Wpis z mikrobloga

Ej, myślał ktoś nad taką rozkminą, że gdyby nie Lucfer to ludzie nie byliby świadomym istotami tylko kolejnym gatunkiem małpy? Bóg stworzył człowieka nagiego, nie świadomego swojej nagość. Dopiero najbliższy Bogu anioł za jego plecami dał nam zdolność to odróżnienia dobra od zła. Świadomość. Wolna wolę. Dzięki temu możemy grzeszyc, cierpieć, naprawiać błędy i zasłużyć na życie wieczne. Inaczej nadal byśmy chodzili nadzy jak debile w tym sadzie .
  • 68
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ciezka_rozkmina: wez pod uwage, ze świat juz byl, a Eden to tylko jego czesc. Po wygnaniu, wejścia do raju bronił Herubin z płonącym mieczem. Nigdzie nie jest powiedziane, ze siedzieli tam caly czas.
  • Odpowiedz
@Leniek: Przecież napisałem, że nie jestem katolikiem. Słabo znam Pismo Święte więc zwróciłem się z tym na mirko. Bliżej mi do ateizmu ale to nie oznacza, że nie powinienem analizować różnych religii i ich przesłania. Elo.
  • Odpowiedz
@ciezka_rozkmina: dlatego właśnie chrześcijaństwo jest cholernie głupie. Zamiast czcić jedyną istotę której na nas zależało, która dała nam wolną wolę, to czczą zawistnego, złego boga który oczekiwał wyłącznie ślepego posłuszeństwa a gdy złamali jego jeden zakaz to pozbawił ich raju, nieśmiertelności itd. Później było tylko gorzej.
  • Odpowiedz
  • 1
@zakola No własne. Dobrze to ująłeś. To jest bardzo ciekawy punkt widzenia a mało ludzi to dostrzega. Myślę, że to kwestia strachu przed autorytetem władzy i dziwny system wartości, w którym wolność jest gdzieś daleko są przyczyną tak małej liczby osób które odważą się na tak "bluzniercze" rozważania.
  • Odpowiedz
@ciezka_rozkmina: Lata temu doszedłem do niemal identycznych wniosków co Ty analizując historię o raju, warto dodać, że taka rozkminka przyszła po trawce :D dlatego zabawnie się czytało Twój post :) Ostatecznie uznałem, że to właśnie dzięki zjedzeniu owocu człowiek uzyskał świadomość, oczywiście całą historię raju odbierałem jako metaforę być może realnych wydarzeń, które miały miejsce po ingerencji wyższej, inteligentnej rasy w stworzenie człowieka, który początkowo miał być bezmyślnym niewolnikiem/eksperymentem ale
  • Odpowiedz
mam jeszcze parę nienajgorszych w moim mniemaniu teorii, spajających to w większą całość oraz nadających temu większy sens ale nie wiem czy ktokolwiek ma ochotę słuchać moich bredni, dlatego póki co sobie odpuszczę xD
  • Odpowiedz
@kickers: Ja osobiścoie nie dopatruję się w tym dosłownej ingerencji "innych" bytów niż ludzie. Zarówno Bóg i Lucyfer są bardzo rozległymi metaforami. Życie w raju było życiem pierwotnym, człowiek żył jak zwierze, chodził nagi jak zwierzę, spał gdzieś w krzaczorach. Czym w takim razie jest Lucyfer? Jak pogodzić to, że był najdoskonalszym z aniołów a zbuntował się przeciwko Prawu? Moim zdaniem to symbol sprzeciwu, świadomej decyzji, buntu i indywidualności. Zna
  • Odpowiedz
Na tym właśnie polega świadomość, podejmujesz decyzję a nie biernie odtwarzasz kod jak zaprogramowany robot, uzyskanie tej świadomości to było zjedzenie tego metaforycznego owocu, jednak tylko inna świadoma istota mogła nam w tym pomóc, był nią właśnie Lucyfer, który później został zdemonizowany przez propagandę Boga xD Ale z tego co zauważyłem, w pewnym momencie nasze teorie się dość znacznie rozjeżdżają, w każdym razie ciekawie jest czytać inne, równie odjechane spojrzenie na tą
  • Odpowiedz
@zakola: Swoją drogą myślisz, że Lucyfer chciałby, żeby oddawano mu cześć za to co zrobił? Chyba nie, chyba chciał nas wyzwolić od tej poddańczej relacji człoowiek - Bóg. W mojej ocenie nie chciał zastąpić Boga. W końcu kochał Stworzyciela i był najdoskonalszym z aniołów. Jego doskonałość polegała na tym, że miał jedną skazę. Swoje zdanie. Tym się wyróżniał i wybijał ponad resztę anielskich zastępów.
  • Odpowiedz
@zakola: tylko, że to Bóg daje możliwość życia wiecznego, a nie szatan. To ono wg. chrześcijaństwa jest celem, a nie życie ziemskie. Powtarzam to za każdym razem i powtórzę jeszcze raz: chrześcijaństwo nie jest głupie, ani tym bardziej sprzeczne wewnętrznie. Ta religia jest bardzo spójna.

@ciezka_rozkmina: To Bóg dał wolną wolę poprzez umieszczenie drzewa w raju, nie zaś szatan. Ten namówił ludzi do buntu, bo wiedział jaka będzie
  • Odpowiedz