Wpis z mikrobloga

W wielkim skrócie założyłem konto na Patronite.

Nie oznacza to, że przestanę robić serie (starszezwoje oraz smoczautopia), bo to nie schodzi mi tak długo, choć mi się już poważnie nie chcę. Zawsze wychodziłem z założenia, że wiedza, jak i edukacja, powinna być dostępna za darmo i nie powinna leżeć odłogiem w archiwach czy muzeach. Większość ludzi też po prostu nie ma czasu albo nawyku, aby przeglądać coś "ciekawszego" czy "innego" od normatywnej kultury serwowanej przez media – albo spójrzcie na gorące. Są prawie jak Jungowska teoria archetypów i cienia wyzierającego z kolektywnego organizmu ludzkiego. Dlatego też przed długi okres zwlekałem z założeniem konta (ktoś mi mówił o tym rok temu w styczniu i dopiero po wrzuceniu fotografii z rannym żołnierzem uzmysłowiłem sobie, że to już ponad dwa lata – czas leci) i proszeniem o jakikolwiek datki, jak dziad proszalny. Poza tym mi już schlebia, że ludzie to czytają i można kogoś zainteresować czymś, skierować w stronę pogłębienia wiedzy (odesłać do książek, wesprzeć czytelnictwo) albo zmienić czy poszerzyć czyjś punkt widzenia - to naprawdę jest już wystarczające i ja nie potrzebuję bardzo Waszych ciężko zarobionych pieniędzy, bo jak rzeczywistość wygląda chyba wiemy, bo żyjemy w masowej religii materializmu, w której każdy musi brać udział, a jak nie, to jesteście spychani na margines. Jak zauważyliście od dłuższego czasu nie piszę już długich artykułów (ostatni był o Turku), bo najzwyczajniej na świecie nie mam czasu, nie chcę mi się i książki na "mniej znane tematy" swoje kosztują i przeważnie nie są tłumaczone na język polski, więc trzeba je zamawiać. Czasem trzeba jakoś uiścić zapłatę za artykuły z archiwum danej gazety. Nie liczę też czasu na przeczytanie tych źródeł i później napisanie czegoś w miarę sensownego, co robię zazwyczaj w weekend. Pomijając już fakt, że nikt mi za to nie płaci i ludzie z mojego otoczenia mają pretensję po co ja to robię w ogóle. Przeto część pieniędzy pójdzie na to, a jak będzie więcej, to zacznę pisać regularnie - może zrobimy więcej tematycznych tygodni. Jakąś kwotę również chciałbym przeznaczyć dla kreatywnych ludzi z wykopu. Kiedyś był czas, gdy chciałem pisać czy pracować w mediach. Nawet przez chwilę to robiłem, ale stało się to dla mnie wybitnie jasne, że media dzisiejsze, a zwłaszcza w Polsce, stoją na szokująco niskim poziomie, a było to dobrych kilka lat temu. Media zamieniły się obecnie w maszyny do szczucia na siebie nawzajem fanatycznych i niestabilnych ludzi za okruchy z pańskiego stołu. Ci ludzie zapomnieli, że mają być bezstronni i ich czas powinien być używany po to aby zdawać relację z rzeczy, które odnaleźli w szeroko pojętej kulturze - nie dziecinny komentarz społeczny. Wielką tajemnicą nie jest fakt, że "dobry i spersonalizowany content" (Hardcore History, Periodic Videos, In a nutshell - każdy doda coś od siebie). Kanały tematyczne od historii po nauki ścisłe czy kończąc na przewodnikach i kursach, gdzie możecie się nauczyć rzeczy za darmo przenosi się do Internetu, bo nikt Was nie kontroluje, nie musicie odpalać komuś wyżej części dochodu czy płacenia za używanie sprzętu, używanie światłowodów ich zasięgu wobec ludzi, jak często robią to czasopisma, że one Wam nie zapłacą, bo przecież ktoś to przeczyta itd.

Ja nie zamierzam pisać swojej historii czy przedstawiać się, jak sugerowano mi na stronie Patronite. Nie interesują mnie takie rzeczy. Dlatego informacje na tym profilu są szczątkowe. Nie chcę, aby mnie ludzie znali z imienia, nazwiska czy twarzy. Oferuję, to co widzieliście do tej pory plus dłuższe teksty, a wraz z czasem możemy założyć własną stronę (teraz nie ma sensu wkładać pieniędzy czy płacić za serwery). Dla ewentualnych patronów będę miał skromne nagrody, ale to najlepiej się do mnie odezwijcie tutaj albo na stronie (będą to przetwory z żurawiny). Jeszcze ostrzeżenie, bo powiedziano mi, że na Paypal, subskrypcja trwa 3 miesiące, więc nie szalejcie z kwotami - do 10 złotych wystarczy. Obligatoryjnie musiałem wypełnić progi i kwoty.

Dziękuję za czytanie, plusowanie, komentarze i ewentualne wsparcie

Następne długie teksty o Richardzie Kuklińskim (książka Philipa Carlo) i o narkotykach przez historię do dziś. Chciałbym też wrócić do pisania o grach.

Lista tekstów, które się pojawiły. Nie wrzucam wszystkich. Są jeszcze serie o I wojnie światowej, szeroko pojętej przemocy, a w przyszłości o chłopstwie.

Ognie świętego Antoniego, jak ktoś nigdy nie słyszał, to naprawdę warto, bo gwarantuje Wam, że się tego nie spodziewacie
Długi tekst o I wojnie światowej na 100 lecie konfliktu, ale nie na wykopie i tekst jest długi chyba 12 a4, a i tak okrojony z propagandy i plakatów
Beztwarzowy obserwator - biografia bardzo słynnego i przebiegłego oszusta Victora Lustiga. Znany jako mężczyzna, który sprzedał dwukrotnie wieżę Eiffla na złom
Słynna historia maszyny grającej w szachy - Turek i zwiastun przyszłości
Ludzie stepu I
Ludzie stepu II
Ludzie stepu III i dlaczego Cyrus Wielki jest jednym z najważniejszych ludzi dla cywilizacji zachodu
O najstarszym poemacie epickim - Gilgamesz
O Zimnej Wojnie i dlaczego jest to jeden z najlepszych okresów w historii ludzkości
Historia słynnego pirata i chłopa z Fryzji zwanego Wielkim Piotrusiem - pisał o nim nawet Erazm z Roterdamu
Prawdziwa historia tańczącego z wilkami, ale w wersji azteckiej
Ötzi człowiek lodu - jedno z największych odkryć w XX wieku zaraz na początku lat 90.
Śmierć na torach - o narkotykach i morderstwach dwóch nastolatków, które prowadzą na szczyty władzy, a wszystko w małej miejscowości w Arkansas

#starszezwoje #smoczautopia #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
myrmekochoria - W wielkim skrócie założyłem konto na Patronite.

Nie oznacza to, że...

źródło: comment_ILNTAx90OUIYHsE32XgN7fO7640Rypkl.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: Proponuję dać jednak jakieś nagrody za wsparcie w wyższej kwocie, np. discord z fanami, robienie ankiet z tematami i zrobienie artykułu na wybrany przez ludzi temat. Takie rzeczy bardziej zachęcają ludzi do wpłacania hajsu, ponadto robisz jakąś żywą społeczność wokół siebie, która z tobą zostanie.
  • Odpowiedz
@Ercefet: Nigdy nawet nie słyszałem, ale to chyba angielski portal tam to nawet nikt mnie nie zna. Nie przejmuj się mną pilnuj swojego. U mnie nie jest krucho. Może kiedyś poproszę ludzi o większą zrzutkę na maszynę do żurawiny.
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: dzięki za wszystkie wpisy i życzę powodzenia z patronitem. sam jeszcze nie wiem jak to działa, ale w weekend będę miał więcej czau i postaram się Cię wesprzeć
  • Odpowiedz