graficznej. Czerwone coś.
Dla porównania w płycie, która padła, a która na pewno była w laptopie od nowości te połączenia są przeźroczyste. Połączenia na oryginalnej płycie
Poszperałem trochę w google grafice i te czerwone połączenia występują na zdjęciach płyt opisywanych jako odnowione, lub naprawiane. Np tu albo tu. Sprzedawca twierdził, że płyta nigdy nie była naprawiana. Coś mi się wydaje, że wciska kit, ale wolałbym się upewnić.

I teraz pytanie brzmi, czy reklamować tą płytę jako uwaloną, czy po prostu zwrócić i odebrać kasę bo "nie lubi" się z matrycą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#hp #laptop #laptopy #pc #pytanie #pytaniedoeksperta
xvovx - Mireczki, mam problem i proszę o poradę. :)
Otóż, posiadam sobie laptopa HP ...

źródło: comment_LdLTfgNV7dHynbBJmfZMbSzZmqaQs6YR.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@xvovx: Zwróć ją po prostu i odbierz kasę, szkoda Twoich nerwów na postępowanie reklamacyjne, będziesz parę złotych za przesyłkę stratny i tyle.
  • Odpowiedz
@dktr:

Wygląda jak by LVDS nie łączył.


Da się coś z tym zrobić we własnym zakresie, czy lepiej odesłać płytę?

@kyaroru:

Też się ku temu skłaniam, ale wolałem zapytać, a nuż ktoś się z czymś takim spotkał wcześniej i będzie wiedział o co się dokładnie rozchodzi. ;)
  • Odpowiedz
@xvovx: Kupiłeś plytę od lapa 15,6" 1366x768i podpiąłeś do matrycy 17,3" 1600x1200 Obraz jest niewyraźny bo rozdzielczość jest nieprawidłowa, ale nic z tym nie zrobisz.
  • Odpowiedz
Obraz jest niewyraźny bo rozdzielczość jest nieprawidłowa


@Luks_x:

Ale ustawiłem w systemie rozdzielczość 1600x900, czyli taką jaką natywnie ma DV7-4000.
  • Odpowiedz
Ale płyta nie obsługuje takiej rozdziałki na tym wyjściu sygnałowym


@Luks_x:

Ok, ale skoro nie obsługuje to dlaczego w ogóle można było ją ustawić w systemie?
Spróbuję jeszcze podłączyć pod monitor.
  • Odpowiedz
@xvovx: Karta graficzna pozwala na taką rozdzielczość, ale układ na płycie już nie. Przerabialiśmy to w Toshibie kiedyś i efekt był identyczny.
  • Odpowiedz
@Luks_x: Brzmi sensownie. Dzięki za pomoc Mireczku. ( ͡ ͜ʖ ͡)
W takim układzie nie pozostaje mi nic innego jak zwrócić płytę.

A tak swoją drogą, to ładnie w błąd wprowadzają sprzedawcy twierdząc, że można je zamiennie stosować.
  • Odpowiedz