Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Z pewnych względów wziąłem na siebie kredyt na spłatę długów brata, który on ma spłacać, tylko mam pewne wątpliwości czy będzie to robił. Mogę spisać z nim jakąś umowę, żeby w razie czego móc dochodzić w sądzie o swoje pieniądze? Nie komplikuje sprawy fakt, że on tych pieniędzy nie zobaczył, bo ja ze swojego konta zrobiłem przelewy na spłatę jego długów?
#prawo #pytanie #maszprawo

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: kwasnydeszcz
  • 9
@AnonimoweMirkoWyznania: weksel własny jest dobrym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać o wszystkich niezbędnych atrybutach wekslowych.

Gdyby Twój brat nie zamierzał oddać Ci pieniędzy - możesz je od niego wyegzekwować powołując się na przepisy KC o bezpodstawnym wzbogaceniu, a dokładniej - o świadczeniu nienależnym.
Jeżeli spełniając świadczenie wiedziałeś, że nie byłeś do tego zobowiązany, konieczne było zastrzeżenie z Twojej strony, że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu. W Waszym przypadku takie zastrzeżenie zwrotu
OP: @Ogar_Ogar: wiem że w razie czego bank dojedzie mnie, od początku byłem tego świadomy, ale dam sobie radę ze spłatą, to nie jest mimo wszystko na tyle duża kwota, żebym w ostateczności nie dał rady sam spłacić, w przeciwnym wypadku nie wziąłbym tego na siebie.
@Gnieznianin: w ostateczności bez najmniejszego problemu, chociaż wolałbym tego uniknąć. Jakbym miał wątpliwości czy dam radę w razie czego sam to spłacić to
@AnonimoweMirkoWyznania: Szanuję. Dobrowolnie będziesz robić to co ja codziennie w pracy. Rozmawiam i egzekwuję należności. Prawdopodobnie będziesz musiał to robić przez cały okres spłaty. U twojego brata pojawi się często myśl, że rachunek za prąd ważniejszy niż spłata Tobie. A to trzeba coś kupić. Samochód się zepsuł. Raz mu powiesz "nie martw się, za tydzień masz wypłatę wtedy mi zapłacisz" i sam kasę wyciągniesz. Raz, drugi, trzeci. Musisz być konsekwentny, rozliczać