Wpis z mikrobloga

Siedzę sobie w pracy, na słuchawkach polskie radio 24 i akurat leci audycja z komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Jak to jest z tą reprywatyzacją? Ludzie przez XX lat wynajmowali sobie od miasta mieszkania za smieszne pieniądze typu 400 zł czynszu za 70 metrów w centrum stolicy. Następnie bloki trafiły w prywatne ręce, gdzie własciciel podniósł czynsz (przykład z dzis - 1000 zł, za to samo 70 metrowe mieszkanie - co i tak jest GRUBO poniżej ceny rynkowej). Tym samym ludzie dostali przysłowiowego bólu dupy i odmawiając płacenia szukają sposobu, jakby tu pozbyc się nowego własciciela, w czym pomaga im bohaterska komisja pod przywództwem byleJakiego robiąc comiesięczną szopkę we wszystkich mediach rządowych. Nawiasem tylko dodam, że owa komisja mało co wyjasnia i oprócz paru medialnych przypadków, to decyzje zwrotowe podejmowane są bazując na takich argumentach jak "podwyżka czynszu" czy "przedłuzajacy sie remont" no trzymajcie mnie...

btw. gdzie mogę zgłosić się po mieszkanie w centrum w takiej cenie jaką płacą ci ludzie?

#reprywatyzacja #bekazpisu #pis #tvpis #polskieradio #radio #warszawa
  • 9
@dessann: w punkt podsumowałeś sens tej całej komisji ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Generalnie tam.bardziej chodzi o to komu zwracali te kamienice, niż o czynsze czy remonty. Nie było by nic dziwnego gdyby nie zwracali tego ludziom co od kilkudziesieciu lat nie żyją a jakimś cudem wystawiali pełnomocnictwa dla kancelarii prawnych odzyskujących te
@dessann: Nie śledzę tego, to nie wiem czy to jest reguła - ale taki przypadek był.

Generalnie Ameryki to oni nie odkrywają tą komisją bo po wojnie nie przykładano wagi do zapisów w księgach wieczystych to i po upadku PRL spadkobiercy mogą normalnie odzyskać swoją własność.
@Axim: nie "ominołem" bo komisja zajmuje się głównie wysłuchiwaniem jak to zły kapitalista raczył podniesc czynsz.

@MarianoaItaliano: @ethics: założe się, że każdy, jesli by miał tylko promil szans na uzyskanie praw do takiej kamienicy/bloku zrobiłby to samo, czyli podniósł czynsz -> wyremontował -> wynajął kancelariom, salonom itd.
@dessann: patologia polega na tym, że miasto przekazując nieruchomość dale w spadku również lokatorów. czyli, miasto kiedyś podpisało z nimi umowę na lokale i te umowy są przekazywane dalej. nowy właściciel dostaje lokatorów i ich wywala z hukiem.

gdyby w momencie przekazania nieruchomości miasto załatwiało mieszkańcom nowe lokale we własnym zakresie (w końcu mają umowę z miastem) to nikt by ryja nie darł