Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #bitcoin
Hej miraski, takie trochę #wyznaniezdupy

Mam 31 lat, skończone studia z ekonomii, pracuję przy naprawdę ciekawych kontraktach w branży budowlanej, na GPW gram z przerwami od 6 lat, w bitkojnie od stycznia 2018. Tak jak pewnie większość osób która weszła w tym okresie, jestem w plecy parę dobrych tysięcy. Do nikogo nie mam żalu, grałem pieniędzmi które mogę sobie odpuścić a uciekłem we fiat tylko z tego powodu że wczoraj wg. mnie pękł poziom przy którym odzyskanie zainwestowanego kapitału zabierze zbyt dużo czasu a dno nie zostało jeszcze określone.
I jedyne co zabolało to określenie mnie mianem debila w komentarzu.
Nic więcej, nic mniej.

Unikałem i unikam osób które określały się mianem traderow (do tego potrzebny jest papier) i śmieszyły mnie strategiczne porady na YouTube (wyciąg kapitał podstawowy i graj zyskiem) ze względu na ich oczywistość - choć po ilości odwiedzin zakładam że mogły nie być aż tak oczywiste.

Co myślę o obecnej sytuacji:

#bitbay- przykro mi, że tak świetny biznes (na miarę XXI w) staje się ofiarą politycznego trendu. Jak by nie było takie inicjatywy naprawdę pomagają moim zdaniem wizerunkowi polski jako kraju nowoczesnego i z potencjałem (coinmarket zawsze pokazywał że na rynku game i lisk to my wyznaczaliśmy kierunek)

#kapitalizacja
Będzie spadać z prostego powodu:
Amerykaniecka giełda i odpływ kapitału z rynków rozwojowych w złoto i obligacje. Mówicie co chcecie btc nie jest uważany za asset, a przy kończącym się luzowaniu ilościowym i nadchodzącym #!$%@? na giełdach kapitalizacja rynku krypto będzie jeszcze długo spadać

Stock markety - oj będzie #!$%@?. Wg mnie skala jest nie do obrony i 6% "korekta" na amerykańskim rynku to dopiero preludium do ślizgu na -20-30% który pociągnie za sobą rynki rozwijające się (GPW).
I obym właśnie tutaj był w błędzie.

Kryptowaluty
Po osiągnięciu dna na pewno odkupię po kilka sztuk projektow które uznaje za wartościowe z myślą iż krypto zrobią z bankami to co internet zrobił z pocztą i tradycyjną komunikacją. Dotbubble dal początek naprawdę wielkim tuzom na nasdaq, kryptowaluty mające dobre podstawy programowe na pewno nie zginą.

Świadomość rynków finansowych
Największym osiągnięciem btc w chwili obecnej jest wg. mnie przybliżenie pokoleniu milenialsow rynków finansowych i podstaw ekonomii - coś czego nasz skostnialy, post PRLowski system nauczania nie potrafił dokonać przez dekady.

I dzięki jeszcze raz za przygodę bo stratę przeżyję a możliwość poczucia lambo i masy dobrego uśmiechu jest bezcenna. Live long and Prosper i powodzenia na rynkach krypto!
  • 48
  • Odpowiedz
Świadomość rynków finansowych

Największym osiągnięciem btc w chwili obecnej jest wg. mnie przybliżenie pokoleniu milenialsow rynków finansowych i podstaw ekonomii - coś czego nasz skostnialy, post PRLowski system nauczania nie potrafił dokonać przez dekady.


@duzyy1: Bardzo dobrze napisane.

Będzie spadać z
  • Odpowiedz
@duzyy1: Fajny komentarz. Musze cos odpisac :D

Ogolnie tez wtopilem w ICO ale to przez rzad pewnego kraju ktory zakazal tego rodzaju rozgrywki. 10k, trudno ;D...
Jedno co mnie niepokoi w krypto wbrew porozom bardzo mala mobilosc. Co to za mobilnosc jesli chca miec walute na wlasnym kompie musze sciagac kilka GB danych?

Ciekawie napisales o gialdach. Ogolnie jest coraz wiecej pieniadza co bedzie sie odbijac na wzrostach. Bardzo ciekawie dzieje sie
  • Odpowiedz
  • 2
@yakotaki: z mobilnością mam te same odczucia, szkoda że rynek się załamał, niemniej jednak litecoin akurat ostatnio wypuścił kartę płatniczą pod swoją krypto - będę monitorował bo taki ruch to wg. mnie gamechanger.

Co do portfela to szacun za dywersyfikacje. Zdania nie dam - nie mam podstaw ani uprawnień.
Może w najblizszym kwartale sam kupię trochę juanów ;)
Planuje na razie akumulacje a po lutowym/marcowym trzęsieniu na GPW pozę zacznę
  • Odpowiedz
Największym osiągnięciem btc w chwili obecnej jest wg. mnie przybliżenie pokoleniu milenialsow rynków finansowych i podstaw ekonomii - coś czego nasz skostnialy, post PRLowski system nauczania nie potrafił dokonać przez dekady.


@duzyy1: Co ty #!$%@??! Masz 12 lat czy co? ... Ci ktory chcieli siedziec w rynku siedzieli, ci ktorzy chcieli grac, grali, a bydlo? Bydlo wzielo sobie BTC jako 'aktywa gieldowe' i udaje maklera, ze niby tacy fachowcy - #!$%@? o szopenie ... mozna bylo grac na gieldzie tak jak gralo sie 20 lat temu (no moze troche mniej technologi bylo), ale zasady gry na gieldzie zostaly takie same.

Ale oczywiscie ty wsadzilesz PRL + BTC i jestes fajny, pomijajac fakt ze BTC to projekt swiatowy, ale widzisz tylko wlasny nos, czyli jestes przegrywem do
  • Odpowiedz
  • 51
@skiter: Drogi kolego, mam na myśli, iż dzięki hype jaki powstał, pokolenie obecnych licealistów poznało przynajmniej podstawy AT, zarządzania ryzykiem (może i na własnych błędach), pojęcia ekonomiczne, kwestie podatkowe, powiązanie rynku kapitałowego z polityką i dostało lekcję życia.

Za kilka lat ta wiedza się przyda a została nabyta bo chcieli się douczyć pomimo, iż nikt ich do tego nie zmuszał.

Doceniam po prostu różne aspekty obecnej sytuacji, w tym również
  • Odpowiedz
@duzyy1: Obawiam sie ze to jest nie poprawny optymizm wynikajacy z bledu zakotwiczenia - widzisz, siedzisz sobie na wykop, czytasz domoroslych inwestorow, czy ich wypowiedzi.

Mozemy usrednic ilosc ludzi ktorzy faktycznie czegos sie nauczyli, i wyciagna jakeis konkretne lekcje i tych lduzie bedzie ... MALO! Stanowoczo za malo zeby mowic o 'spoleczenstwie'

Jezeli nawet przyjmiemy pokolenie (czyli 10
  • Odpowiedz
@skiter: Zgadzam się z argumentami. Mam po prostu inną optykę i doceniam impuls jaki dały krypto wielu młodym osobom by pogłębić wiedzę albo nauczyć się czegoś nowego i być może pomóc np. w wyborze kierunku studiów ?
  • Odpowiedz
@duzyy1: Załóżmy, że mam ochotę kupić akcje jakiejś spółki. Co muszę zrobić i gdzie się zgłosić, żeby to zrobić? Jakie minimalne kwoty są potrzebne, żeby w ogóle wejść w ten rynek? Masz jakiś podstawowy poradnik co trzeba zrobić?

Niewątpliwą zaletą wejścia w krypto jest prostota. Rejestracja na giełdzie, weryfikacja, wpłata 20zł: 10 minut roboty i po weryfikacji już po 24h jesteś spekulantem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@lucku: obserwacja rynku - wolumen, nastroje, polityka. Na pewno nie jutro bo nigdy nie byłem typem łapiącym spadające noże. Nie celuję też w samo denko tylko w okres stabilizacji i powolnej (takiej z dalszymi obawami) akumulacje na rynku.
  • Odpowiedz